#baba#anya

Beteg gyereknek otthon a helye!

Egyik este a gyerek arra panaszkodott, hogy fáj a torka, a füle és a feje. Egy röpke lázmérőzés után az is kiderült, nemcsak arról van szó, hogy szeretne pár nap lógást az iskolából, hiszen este még csak hőemelkedése, éjszaka pedig már láza is volt. Ezzel nincs is semmi baj, előfordul, ha egy gyerek közösségbe jár, ám a gyereknek volt pár olyan elszólása, ami miatt kiakadtam.

Kiderült ugyanis, hogy az osztályban több gyerek is beteg, taknyosak, torokfájással és fejfájással küzdenek. A gond csak az, hogy nem otthon, hanem bent az iskolában. Az egyik kislány – aki konkrétan a gyerek padtársa – még a köptetőt is hordja magával az iskolába! Jó, hogy lázcsillapító nem lapul mellette.

Bár ilyesmiről is hallottam még anno az óvodában, az óvónénik mesélték, hogy szokás bevinni alaposan belázcsillapítózva a szerencsétlen csemetét, akiről az első pár pillanatban így nem lehet levenni, hogy bizony alaposan benyalt valami vírust. Csak a szeme csillog gyanúsan esetleg. Aztán persze, pár óra múlva, mikor a gyógyszer hatása kezd múlni, a gyerek hője is kíméletlenül megindul felfelé, és mehet a telefon a kedves szülőknek, hogy ugyan, fáradjanak már be a kicsiért, és vigyék haza gyógyulni.

Felháborítónak tartom, ha a szülők úgy érzik, rendben lévő dolog, hogy a betegeskedő gyereküket becipelik a közösségbe. Én belátom, hogy manapság farkastörvények uralkodnak a munkaerőpiacon, és hogy az egész ország szívtelen főnökökkel van tele, de akkor is érthetetlen.

Egyfelől azért, mert a szerencsétlen beteg gyerek valószínűleg nem igazán érzi jól magát a bőrében, mondhatnánk úgy is, szenvedés lesz neki az az idő, amit ágyban fekvés és gyógyulás helyett az intézményben kell töltenie. Azt is eszement dolognak tartom, ha felnőtt ember vonszolja be magát a munkahelyére hasonló állapotban, de azt még valahol megértem, és ott legalább ő maga döntött így. Ám a gyereket senki sem kérdezi, helyette dönt a kedves szülő.

Aki valószínűleg nem gondol bele abba sem, hogy más következményekkel is járhat ez az elhibázott döntés. Mert a gyerek kórokozói nyilván ugyanúgy nem viselkednek „rendesen”, ahogy sokszor maga a gazdatestként szolgáló gyerek sem, így aztán nem átallanak átugrani egy másik gyerek szervezetébe, hogy alaposabban megismerjék az ottani körülményeket is, netán csapjanak egy lakásavatót is hirtelen. És ehhez nem kellenek napok a kis dögöknek, bizony elég pár óra, sőt, akár egyetlen perc is, ha elég jól irányzottan prüszköl és köhög a gyerek. Innen pedig már nem kell sok ahhoz, hogy egy kackiás kis járvány törjön ki a gyerekek között.

Külön színesítheti a dolgot, ha az eredeti kórokozót hordozó gyerek még esetleg antibiotikumot is szed a betegségére, ebben az esetben ugyanis már jó eséllyel az adott gyógyszerre rezisztens, ellenálló bacikat ragaszt át a többiekre. Így aztán olyan kórokozókkal fertőződhetnek meg a gyerekek, amelyek komoly szövődményeket is okozhatnak, nemcsak az aprónép, de esetleg a felnőttek körében is.

