„Segítség, haza érkeztünk a kisbabával!”…avagy miben tud segíteni a dúla szülés után?

Tapasztalatom szerint bármennyire is igyekszik az ember lánya-fia felkészülni az anyaságra-apaságra; bizony akadnak problémák, kételyek, félelmek, amikor haza érkezik az édesanya az újszülött kisbabával és elkezdődik a közös élet.

Manapság rengeteg információ áll rendelkezésünkre különböző csatornákon, melyekből ember legyen a talpán, aki ki tudja szűrni a lényeget. Egy témával kapcsolatban akár tucatnyi vélemény is olvasható; így aztán sokakban felmerül a kérdés, hogyan is csináljam? Kire hallgassak? Anyukámra, aki most már nagymama vagy az anyósomra? (Vajon melyikük fog jobban megsértődni, ha a másik tanácsát fogadom meg sad ) Vagy a barátnőmre? Esetleg a szomszédasszonyra, akinek van már gyereke? Vagy a védőnőmre?

Nem könnyű a helyzetük a mai anyukáknak, különösen azoknak, akik még tapasztalatlanok ebben a témában, hiszen most szülték első gyermeküket; most váltak anyává. Még ki sem heverték a várandósság-szülés fáradalmait; napok óta nem aludtak, hiszen minden percüket lefoglalja a kisbaba és tetőzvén a gondokat, megérkeznek a nagyszülők, rokonok, barátok és mindenki meg akarja mondani a tutit. Mindenki dönti az újdonsült szülőkre a sok tanácsot, saját tapasztalatokat, saját félelmeiket…stb.

Az első és legfontosabb dolog, amit már a várandósság alatt javasolni szoktam a leendő szülőknek, (mindegy, hányadik gyermeküket várják) hogy gondolják át, kiben bíznak. Kinek a tanácsai állnak legközelebb a saját elképzeléseikhez, nevelési elveikhez. Már a várandósság alatt is kiderülhet, hogy mi az, amit biztosan nem úgy fogsz csinálni, ahogy xy javasolta. Ha a szülésnél is igénybe vetted dúla segítségét, akkor az a legoptimálisabb, ha ugyanaz a „segítő” támogat a szülés utáni időszakban is. Persze vannak olyan dúlák, akik nem vállalnak szülést, de a gyermekágyban szívesen segítenek és fordítva is.

Tájékozódj és válassz olyan „segítőt”, akire szükséged van. Régen - mikor még nem volt internet, sőt telefon sem - az anyák a közvetlen környezetükből választottak ki 1-2 tapasztalt asszonyt, akinek a jelenlétét igényelték a vajúdás alatt és a gyermekágyas időszakban is.

Görögül “doula” – dúla – azt jelenti, hogy ‘valakinek a segítségére lenni’ vagy ‘asszonytársi segítő’.

 Azt javaslom, tisztázzák le előre, hogyan képzelik az első napokat, heteket a babával. Mikor és kit szeretnének látni (szülők, rokonok, barátok), kitől milyen segítséget várnak illetve fogadnak el? A nagyszülők szerepe a szülés után: segíteni gyermeküket szülővé válni! Emiatt sokan konfrontálódnak a szülőkkel. De ez esetben jobb ezt felvállalni az elején.

Ha van nagyobb gyermek, akkor az ő "elhelyezését" is meg kell tervezni előre; és a szülés utáni időszakban is meg kell tervezni, hogyan foglalkoznak Vele, az érzéseivel, hogyan segítik majd őt a testvérré válás útján. Ez esetben sokat segíthetnek a nagyszülők, ha a picire vigyáznak, amíg anyuka minőségi időt tud tölteni a nagyobbik gyerekkel-gyerekekkel. De a dúla is tud ebben segíteni; legtöbbünk vállal babysitterkedést issmiley

Miben tud segíteni Neked és családodnak a szülést követő időszakban a dúla?

Ha szeretnéd, már a kórházban is meglátogatnak; segítenek az első pár napban. Ha kell, vigyázz a nagyobbik gyermekre, akár a szülés alatt is, ha nem igényled a jelenlétét a folyamatban. Miután hazaérkeztetek a kisbabával, a szülést követő napokban-hetekben előre leegyeztetett időpontokban felkeres benneteket.

 A találkozó során feltehetitek kérdéseiteket:

  • a szoptatásról.
  • az anya testének változásairól; mi a normális, mire lehet számítani…
  • az anya kedélyállapot változásairól; Ez sokszor megijeszti az apukákat.
  • a baba egészségügyi állapotáról, fejlődéséről.(nem vagyunk orvosok)
  • a szülés élményéről; ha negatív, akkor mindenképp foglalkozni kell vele.
  • a hangulatjavítás alternatív eszközeiről mind az anyánál, mind a babánál
  • az apa szerepéről – érzéseiről
  • a nagyobb testvér(ek) érzéseiről.

Fentiek fontossága miatt is javaslom kedves újdons(z)ült anyukák, hogy bátran merjetek segítséget-támogatást  kérni a szülés után is. Ez egy mindenkinek új és nehéz; mindemellett csodálatos időszak az életében. Ne érezzétek magatokat „szaranyának”, (elnézést a kifejezésért) csak mert segítséget kértek. El kell hinnetek, hogy senki nem várja el tőletek, hogy mindent egyedül csináljatok meg; hogy az első pillanattól tökéletes anyák legyetek; hogy mindent tudjatok; hogy értsétek a baba jelzéseit; hogy szépek és csinosak legyetek rögtön a szülés után…stb. Senki!

 

„Az anyákban van valami, ami alatta marad és ami fölébe is emelkedik a józan észnek.

Az anyának ösztöne van.

A teremtés végtelen és kiszámíthatatlan akarata él benne, az vezérli tetteit.”

 Victor Hugo

 

0630/868-1383

Szuetta Katalin, 2016. augusztus 07.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?