#baba#anya

Mennyi egy szülő átlagos alváshiánya?

A második gyereknél az ember már felkészült, az elsőnél azonban még – legvadabb elképzelései ellenére is – gyanútlan. Persze, azt mindenki tudja, hogy egy újszülött többször is felébred az éjszaka során, legtöbbször azért, mert éhes. Ám arra a legtöbb első gyermekét váró még csak nem is gondol, hogy hosszútávon ez mennyire megterhelő.

Mert amint azt egy új tanulmány megállapította, az újszülöttek szülei akár hathónapnyi alvási időtől is eleshetnek a gyerek életének első két évében. A legtöbb szülő négy óránál is kevesebbet tud csupán zavartalanul, megszakítás nélkül pihenni éjszaka a csecsemő sírása miatt.

Ez pedig rövid időn belül azt jelenti, hogy a szülők hatalmas alváshiányt halmoznak fel, amely hangulatváltozásokhoz, depresszióhoz, veszekedésekhez és még párkapcsolati problémákhoz, esetleg szakításhoz-váláshoz is vezethetnek – írja a brit Daily Telegraph. A legtöbb felnőttnek minimum 5 órányi folyamatos alvásra van szüksége minden 24 órában ahhoz, hogy megfelelően működjön a szervezete és a gondolkodása, de az is előfordul, hogy valakinek ehhez 8 óra alvás szükséges.

Ámde az újszülöttet és a két éven aluli gyermeket nevelő szülők majdnem kétharmada – egészen pontosan 64 százaléka - csak 3 és háromnegyed órát tud aludni. Ez pedig nem több, mint az ajánlott minimum időtartam 75 százaléka.

És persze akadnak olyan végletekig peches anyukák és apukák is - a vizsgált személyek 12 százaléka -, akiknek kevesebb, mint 2 és fél óra alvást engedélyez a ded minden éjszaka.

A több mint ezer szülő bevonásával készült tanulmányban a szakemberek kiszámították, hogy – még ha a rendszeres rövid, erőgyűjtő szunyókálásokat is beleszámítják - a szülők többsége összesen hathónapnyi alvástól esik el, mire a gyerek betölti a második életévét.

2010. augusztus 11.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(10 hozzászólás) 

2010 08 12. 14:41
Szerintem a rossz alvás és az alváshiány nem pech kérdése.
Úgy tapasztaltam, hogy a rossz alvó, azaz az alvással kapcsolatban valószínűleg szorongásokat és rossz érzéseket érző szülők gyereke nagyobb valószínűséggel lesz rossz alvó egészen kicsi korában is. Mert a gyerek érzi a szülők alvástól való félelmét, stresszét.

És azt is tapasztaltam, hogy nem feltétlenül az alváshiány vezet el a depresszióhoz és a hangulatváltozásokhoz, hanem fordítva: a depresszió és a hangulatváltozások vezetnek el az alváshiányhoz.

Egy időben nálunk is fennállt az alváshiányos helyzet: amikor megszületett a lányunk, rossz alvó voltam. Látszott is a gyereken is, rajtunk is. Azóta azonban dolgoztam az alvással kapcsolatos rossz érzéseim oldásán az Érzelmi Felszabadítás Technika nevű, általam tanult természetgyógyász módszerrel, és már nagyon régóta átalusszuk az éjszakákat!

→ válasz erre
2010 08 13. 12:13
Szerintem az, hogy a gyerek mennyit alszik, szoktatás kérdése. Ha az ember már a kórházban eldönti, hogy márpedig csak hajnali 4kor van etetés, akkor az úgy is lesz. A gyerek jó és rossz szokásait a szülö alakítja. Elsö gyerekes anyuka vagyok, kislányom 5 hetes kora óta este 10töl reggel 5ig alszik, pedig nagy evö ám, mégis megszokta a rendet. Ma már 5 hónapos és én ébresztem reggel 7kor a reggelivel.
→ válasz erre
2010 08 13. 13:15
bia
Kedves sorenyes! Ez jó! Erre a módszerre kíváncsi vagyok!

3. gyermekemmel vagyok itthon, aki most 10 hónapos. De úgy szoktam mondani, hogy 6 éve nem alszom. A legnagyobb 6 éves. A második gyermekem volt a legjobb alvó, aki tápszeres baba volt. Azt tapasztalom, hogy a sokáig szopizó első és harmadik gyerkőc sokkal nyugtalanabb éjszaka.
Az első gyermekem 11 hónapig szopizott, és gyakran felkelt éjszaka, de akkor már nem szopiztattam meg, hanem elráztam a kezemben 1 éves koráig.:))
A második gyerkőccel - mivel a cumit is elfogadta - könnyebb volt, csak visszanyomtam a szájába a cumit és aludtunk. (ebben az időszakban azért volt, hogy jókat aludtam)
A harmadik gyerkőc már nehezebb tészta. Napközben már csak 1X szopizik, de éjszaka bepótolja. Nem tudom semmivel sem megnyugtatni, így marad a cici. 2 óránál többet nem alszik folyamatosan végig.
Szívesen fogadom a jó tanácsokat............ha vannak.
Azt kipróbálnám, hogy hagyom sírni 3,4 éjszaka és akkor tuti hozzászokik és tud aludni is. Állítólag. De annyira fáradt vagyok, hogy amikor ezt kéne tenni feladom. Meg persze azért másnap ott van az egész nap amit végig kell csinálni, és 3 gyerekkel még annyira sem kialudva, mint szoktam.............hát nem is akarom elképzelni sem.

