Így altasd a babát, hogy csökkentsd a bölcsőhalál kockázatát

A hirtelen csecsemőhalál - vagy közkeletű nevén a bölcsőhalál - kockázata néhány egyszerű biztonsági tanács megfogadásával minimálisra csökkenthető.

 


Egy kisbabás szülő számára nem létezik riasztóbb gondolat a bölcsőhalálnál. A jelenség, hogy a csecsemő bármilyen külső ok vagy magyarázat nélkül egyszer csak meghal álmában szerencsére nagyon ritka, de létezik. A szakértők szerint genetikai okok és környezeti hatások együttesen tehetők felelőssé a tragédiáért. Mivel nem tudhatjuk, melyik babánál állnak fenn agyi vagy genetikai hajlamosító tényezők, mindegyiküknél indokolt az óvatosság.

Az Amerikai Gyermekorvosok Szövetsége (AAP) a következő ajánlásokat tette közzé, amelyek segítenek minimálisra csökkenteni a tragédia kockázatát:

Altasd a babát a hátán

A régi babagondozási könyvek a hason altatást javasolták, mivel ebben a pozícióban mélyebben és hosszabban alszik a pici. Amióta az 1990-es években megfordult a trend, és a háton altatás lett a kívánatos, felére csökkent a bölcsőhalálban elhunyt csecsemők száma.

Győzd hát le a kísértést, és ne altasd a babádat a hasán! Ha autós hordozóban, hintában vagy a karodban aludt el, óvatosan emeld át a kiságyába, úgy, hogy a hátán feküdjön. Amikor azonban már képes arra, hogy magától is megforduljon álmában, nem kell visszafordítanod: mivel a hirtelen csecsemőhalál 90 százalékban 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőket érint, aki elég idős már ahhoz, hogy magától megforduljon, azt nem érdemes bolygatni.

Az alvófelület legyen kemény és rendezett

Kemény matracon altasd a babát, és ne legyen az ágyában semmi felesleges tárgy. Egy pici csecsemőnek semmi szüksége még bolyhos takaróra vagy plüssállatokra, ezek ebben az életkorban inkább veszélyforrásnak számítanak. Az első néhány évben párnát sem kell használnia. Takaró helyett adj rá inkább hálózsákot. Semmiképp ne aludj el vele a kanapén, ami egyrészt puha, másrészt könnyen beszorulhat a támla alá.

Aludj vele egy szobában, de ne egy ágyban

Az együttalvás témája a szakembereket is megosztja. Miközben egyesek szerint a közös ágy pont hogy megelőzi  a bölcsőhalált - mivel ilyenkor a baba szívverése és légzése felveszi az anyáé ritmusát - az AAP azon az állásponton van, hogy a közös ágy több veszélyt, mint előnyt hordoz magában. Azt ugyanakkor ők sem javasolják, hogy a babát az első néhány hónapban teljesen elszeparáltan altasd: véleményük szerint a közös hálószoba, de külön ágy a legjobb megoldás, így ugyanis a baba biztonságban érzi magát anélkül, hogy a fulladás vagy agyonnyomás veszély fenyegetné.

Szoptass

A statisztikák szerint ha az első két hónapban legalább részben anyatejet is kap a csecsemő, már felére csökken a bölcsőhalál veszélye.

Ne melegítsd túl a babát

Ne adj rá alváshoz túl sok réteget, és ne melegítsd túl a szobát. A szakmai ajánlások 20-21 fokra teszik a baba alvóhelyének ideális hőmérsékletét, de Nyugat Európában sok helyen még hűvösebb, 18-19 fokos környezetben altatják a csecsemőket. A megfázástól való félelem miatt kellemetlenül befűteni a szobát nem csak indokolatlan, veszélyes is. Ugyanígy nem kell túlságosan beöltöztetni sem: adj rá eggyel több réteget, mint amennyit te viselsz alváshoz, például egy bodyt, és arra egy rugdalózót.

Ne használj légzésfigyelőt

Meglepő tanácsnak tűnik, az AAP azonban határozottan ellene van a légzésfigyelőknek, mivel valódi segítséget nem, csak hamis biztonságérzetet nyújtanak a szülőknek. A légzésfigyelő önmagában mit sem ér: ha a baba szíve leáll, nincs az a csipogás, ami hatására újra kezdene dobogni. Ha ragaszkodtok hozzá, mindenképpen végezzetek el egy elsősegélynyújtó tanfolyamot is, ahol megtanulhatjátok, hogyan éleszthetitek újra a csecsemőt, ha bekövetkezne a tragédia. Pusztán a légzésfigyelőt azonban nem fogja megóvni a pici életét.

 

Forrás: verywellfamily.com

 

Dóri, 2021. december 28.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?