Ekcéma és táplálkozás
Az ekcémának két típusa ismert. Kontakt ekcéma esetében a panaszokat valamilyen külső tényező, sok esetben a hétköznapok során gyakran használt tárgy váltja ki. Vörös folt, kiütés jelentkezhet például valamely ékszer, kozmetikum, esetleg a nadrággomb bőrrel való érintkezési helyén.
Az atópiás dermatitisz genetikailag hajlamos személyeknél alakul ki. A kiváltó okok máig ismeretlenek, kialakulásában az öröklődés mellett feltehetően fontos szerepet játszik a stressz és az étkezés is. Az ekcéma és a táplálkozás kapcsolatáról tehát ez utóbbi, az atópiás dermatitisz esetében beszélhetünk.
Javulás és rosszabbodás
Az atópiás dermatitisz esetében a betegek gyakran számolnak be arról, hogy tüneteik a korábban eredményesen alkalmazott gyógykezelés ellenére, látszólag minden ok nélkül, bizonyos időszakokban intenzívebben, máskor alig észrevehetően jelentkeznek. A stressz például közismerten rontja az ekcémás betegek állapotát - írja az Orvostkeresek.hu hírlevele. Nyáron, a napfény hatására pedig sokan számolnak be tüneteik javulásáról. A panaszok bizonyos élelmiszerek fogyasztását követően is fellángolhatnak.
Kizárásos diéta - mi alapján?
Amikor az ekcémát kiváltó élelmiszert keresik, a betegeket sajnos - alapos kivizsgálás nélkül is - gyakran tiltják el bizonyos élelmiszerek, például a tej és tejtermékek fogyasztásától, vagy egyoldalú diétát írnak elő számukra, amely hosszú időn keresztül hiánytüneteket is okozhat.
A diéta összeállítása előtt ezért első lépésben mindig a panaszokat okozó élelmiszer azonosítására van szükség. Amennyiben felmerül a gyanú, hogy az ekcémás tünetek hátterében bizonyos táplálékokkal szembeni túlérzékenység áll, a kezelőorvos elvégzi a szükséges vizsgálatokat. Az IgE ellenanyag mérésével például kimutatható az ételallergia.
Kevésbé ismert, hogy a tünetek fellángolását immunmodulált étel-intolerancia is okozhatja, ilyenkor szükséges az IgG szint mérése is. Ez esetben az ekcémás betegek kezelésében - egyéntől függően - akár jelentős javulás is érhető, ha a panaszokat kiváltó ételeket az étrendből kizárjuk.
A gyógyulás sikere: kontroll
A tapasztalatok szerint a betegeknél a legtöbb esetben csak az IgE szint mérése történik meg. Negatív lelet esetén azonban a páciens kénytelen továbbra is a gyógykezelés és a napfény jótékony hatásában bízni.
Nem ritka, hogy a betegek már gyermekkoruktól kezdődően küszködnek a kiszámíthatatlan időközönként fellángoló, olykor az elviselhetetlenségig fokozódó viszketés érzésével, így érthető módon szeretnének valamilyen magyarázatot kapni tüneteik eredetéről.
Az immunmodulált ételintolerancia is egy lehetséges ok, mely a panaszokat kiválthatja. Segítségével személyre szabott étrend állítható össze, mely esélyt nyújthat a gyógyulásra.
Babanet hozzászólások(5 hozzászólás)
mar nyitottam a temaban egy topikot par hete, de nem sok valasz erkezett, hatha ezt tobb erintett olvassa, es tud segiteni. nalunk valoszinuleg ételintolerancia okozza az ekcémát (orvosunk szerint az éjjeli ébredéseket is), utana néztem a neten, van egy otthoni tesztelési lehetőség is (http://www.food-detective.hu/etelintolerancia/hogyan-mutathato-ki.html). Érdekelne, valaki probalta-e mar! ki mit tud/hallott rola?!
koszi anna