Csökkentenék a szülés után a kórházban eltöltendõ minimális idõt

Az egészségügyi átalakítások után egyes kórházakban túlzsúfoltak a szülészetek - az egészséges babákat már három nap után hazaengedik. A szülész szakma kezdeményezte is, hogy ha minden feltétel adott, a kórházban minimálisan eltöltendő időt csökkentsék. Csakhogy az újszülöttek a negyedik napon kapnak védőoltást és szűrővizsgálatot, is végezni kell náluk. Ezért az országos szakfelügyelő főorvos szerint mielőtt változna a gyermek hazaadásának országos gyakorlata, állást kellene foglalni az első kötelező védőoltásról.

A mai gyakorlat szerint a nőket spontán szülés után általában a negyedik, császármetszés után pedig az ötödik-hetedik napon engedik haza a kórházból. Az utóbbi években azonban mind gyakrabban fordul elő, hogy ha az édesanya és az újszülött állapota megfelelő, akkor már a harmadik, illetve a negyedik napon hazamehetnek, szűrővizsgálatokra pedig visszarendelik őket.

Tóth Zoltán, a Debreceni Szülészeti Klinika igazgatója elmondta: megváltoztak a társadalmi igények, és a kórházak gazdasági körülményei is. „Az egészségügyi reform keretében ágyszám csökkentések, leépítések történtek, és ezáltal beszűkült a szülészeti osztályok kapacitása. Ezért egyre többször felajánljuk az édesanyáknak, hogy ha teljesen panasz- és tünetmentesek, akkor normál szülés után a harmadik napon, illetve császármetszés után a negyedik-ötödik napon hazaengedjük őket.”

A jelenlegi szabályok szerint spontán szülés után legalább három, császármetszés után legalább két napot az intézetben kell tölteni ahhoz, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár kifizesse a kórháznak a szülést. A szülész-nőgyógyász szakma már kezdeményezte a minimum napok számának csökkentését.

Tóth Zoltán hangsúlyozta: a korábbi hazaengedés egy lehetőség, és csak megfelelő egészségi állapot, közeli lakóhely és komfortos otthoni körülmények mellett ajánlják fel.

Diós Judit, Sárközy Júlia (Róma)

A teljes cikk >> klikk

Forrás: Magyar Rádió Online

 
 
 
Címkék:  

szülés

X
EZT MÁR OLVASTAD?