Mert bizony, a kórokozók abból a szempontból sem nagyon válogatnak, hogy felnőtt vagy gyerek szervezetét fertőzik meg. És milyen jó is az, mikor mondjuk a csoport mindkét óvónénije, vagy az osztály tanítója is kidől a sorból, hogy a hazahurcolt betegségekről, és az otthoni áldozatokról – testvérek, szülők, nagyszülők – már ne is beszéljünk. Így aztán egy szülőpár munkaadótól való félelme számtalan felnőtt munkából való kiesését okozhatja, vagy a gyerek, vagy saját megbetegedésük okán.

És vegyük azt is számításba, hogy ha a gyereket rögvest otthon tartjuk, mikor lebetegszik, jó eséllyel pár nap alatt pikkpakk felgyógyul. Ám ha hőemelkedéssel, lázzal, némi takonnyal és köhögéssel a közösségbe járásra kényszerítjük, a szövődményeknek is nagyobb esélyt adunk, és a gyógyulás közel sem lesz annyira sima és zökkenőmentes, akár hetekbe is beletelhet. Ez esetben pedig mégiscsak kénytelenek leszünk konfrontálódni a munkahelyünkkel, hacsak nem akarjuk addig halogatni a betegápolást, míg a gyerek végül esetleg kórházi kezelésre szorul.

Tisztában vagyok azzal, hogy nem könnyű megoldani a gyerek felügyeletét, gondozását egy betegség alatt. De azt gondolom, hogy azért talán nem is lehetetlen: nem szégyen ilyenkor a családtagok, a barátok, egy fizetett bébiszitter segítségét kérni, ha semmiképp sem hiányozhatunk a munkahelyünkről. De sok esetben a munkáltatók is meglepő rugalmasságot mutatnak egy-egy ilyen esetben, akár azzal, hogy arra a pár napra, míg a gyerek helyrejön, rövidített munkaidőben dolgozhatunk – bár ez nyilván munkakörtől függ és járhat bevételkieséssel is -, vagy otthonról is végezhető feladatokkal látnak el.

Szerintem a beteg gyereknek otthon a helye. A megszokott környezetében, lehetőleg állandó hőmérsékletben, kényelmesen, egy olyan személy felügyelete mellett, aki ápolja, és szeretgeti az elesett csemetét. Lehetőleg az első pillanattól, ahogy rosszul érzi magát, hogy minél előbb újra erőre kapjon, és közben másnak se adja át a fertőzést.

Szilágyi Diána, 2010. szeptember 24.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(10 hozzászólás) 

2010 09 25. 11:12
Nekem is ismerős az ilyen.

Nálunk is volt ilyen eset: a gyerekem fél évet sem járt bölcsibe, a beszoktatást a tavalyi influenza miatt 6 hét szünettel kezdtük, mert mire felgyógyult és beoltattam eljött a karácsonyi szünet. A pohár akkor telt be, amikor májusban 14 hetes terhesen látom, hogy a fél csoport hiányzik. A bacillusgazda természetesen ott ült a csoport közepén és szórta szét a betegségét. Gondoltam - ez volt egy csütörtöki napon - pénteken már nem viszem, nehogy hazahozzon valamit. Ez pünkösd előtti hétvégén volt. Szombatra a gyerek beteg lett, de annyira, hogy a háromfős családunknak öt hétig tartott, mire a felülfertőződés és egyebek c. témából kigyógyultunk. A lányom 4 féle antibiotikumot szedett be, volt torokgyuszija, középfülgyulladása, tüszős mandulája és arcüreggyulladása. Nekem terhesen kétféle antibiotikumot kellett beszednem a bioparox mellett, orrcsepp- előny és kockázat mérlegelése mellett - és felszúrták a fülem. Az öt hét alatt 45000 Ft-ot költöttünk hármunknak gyógyszerre és akkor a calcimuscot, c vitamint meg ami volt otthon, nem adtam hozzá. Hát ennek az először beteg kislánynak a szüleit kéne jól pofánvágni és benyújtani a szlát. És nekem csak egy gyerekem van, mi van abban a családban, ahol három van és mind esetleg beteg lesz + a két szülő?
Azóta a gyerekem nem volt beteg és nem jár bölcsibe sem.

