7 tipp a cumi használatához - kisokos szülőknek (x)
Sokan érkezünk azzal az elhatározással a szülőségbe, hogy elvetjük a cumi használatát, de mit érdemes figyelembe venni, ha végül mégis a cumi mellett döntünk? Hogyan válasszuk ki a megfelelő cumit? És mikor jön el az idő, hogy búcsút intsünk neki?
Íme, néhány hasznos tanács, hogy a cumi valóban megkönnyítse a mindennapjaitokat!
-
Mikor érdemes beszerezni az első cumit?
A cumi számos helyzetben nyugtató hatású lehet a babák számára. Segíthet megnyugtatni a síró vagy nyugtalan gyermeket, hozzájárulhat az alvás elősegítéséhez, és csökkentheti a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) kockázatát, ha alvás közben használják. Az első cumit még a baba születése előtt ajánlott beszerezni, hogy kéznél legyen, ha szükség lenne rá. Kezdésként elég 1-2 darab, hiszen nem minden baba igényli a használatát.
-
Milyen szempontokat figyelj a cumi megválasztásánál?
- Illeszkedjen a baba szájának méretéhez, különösen újszülöttek esetében.
- A cumi pajzsa legyen könnyű, kicsi és íves kialakítású, hogy ne akadályozza a légzést.
- Tartalmazzon szellőzőnyílásokat, hogy a baba bőre ne irritálódjon.
- A szívóka legyen rugalmas, hogy ne zavarja a baba szopóreflexét.
- A cuminyak legyen lapos, hogy a baba össze tudja zárni az ajkait.
- A szívóka anyaga legyen hipoallergén és könnyen tisztítható, például szilikon.
- BPA-mentes anyagból készüljön.
A LOVI cumik mindezt biztosítják: kutatások eredményei szerint a dinamikus kialakítású cumik nem zavarják meg a szopóreflexet, és támogatják a beszéd és a harapás helyes fejlődését, a fogszabályozási és logopédiai ajánlások betartása mellett. A dinamikus cumik szilikonból készülnek, amely különböző vastagságú szilikonból készült. Ennek köszönhetően a cumi szívókája a baba szopási ritmusát követve nyúlik meg és húzódik össze a baba szájában, a mellbimbóhoz hasonlóan.
-
Honnan tudod, hogy a babádnak szüksége van cumira?
A babák erős szopási ösztönnel születnek, ami nem mindig csak az evéshez kapcsolódik. Ha a baba jól lakott, de még mindig szopizna, például az öklét vagy ujját a szájába veszi, akkor valószínűleg nyugtatásra vágyik. Ilyenkor egy cumi segíthet: biztonságérzetet ad és elősegíti az elalvást. Fontos, hogy a cumi használatát valóban csak nyugtatásra korlátozzuk, és ne váljon az a baba lelki biztonságérzetének forrásává.
-
Mikor adj először cumit?
A szoptatás stabilizálódása után, nagyjából 2-6 hetes korban ajánlott először cumit adni a babának. Így biztosíthatod, hogy a cumi ne zavarja meg a természetes szopási folyamatot. A cumi használatának bevezetése előtt szakértői konzultáció javasolt.
-
Hogyan tartsd tisztán?
Az első hónapokban a baba immunrendszere még nem olyan fejlett, ezért különösen fontos a cumi tisztán tartása. Sterilizáld rendszeresen, különösen az első hat hónapban. Ha a cumi leesik, ne vedd a szádba, hogy „megtisztítsd”, mert így baktériumokat vihetsz át a babára. Használj cumiláncot vagy cumiszalagot, hogy elkerüld a földre esést.
-
Milyen méretű cumit válassz?
A baba életkorához illeszkedő cumi a legjobb választás, ugyanakkor figyelj arra, hogy melyik méret kényelmes a pici számára. A LOVI cumik az alábbi méretekben érhetők el:
- 0-2 hó – mini cumik: könnyű, kisebb pajzzsal
- 0-3 hó
- 3-6 hó
- 6-18 hó
- 18 hó+ cumi megerősített szilikonrésszel
-
Mikor és hogyan váljatok meg tőle?
A cumi elhagyása fokozatos folyamat. Kerüld a stresszes időszakokat, mint például a fogzás vagy az elválasztás idejét. Kezdd azzal, hogy nappal ritkábban adod oda, és fokozatosan szoktasd le róla. A legkönnyebb 1 éves kor alatt elhagyni a cumit, a tárgyállandóság kialakulása előtt. Három éves korig javasolt felhagyni a cumi használatával.
Babanet, 2024. november 29.