Biztosan mindent tudsz a GYES-ről?

Ebben a cikkben mindent megtalálsz a Gyermekgondozást Segítő Ellátásról, azaz a GYES-ről.

Ki jogosult gyermekgondozást segítő ellátásra?

A gyermekgondozást segítő ellátást a gyermekkel közös háztartásban élő szülők bármelyike igénybe veheti.

 

A kiskorú szülő, amennyiben a gyermeke részére kirendelt gyámmal nem él egy háztartásban, saját háztartásában nevelt gyermekére tekintettel maga igényelheti a gyermekgondozást segítő ellátást.

 

Az örökbefogadó szülő a gyermek örökbefogadás előtti gondozásba történő kihelyezésének időpontjától számított hat hónap időtartamig gyermekgondozást segítő ellátásra jogosult:

  • amennyiben a gyermek az örökbefogadás előtti gondozásba történő kihelyezésekor a 3. életévét vagy a 10. életévét már betöltötte
  • amennyiben az örökbe fogadni szándékozott gyermek a 3. illetve a 10. életévét az örökbefogadás előtti gondozásba történő kihelyezést követő 6 hónapon belül tölti be, illetve ikergyermekek esetén az örökbefogadás előtti gondozásba történő kihelyezést követő 6 hónapon belül a gyermekek tankötelessé válnak, akkor az örökbefogadó szülő GYES-re való jogosultsága az előbbiekben meghatározott életkor betöltését követően a jogosultság kezdő időpontjától számítva hat hónappal meghosszabbodik

 

Az örökbefogadni szándékozó személy a házastársi vagy rokoni örökbefogadás esetén, illetve, akkor sem jogosult GYES-re, ha a gyermeket már a gondozásba vétel időpontját megelőzően legalább egy éven át folyamatosan a saját háztartásában nevelte, vagy örökbefogadói díjban részesült, vagy részesül a gyermek után.

 

A nagyszülő is jogosult lehet a gyermekgondozást segítő ellátásra, ha

  • a gyermek az első életévét betöltötte,
  • a gyermek gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik,
  • a gyermek szülei írásban nyilatkoznak arról, hogy a GYES-ről lemondanak és egyetértenek a GYES nagyszülő részéről történő igénylésével,
  • a szülő háztartásában nincs másik olyan gyermek, akire tekintettel GYES-t folyósítanak.

 

Meddig jár a gyermekgondozást segítő ellátás?

  • a gyermek 3. életévének betöltéséig,
  • ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, amennyiben ikergyermekek esetén a tankötelessé válás éve nem egyezik meg, úgy a legkésőbb tankötelessé váló gyermeket kell figyelembe venni,
  • tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig jár.

 

Mikor nem jár a gyermekgondozást segítő ellátás?

Nem jár GYES annak, aki

  • a fél évesnél fiatalabb gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezi el,
  • a gyermek fél éves kora előtt keresőtevékenységet folytat,
  • olyan gyermek után igényli a GYES-t, akit ideiglenes hatállyal elhelyeztek, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, vagy 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el,
  • előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti,
  • rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve pl.  a gyermekgondozást segítő ellátást és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, a kiemelt, vagy emelt összegű ápolási díjnak a gyes-t meghaladó összegét, a nyugdíjat, átmeneti bányászjáradékot, a nem ugyanazon gyermek után folyósított Csed-et, Öfd-t, és Gyedet, rehabilitációs járadékot, rokkantsági járadékot.

A nagyszülőnek nem jár a GYES,

  • ha a szülő az egyetértő nyilatkozatát visszavonja
  • ha olyan körülmény áll be, amely a szülő az ellátásnak saját maga általi igénybevétele esetén a GYES-re való jogosultságának elvesztését vonná maga után,
  • a 3 évesnél fiatalabb gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el.

 

Mennyi a gyermekgondozást segítő ellátás összege?

A gyermekgondozást segítő ellátás havi összege gyermekenként 2023-ban bruttó 28.500 Ft. Az ellátás összegéből nyugdíjjárulék kerül levonásra. Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár.

A GYES-re való jogosultság egyidejűleg legfeljebb két gyermekre tekintettel állhat fenn, ebben az esetben az ikergyermekeket egy gyermeknek kell tekinteni.

Hová és meddig kell benyújtani a gyermekgondozást segítő ellátás iránti kérelmet?

A GYES iránti kérelmet a lakóhely szerint illetékes vármegyei kormányhivatalhoz kell benyújtani.

A GYES igényléshez kapcsolódó nyomtatványok az alábbi linken találhatóak:

https://www.allamkincstar.gov.hu/csaladok-tamogatasa/Csalad_gyermek/gyermekgondozast-segito-ellatas

Ügyfélkapun keresztül, elektronikus úton is benyújtható a gyermekgondozást segítő ellátás iránti igény:

LINK

Az igénybejelentés napjától visszamenőleg legfeljebb 2 hónapra lehet érvényesíteni a GYES iránti igényt.

Lehet -e a gyermekgondozást segítő ellátás folyósítása mellett munkát végezni?

  • a gyermekgondozást segítő ellátásban részesülő kereső tevékenységet a gyermek fél éves koráig nem folytathat.
  • a GYES-ben részesülő nagyszülő kereső tevékenységet a gyermek három éves kora után heti 30 órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.
  • az az örökbefogadó szülő a gyermekgondozást segítő ellátás mellett heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat keresőtevékenységet.

A nagyszülő és az örökbefogadó szülő GYES-re való jogosultsága tekintetében nem minősül kereső tevékenységnek a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony.

A szerzőről: Bokodi Zsófia, társadalombiztosítási és bérügyi szakelőadó, közgazdász. Teljes körű bérszámfejtéssel, valamint munkaügyi és társadalombiztosítási feladatok ellátásával, tanácsadással foglalkozik. Kövesd a Facebookon, vagy keresd e-mail elérhetőségén, ha további információra van szükséged.

 

 

Bokodi Zsófia, 2023. november 02.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?