#baba#anya

Az alvási és étkezési problémák összefügghetnek

Az étkezési rendellenességgel küzdő gyermekek nagyobb valószínűséggel szenvednek alvási problémáktól is. Az úgynevezett viselkedési álmatlanság, amely az elalvással, illetve az alvó állapotban maradással kapcsolatos problémákat jelenti, a hathónapos és hároméves kör közötti kisgyerekek 30%-át sújtja. Nagyjából ugyanekkora százalékuk okoz fejfájást a szülőknek, amikor a napi étkezésekre kerül a sor.

Ez jelenheti az evéskor tanúsított kötekedő magatartást, vagy a felnőttkorra jellemző étkezési rendellenességeket is, amikor a szülők nem tudják rávenni gyermeküket egy rendszeres étkezési menetrendre, vagy amikor az étel visszautasítása komoly hatással van a kicsik súlyára.

A Pediatrics című folyóiratban megjelent tanulmánynak elsőként sikerült tudományosan is alátámasztania az összefüggést a gyerekek alvási és étkezési problémái között - írja az MTI. Izraeli szakemberek 681 egészséges, hathónapos és hároméves kor közötti kisgyermek szüleit vonták be a kutatásukba. A gyerekek közül 58 viselkedési álmatlanságtól, 76 étkezési rendellenességtől szenvedett, 547-et pedig összehasonlítás céljából vonták be a vizsgálatba.

Eredmények szerint az étkezési problémákkal küzdő gyerekek szüleinek 37 százaléka ismerte el, hogy alvási nehézségekkel is küzdenek otthon, míg a többi szülő 16 százaléka számolt be hasonló gondokról. A viselkedési álmatlanságban szenvedő gyerekek szüleinek egynegyede, míg a többi szülőnek 9 százaléka válaszolt igennel, amikor az étkezési problémák kerültek szóba.

Az orvosoknak mindenképpen fel kell hívniuk a szülők figyelmét arra, hogy a két probléma kéz a kézben jár, mert így könnyebben megtalálható az együttes megoldásuk - hangsúlyozta Riva Tauman, a tanulmány vezetője, a Tel Aviv Egészségügyi Központ munkatársa.

A viselkedési álmatlanság hagyományos kezelési módja, hogy a szülők átalakítják a gyerekek esti rutinját. Bevezetnek bizonyos szabályokat, például a rendszeres lefekvési időt, és olyan rituálékat, mint a meseolvasás, amiből a gyerekek tudják, hogy közeledik az alvás ideje.

Az étkezési problémák kapcsán a szakemberek azt javasolják, hogy a szülők minél hamarabb próbálják meg érdekessé tenni az étkezést a gyerekek számára, például a különböző egészséges, színes ételek bemutatásával és egy nyugodt környezet kialakításával.

A szakemberek szerint könnyen lehet, hogy az étkezési problémákkal küzdő gyerekek szülei hajlamosabbak túlreagálni az alvási gondokat, és fordítva. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy bizonyos szülői gyakorlatok, például az otthoni szabályok betartatásának hiánya is hozzájárulnak a problémákhoz. Ez azonban azt jelenti, hogy az egyik gond orvoslásával a másikat is sikerülhet felszámolni.

2011. március 08.

 
 
 
Címkék:  

gyerek

Babanet hozzászólások  
(4 hozzászólás) 

2011 03 08. 15:03
Sajnos nálunk az egyik nap korán elalszik, jól eszik, aztán egyszer csak fordul a kocka. A súlya megfelelő, ezért nem aggódom, hogy néha kevesebbet eszik. Szeptembertől óvodába fog járni és, akkorra be kell állítanom az alvókáját a korai lefekvéshez, mivel korán kelünk majd ... és az én álommanómnak is szólnom kell, hogy mi az új felállás :) !
→ válasz erre
2011 03 08. 18:13
A két gyerek (5, 1) együtt fürdik. Utána olvasás és takarodó. A nagy velünk aludt a tesó előtt. A kicsi kiságyban fél éves korától. Gyorsan elalszanak, de addig apa (ő a fektető) a szobában van. A kicsi van, hogy ébred, olyankor kap szopit és ha véletlenül játszani támad kedve (feltérdel, motyog,...) akkor sincs ez viszonozva. Többször visszafektetem és magam is alvást színlelek (olykor pár percre sztem el is alszom) a matracon. Eddig vette az "adást" és visszaaludt gond nélkül. A nagy soha nem ébredt "játszani" csak szopizni, de azt sokszor. Ez viszont soha nem okozott gondot lévén velünk aludt szinte félálomban megoldódott a kérdés:o) Azt hiszem mákunk van. Komolyabb betegeskedésektől eltekintve simák az éjszakák. Még a fogzás idején sem volt szörnyű. Mindenkinek ilyen gyerkőcöket kívánok! Evési összefüggést én nem vélek felfedezni, mert a kicsi rosszul evett (komolyabb ok volt a háttérben), de akkor is jól aludt ha nem feszült a pocija vacsi után.
→ válasz erre
2011 03 09. 15:48
Nálunk a nagyobbik gyerkőc eszik gyötrelmesen, és az alvással is voltak ilyen gondjaink. Szerencsére az már megoldódni látszik. Sokáig ott kellett mellette feküdni, és simogatni őt míg el nem aludt. Nem tudott egyedül elaludni. Mára ez megváltozott szerencsére, bár így is van egy kelés még hajnalban. Az evés viszont nem nagyon változik. Pedig meg van adva a módja, mindig megszokott időben eszik együtt a család. Van hogy jól eszik van hogy nem. Már nem tudok mit tenni, sokmindent kipróbáltunk. A kistestvér az ellentéte. Nagyon jó étvággyal rendelkezik, sokat eszik (már főzeléket is), és kezdetektől egyedül elalszik...nem igényli a ringatást, és a hosszas ágya mellett álldogálást. Amint végzett az esti szopival, beteszem a kiságyba, és alszik is.
→ válasz erre
2011 03 14. 10:22
Érdekes, nálunk 18 hónapig minden simán ment. Alvás, evés...
Tökéletes mintababa volt, egyedül elalvással, egész éjszakát átalvással. Mostanába nagyon sokat ébred éjjel. Van, hogy sikítva ébred. Soha nem aludt velünk, de pl. ma hajnalban kipróbáltam. Most is nehezen aludt el, és fel-fel ébredt, de szépen és mélyen aludt. Nem tudom mi lehet az ok. Sajnos az evéssel is problémák kezdenek lenni. Nem mindig és nem mindent eszik már meg. Olyan jó lenne tudni mi váltja ki ezt a viselkedési alvászavart.
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?