Üdv Anikó
→ válasz erre
2010 11 06. 14:21
Nekem is ismerős:( a bölcsiben van egy kisfiú, aki már 1 hónapja szenvedett állítólag fognövekedéssel, amit erős zöldessárga váladékozás, köhögés kísért..szülők szerint orvos is látta.. na ezt kétlem.. az egész csoportot lebetegítette, most már kötőhártya gyulladással vannak otthon a gyerekek..az én fiam azért úszta meg,mert már korábban kidőlt a középfülgyulladással és társaival...múlt héten a szülők végül elvitték a kisfiút orvoshoz,aki nagyon súlyos arcüreggyulladást állapított meg... még jó,hogy csak a foga jön.. :(
→ válasz erre
2010 11 09. 16:38
Na az én fiam is járt bölcsibe krónikus középfülgyulladással. Nem azért, mert nem vittem orvoshoz, hanem azért, mert nem vették észre. És igen, valami ilyesmi választ kaptam, hogy biztos a fogzástól van, vagy allergiás. Végül az allergiavizsgálaton (!) (ami ugye időpontra működött már akkor is, kb. másfél hónap után), tűnt fel a dokinak, hogy ez nem úgy néz ki, mint egy allergiás orrfolyás. Csak épp senki nem gyanakodott középfülre, mert nem fájt a gyerek füle.

Szóval csak annyit akarok ezzel mondani, hogy nem mindig felelős a szülő sem, habár egyetértek, beteg gyereknek otthon a helye.
→ válasz erre
2010 11 11. 13:53
Ellenpélda is van.
Nálunk a tanárnő elsőben közölte, hogy kisgyerek tényleg csak akkor hiányozzon, ha nagyon muszály.
Vigye inkább a köptetőt vagy orrcseppet és majd beadják neki /na ezt sem hiszem.
... 2 évig mi egész jól megúsztuk a betegségeket, de idén miután túl
voltak hajtva egy iskolai koncertre készülve, kisfiam először torokgyulladást
kapott, majd influenzás lett. A tanárnő meg számonkérte rajtam,
hogy miért nem jár iskolába, az amúgy színötös gyerekem, aki tavaly
13 napot hiányzott 1 év alatt.
Mondtam, hogy én nem vagyok orvos, az orvos pedig így rendelte
el.
Hát ez van.
Szerintem is beteg /gyereknek/ embernek!!! otthon a helye.
→ válasz erre
2010 11 13. 20:31
Sziasztok!
Nálunk a munkahelyen volt ez szeptemberben. Asztalig lógó takonnyal bejött néhány munkahőse, hogy jaj dehát nem maradhat otthon. Jól vállonveregették és felmagasztalták a többiek. Az lett belőle, hogy mindannyiunkon, de mindannyiunkon (20-an vagyunk) végigment, aztán volt egy bő 2 hét, amikor a 20-ból 5-8 ember végezte a 20 embernyi munkát. Nem kell ecsetelnem a kiakadást, fáradtságot, hibázást... a versenyszféra azért ezt rosszabbul torelálja, mint ha jogosan betegen 5 napot otthonvan a dolgozó.
Na, hát ezek után a vállveregetők is elgondolkodtak, és most, ha beteg valaki, "nehogy begyere, megfertőzöl" felkiáltással otthon marasztaljuk. Csak kár, hogy kellett ehhez egy ilyen élmény. És ki tudja, meddig marad meg az emlékezetükben.
→ válasz erre
2010 11 14. 07:25
Na ez a belázcsillapítózva viszem bölcsibe a gyereket ismerős.Van egy kislány,tavaly lányommal volt egy csoportban,kb. egyszerre is kezdték a bölcsit.Na a kislány tök mindegy milyen beteg,anyja behurcolja.Még 1 napot sem hiányzott,de még nem is volt egészségesen a bölcsiben.Vagy náthás,vagy köhög,vagy valami más.Ha mégis hazaküldik,maximum 3 nap után ORVOSI papírja van arról,hogy egészséges.Azaz,doki biankó igazolást ad,anyuka meg rávési a dátumot.A kötőhártya-gyuszit is tőle kaptuk.Mi 1 hétig itthon voltunk,mert a dokink így rendelte,ő viszont 2 nap múlva már bölcsiben volt.
Elhiszem,hogy car,ha nincs segítség,vagy olyan a melóhely.Nade azt nem szeretem,mikor apuka közli,éjjeles,és nem hajlandó vigyázni a gyerekre,anyuka meg cseszik műszakot cserélni,hogy embere legalább délelőtt aludhasson,hogy utána estig vigyázhasson a beteg gyerekre,míg anyuka melózik.Egyszerű logisztika.Vagy csak nekem tűnik annak?
→ válasz erre
2010 11 15. 10:10
Borzasztó, az biztos, és sosem lesz vége, nem nagyon bízom benne, hogy mostanában lesz változás:(
A mi ovinkban az volt számomra a leghajmeresztőbb, hogy reggel anyuka bevitte a gyereket, és szólt az óvónőnek, hogy aznap ne menjenek ki az udvarra, mert a gyereknek fáj a füle!!! Szegény kiskrapek végigüvöltötte a délelőttöt, amikor végre összeszedték a bátorságukat az óvónők, és felhívták a szülőket, hogy haza kéne vinni. Voltak már összezördüléseik, ha jól tudom, és emiatt tartottak a családtól....
És reggelenként rendszeresen hallom, hogy anyuka félrehívja az óvónőt, és sutyorogja, hogy taknyos a gyerek, ne menjetek ki a levegőre! Azt nem tudom felfogni, az óvónők hogy a fenében nem tudnak ilyenkor nemet mondani, hiszen tudniuk kell, hogy a levegőzés az egyik legjobb egy náthás gyereknek, ráadásul a többit se fertőzi meg olyan könnyen odakint, mint a bezárt csoportszobában: (((( / és hogy jön ahhoz egy szülő, hogy előírja, mit csináljanak, vagy mit ne az oviban???/
→ válasz erre
2010 11 17. 20:21
mi a másik véglettel szenvedünk most mert az elsős fiamnál az egyik tanára nagyon beteg. és úgy van bent velük.