→ válasz erre
2010 08 13. 14:14
én kislányom is felkel éjszaka enni de vissza alszik ,és is fáradt vagyok sokszor mert hogy nekem is 3 gyerekem van .viszont ha jol tele van a lányom hasa akor képes éjszaka 4-5 órát egybe átaludni .
→ válasz erre
2010 08 13. 14:16
sorenyes
én viszont ugy vetem észre hogy a kialvatlanság okoza rosszkedvet,hangulatváltozást,legalábis nálam .
→ válasz erre
2010 08 14. 09:44
Hahó Csajszik!

Izgalmas látni, hogy csak az anyák reagálnak a témára. Vajon miért?...
Szerintem az alváshiány is hozzátartozik a gyerekvállaláshoz, bár biztos az apró betűs részben volt erről szó. ;-)
Minden gyerek más, nem hinném, hogy van recept. 18 hónapos koráig mindkét gyerekemmel max. 4 órát aludtam egyben. De tudjátok mit? Nem bánom! Ez is szép volt. És elmúlik ez az időszak is. Vicces, de később tényleg nosztalgiával gondol vissza rá az ember.
Még egy apró megjegyzés: ha hagyod sírni a gyermeked, akkor csak azt tanulja meg, hogy nem számíthat rád a bajban. Gondolkozz el azon, hogy az átaludt éjszakák megérik-e ezt a következményt!


→ válasz erre
2010 08 14. 13:57
Szerencse kérdése is, de azért el is lehet szúrni, mint azt én tettem az első törpével. Mivel nagyon nehezen tanultunk meg szopni, állandóan cicin volt, ott is aludt el, és amikor letettem, rögtön felébredt, úgyhogy inkább visszaraktam, megvártam, amíg mélyen bealszik, utána tudtam letenni. Az éjszakánkénti három-négy szoptatásnál ez az evés után még plusz 20-40 percet jelentett, és ez nagyon sokáig így ment, mert már nem volt erőm változtatni rajta.
A másodiknál úgy csinálom első naptól fogva, hogy ha szopott, leteszem, még mielőtt mélyen bealuldna. Most is mindig megszoptatom az esti elalvás előtt, és megvárom, hogy jól elálmosodjon, de utána felállok vele, puszit adok neki, suttogok, hogy megyünk aludni, szóval érzékelje, hogy pozíciót vált. Ez most működik, felnéz, aztán szinte mindig szó nélkül elalszik. Éjszaka is hol 1x kel, hogy 4x, de legalább evés után azonnal alszik tovább, és sokszor magától visszaalszik, ha felébredt.
A depressziót szerintem közvetve is okozhatja a kialvatlanság, mert ha van egy kis idő, az alvás a legfontosabb szükséglet, amit ki kell elégíteni, másra nem marad idő, amitől fel lehetne töltődni. Ha az embernek szülés előtt volt egy intellektuálisan örömet okozó munkája, és utána két-három éven keresztül csak a süti-süti pogácsát énekli, az azért hagy benne hiányérzetet (mondjuk hogy évekig vacakul érzi magát). Most hogy a második törpe jobban alszik, és esténként tudok mellette egy-két órát dolgozni, olvasni, tanulni stb, egészen máshogy látom a világot.
Ja és a tanulság: szerintem az első gyerekkel se lett volna annyira nehéz, ha lett volna annyit tapasztalatom, amit az ő és a magam bőrén szereztem meg.
→ válasz erre
2010 08 14. 22:27
Sziasztok!

1 éves a fiam és 6 hónapos kora óta nem alussza át az éjszakát és szinte a mai napig csak szoptattam, mert mást nem akart elfogadni viszont ha este fel is kel enni 1X, max. 2X, akkor vissza is alszik és így kb. 11-12 órát alszik ráadásul még nappal is alszik 2 órát! Az első fiamat is szoptattam, de ő a kezdetek óta szinte éjjel-nappal fent volt és soha nem aludt!!!! Ő most 8 éves. Nincs jó recept, szerintem alkati kérdés az egész! Kinek mennyi az alvásigénye!
→ válasz erre
2010 08 16. 11:51
Viszont cudarul kikészíti az embert, ha nem tud egyben aludni 3-4 óránál többet. Először csak agyilag megy rá. Lassan már semmilyen memóriám sincs. A hangulataim a sárkány, és a tündér-királylány között váltakozik, nagyjából kiszámíthatatlanul.
Segítenek a homeopátiás szerek (Sedatif), és a tudat, hogy egyszercsak végre kijön a maradék 4 fog, és utána alszunk!!!!
Addig próbálom csökkenteni a szélsőségeket a hangulatomban, és nagyon szeretni a családomat! :-)

→ válasz erre
2010 08 18. 21:40
Sáriatán, Szerintem a szoktatásnak nem minden esetben van köze hozzá. Neked szerencséd van, hogy jól alszik. De jöhet ám az a csúnya fogzás, hisz még csak 5 hós a babád. De szerencsétek is lehet. Az én fiam is alszik 6 hetes kora óta, egy foga sem viselte meg, sosem kelt fel, nem is lehet felébreszteni (éjszakai ágytisztaságra nevelés van folyamatban). A második gyermekem viszont születése óta 4x 5x ébred éjjelente, fogzási időben még 8x is. Szopizott egyéves koráig ugyanúgy, mint a bátyja, ugyanúgy szoktattam, mégis, az egyik szuper alvó, a másik nem. Majd elmúlik a sok ébredés, Szilvihez hasonlóan várom már én is a maradék 4 fog kibújását.
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?