Az óvoda
Az óvoda a gyermek hároméves korától a tankötelezettség kezdetéig nevelő intézmény. Az óvodai nevelés a teljes óvodai életet magában foglaló foglalkozások keretében folyik. Az óvoda a gyermek hároméves korától ellátja a gyermek napközbeni ellátásával összefüggő feladatokat is.
A gyermek, abban az évben, amelyben az ötödik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától napi négy órát köteles óvodai nevelésben részt venni. A gyermek utoljára abban az évben kezdhet óvodai nevelési évet, amelyben a hetedik életévét betölti; ha augusztus 31. után született, és a nevelési tanácsadó vagy a szakértői és rehabilitációs bizottság javasolja, hogy még egy évig maradjon az óvodában. A nevelési tanácsadó vagy a szakértői és rehabilitációs bizottság ilyen javaslatot a szülő kérésére, az óvoda nevelőtestületének egyetértésével tehet.
Az általános iskola
Az általános iskolának nyolc évfolyama van. Az általános iskolában alapfokú nevelés–oktatás folyik; a tanuló az érdeklődésének, képességének és tehetségének megfelelően felkészül a középiskolai, illetve szakiskolai továbbtanulásra, a társadalomba való beilleszkedésre.
Ha egy általános iskola nyolc évfolyamnál kevesebbel működik, csak egy másik általános iskola, illetve hat– vagy nyolcosztályos gimnázium tagiskolájaként láthatja el feladatát.
Gimnázium
A gimnáziumi képzés célja az általános műveltség megalapozása. Alapesetben a képzés a kilencedik évfolyamtól a 12. évfolyamig, tehát négy évig tart, és érettségivel zárul. A kéttannyelvű, illetve nyelvi előkészítő évet tartalmazó gimnáziumi képzések ötévesek. A hat- és nyolcosztályos gimnáziumokba az általános iskola negyedik-, illetve hatodik osztálya után lehet jelentkezni.
Szakközépiskola
A szakközépiskola érettségire készít, általános műveltséget nyújt, és alapvetően négy középiskolai évfolyammal működik. A képzés érettségi vizsgával, vagy érettségi vizsgát követő szakmai képzés után szakmai vizsgával, illetve – ha az adott szakképzésre vonatkozó előírások lehetővé teszik – csak szakmai vizsgával végződik. A két tanítási nyelvű oktatással illetve nyelvi előkészítő évfolyammal rendelkező intézményekben a képzés 5 évig tart. A szakképző évfolyamok (további 1 vagy 2 év) a középiskolai alapképzést követik.
A szakiskola
A szakiskolának – a művészeti szakiskolai képzést, és a felzárkóztató oktatást szervező szakiskolát kivéve – kilenc–tizedik évfolyama, és az adott szakképesítés megszerzéséhez szükséges (az OKJ–ben meghatározott számú) szakképzési évfolyama van.
A szakiskola kilenc–tizedik évfolyamán az általános műveltséget megalapozó nevelés–oktatás mellett beépíthető a helyi tantervbe a pályaorientáció, a szakmai ismeretek oktatása és a szakmai alapozó oktatás is.
A szakiskola nem zárul érettségi vizsgával. A szakiskola szakképzési évfolyamain a képzés a szakmai és vizsgakövetelmények alapján a szakmai vizsgára készít fel.
A szakiskolában lehetőség van arra, hogy ugyanabban a szakiskolában történjen az alapműveltséget megalapozó oktatás, illetőleg a szakképzési évfolyamokon a szakmai vizsgára történő felkészítés; de egyes szakiskolákban a szakképzési évfolyamra történő jelentkezésnek már előfeltétele a tizedik évfolyam elvégzése, vagy a tankötelezettség teljesítése.
Speciális szakiskola
Speciális szakiskolába a Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottság javaslata alapján kerülnek a tanulók. A speciális szakiskolák olyan szakmát oktatnak, melyek elsajátítása az adott speciális szükségletű tanulók számára elérhető.