→ válasz erre
2010 11 23. 12:00
Velem azóta nem tárgyal a fiam egyik gondozónénije, mióta panaszt tettem a bölcsiben az igazgatónőnek. Az eredmény? Nekem vállvonogatás, a gondozónőket meg jól lecseszték, mert kiadták egy szülőnek, melyik gyerek beteg, melyiknek kellene otthon lennie. De hát ők mit tehetnek, ha anyuka gyermekorvos és megírja saját csemetéjének az igazolást? Vagy benyal/behisztizik a dokinak és kikönyörög tőle egy igazolást? Milyen szívtelen szülő az ilyen (már ha egyáltalán szülőnek lehet nevezni)??? Én is láttam, hogy reggel a bölcsiben anyuka beadta a lázcsillapító kúpot a kislánynak, majd bevitte a csoportszobába és egy szót sem szólt. Az igazgatónő mit mondott erre? Azt, hogy nekem kellett volna idióta anyukára rászólni! A másik dolog: a gyerekek sokszor térdig lógó takonnyal rohangálnak és senki nem veszi a fáradságot, hogy megtörölje az orrukat napközben vagy ne adj isten kifújja nekik... :( Szomorú dolog ez és sajnos a szülő nem tud tenni semmit... Én próbáltam, nem értem el vele semmit. :(
→ válasz erre
2011 09 05. 22:06
Ehhez még nem tudok hozzászólni, mert csak most kezdtük az ovit, bölcsibe nem járt :) ! De az biztos, hogyha beteg, akkor nem viszem közösségbe és otthon gyógyulgatunk ;) :) ! Remélem nem sűrűn fog előfordulni, mert annyira rossz betegnek lenni, hát még ha a gyerkőc az :( !
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?