8 intő jel, hogy lassíts!
Kedves Kismama!
Ha csak nem rég tudtad meg a csodálatos hírt, hogy babát vársz, az alábbi sorokat érdemes megszívlelned.
A tested változik. A méhed növekedésével, előre terjeszkedésével nem csak a gravitációs középpontod módosul, de a várandósság hetei alatt egyre nagyobb súlyt is kell cipelned, így könnyebben elfáradsz. Ezért is olyan fontos, hogy mielőtt egy új fitnesz programba kezdenél, konzultálj az orvosoddal, a gyakorlatok közben pedig a szokásosnál is jobban figyelj (hallgass) a szervezetedre.
:
I. Nem tudsz beszélgetni tréning közben
Ha túlságosan keményen bánsz magaddal, a tested jelezni fogja. A sportszakemberek ezt a jelenséget túledzettségnek hívják, és elkerülése akkor is fontos, amikor csupán „egy emberért felelünk”, nemhogy terhesség idején! Tehát, ha az alábbi tünetek valamelyikét tapasztalod, változtatnod kell az edzésprogramodon – ebben szintén kérheted erre szakosodott profi segítségét. Túlpörgetted magad, ha
Akkor végzel megfelelő intenzitású mozgást, ha közben képes vagy kommunikálni. A cél az, hogy mérsékelt megterhelést érezz – és ezt a szintet tartsd kb. 20-30 percen keresztül.
II. Az edzés hatására kimerültséget tapasztalsz, feltöltődés helyett
Az egészséges sportolás után közvetlenül; ugyan fáradtságot érzel, ám 10-20 perccel később felfrissülsz! Ha azonban totális kimerültséget tapasztalsz magadon, még jóval az edzés után is, valószínű túledzetted magad.
III. Fájdalmat érzel, sport közben vagy után
A testmozgásnak nem szabad fájdalmasnak lennie. (Pici érzékenységet, enyhe fájdalmat érezhetsz közben, ám ha ez tartós, akkor pihenned kell.)
IV. Nehezen találod az egyensúlyod az izom-fáradtság miatt
A túlerőltetés következtében könnyen kibillenhetsz az egyensúlyodból, akár el is szédülhetsz. Ez nem normális; a szervezeted így parancsol „állj”-t.
V. Nő a nyugalmi, ébredési pulzusod
Ez egy nagyon beszédes tünet, ezért tanácsos az egész edzésprogram megkezdése előtt és alatt vezetned az ébredéskor mérhető nyugalmi pulzusszámot (hasznos tanácsot olvashatsz erről a neten). Ha a szokásosnál több, mint tízzel magasabb ez a percenkénti érték; tuti, hogy túlzásba vitted a mozgást.
VI. Gyakran betegedsz meg, és nehezen épülsz fel
Az edzések közti regenerálódási idő rövidsége – vagy teljes hiánya- károsítja (legyengíti) az immunrendszert, így az nem tud kellően védekezni a bacilusok támadása ellen. (Ez veszélybe sodorhatja a magzatot is!!)
VII. Ingerlékennyé, depresszióssá válsz, nehezen koncentrálsz
Egyes kismamák hangulata, a bennük lezajló hormonális változások hatására egyébként is „hullámvasút”, de a túledzettség ezt súlyosbíthatja is – esetleg azt is érezheted, hogy elvesztetted a motivációd a sporttal kapcsolatosan.
VIII. Rosszul alszol éjjelente, vagy idejekorán kidob az ágy
Ha túlpörgeted a tested, éjszakai éberséget is tapasztalhatsz; így az nem tud kellően regenerálódni; s ettől feszültté válik, képtelen lenyugodni, pihenni… Ördögi kör!
Természetesen még mindig a mozgás mellett vagyunk: korábban annak pozitív hatásairól is beszámoltunk. Azonban nem mehet az, az egészséged (egészségetek! ) kárára. Következő cikkünkben arról is szó lesz, mi tévő legyél, ha a fentieket tapasztalod.
Plézer Panna
Sportedző
Plézer Panna, 2016. szeptember 10.