Két könyv az önbizalomteli anyákért A testünk nem selejt

Emlékszem, a szülésfelkészítő tanfolyamon egyik alkalommal levetítettek egy filmet, amelyen természeti népek asszonyai szültek. Egyedül, egy másik, vagy több más asszony segítségével. Persze, látszott, hogy így sem könnyű a feladat, de mégis, valahogy nagyon természetes, harmonikus, magától értetődő volt az egész.

Látszott, hogy a szülő anya koncentrál és teszi a dolgát mindenféle aggodalom és bizonytalanság nélkül, miközben a segítők sokkal inkább támaszai voltak az anyának a szó legszorosabb értelmében, akik türelemmel és alázattal várták, hogy a kicsi megszülessen. Eszük ágában sem volt közbeavatkozni, míg nem volt valóban szükséges.

Ezzel szemben éles kontrasztot alkot egy kórházi szülés. Ahol többször megvizsgálják az anyát, ahol CTG-vel kötik ágyhoz, mert folyamatosan figyelni akarják a baba szívhangját, ahol az orvos dönti el, jól halad-e egy szülés vagy sem. És ahol általában sosem halad annyira jól, hogy ne kelljen tenni valamit. És ahol az anya végül azt a bizonyosságot kaphatja: egyedül biztosan nem lett volna képes megszülni gyermekét.

Nemrégiben volt szerencsém a Jaffa Kiadó egyik könyvét, az Útmutató szüléshez című kötetet elolvasni, amelyet egy világszerte ismert bába, Ina May Gaskin írt. Saját tapasztalatait gyűjtötte össze ebben a kötetben, amelyeket aztán összevetett a kórházi szülések statisztikáival is. A könyv első felében pedig szüléstörténeteket olvashatunk, különleges, szép történeteket.

Ezeket azok a nők írták, akik a Farmon szültek, egy Tennessee állambeli településen, amelyet a hetvenes években alapítottak. Ez a nagyrészt önellátó gazdálkodást folytató közösség világhírre tett szert, amit nem másnak köszönhetett, mint bábaközpontjának. Itt ugyanis művi beavatkozások nélkül szülhetnek nemcsak a Farmon élő, de a máshonnan ideérkező nők is. És hogy mi annyira vonzó a nők számára a Farm bábaközpontjában, hogy még külföldről is felkerekednek? Például az, hogy az itt zajló szülések 98,6 százaléka természetes módon, hüvelyi úton történik.

Ina May Gaskin ezzel a könyvével számos elgondolkodtató dolgot mond el a szülésről, egyúttal rengeteg segítséget ad ahhoz, hogy a nők felkészülten szülhessenek, akár otthon, akár a kórházban. És hogy bízzanak a saját testükben. Nem fanatizál, nem tartja egyedül üdvözítő útnak a saját módszerét, felfogását, ám mer kritikusan hozzáállni bizonyos dolgokhoz, szemléletekhez és elvekhez, amelyek erősen uralják a kórházi szülések világát.

Ám a Farmon élő nők nem csupán a hüvelyi és beavatkozások nélküli szülések terén tudhatnak maguknak ilyen látványos adatokat. A szülés utáni életük is zökkenőmentesebb: alig fordul elő náluk a gyermekágyi depresszió, és a kizárólagos szoptatásban is remek eredményeket tudhatnak magukénak. Ennek többek között az lehet az oka, hogy a településen erős a közösségi szellem, így a kezdeti időszakban az anya mindig talál magának támaszt és tanácsadót.

Ina May Gaskin másik könyve, az Útmutató szoptatáshoz szintén a Jaffa Kiadónál jelent meg. Minden megtalálható benne, ami ahhoz szükséges, hogy valaki tényleg sikerrel lavírozzon a szoptatás olykor igencsak rögös útján: szót ejt a különféle pozíciókról, tévhitekről és hiedelmekről, esetleges problémákról és megoldásukról, az ösztönök fontosságáról, a fejésről, és ami szerintem az egyik leginkább sarkalatos pontja a dolognak: a támogató környezet fontosságáról.

Ina May ebben a könyvben is olvasmányosan, érdekesen avat be mindenkit a szoptatás művészetébe, tudása magabiztos és kreatív alapokat adhat a kisbabás anyák kezébe. A könyvet olvasva olyan érzésünk támadhat, hogy talán mégsem olyan nehéz anyatejjel ellátni egy kisbabát, talán mégsem kell rögvest pánikba esni, amint valami akadályt észlelünk, talán mi is tökéletesen alkalmasak vagyunk erre a feladatra. És miért is ne lennénk?

Ina May bebizonyítja, hogy nem számít mekkora a mellünk, anyánk meddig szoptatott. Ahogy azt is, hogyan tarthatjuk fenn a szoptatást akár abban az esetben is, ha korábban vissza kell állnunk a munkába. Vagy hogyan táplálhatunk sikeresen egyszerre több gyereket is anyatejjel.

Olyan elfeledett tudást elevenít fel mindkét könyv, amely minden várandós és már szült édesanya javára válhat. Mert meggyőződhetünk róla, hogy valóban: a testünk nem selejt!

2010. március 26.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(4 hozzászólás) 

2010 03 29. 08:53
Én is olvastam az Útmutató szüléshez könyvet.
(Már miután félresikerült a szülésem és császár lett, noha a lehető legtermészetesebb szülésre készültem...)

Sok furcsa dologra választ adott, amiről az orvos meg sem próbált felhomályosítani. Pl. vajúdás alatt hánytam, amit ott és akkor nagyon szégyelltem, mert a szülőágyra ment :-) de a könyvből kiderült, hogy a hányás az intenzív tágulás jele...
→ válasz erre
2010 03 29. 14:18
dia
@sorenyes: igen, az engem is megfogott. Ahogy az a szemléletmód is, amivel a szülésre, mint szexuális aktusra tekint - és hogy például a csókolózás milyen elementáris hatással lehet a tágulásra. Ha tudtam volna...:)

A szoptatós könyvben pedig van egy rész, amiben a mellel kapcsolatos társadalmi fóbiát mutatja be, hát, azt is érdemes elolvasni. Szépen helyretesz dolgokat az ember fejében.
→ válasz erre
2012 10 12. 20:17
Kedves Asszonytársaim!
Álljatok ki a magatok igazáért, én 4 gyermekes anya vagyok. A második gyermekem császáros volt, vitathatatlan okok miatt, de utána még két kisebb gyermekem született spontán. Nagyon sok múlik az orvoson és a személyzeten.Nekem csoda volt a két kisebb gyermek születése, pont ezt kaptam meg,amiről írtok:értő, megszentelő figyelmet, tiszteletet, türelmet, megértést, de ehhez csatlakozott a kórház biztonsága is.Egy egyszerű hétköznapi kórházban, de annál csodálatosabb emberekkel (orvos, szülésznő). Számomra az orvos személye adta a nyugalmat, biztonságot. Olyan volt mint egy meleg kályha, fényt, nyugalmat, meleget és mérhetetlen biztonságérzetet adott. Figyelt a spirituális élményre is.Mindent megkaptam, amit anya megkaphat az alternatív szüléseknél, DE MELLÉ A BABA is MEGKAPOTT MINDENT! Ez sem elhanyagolható része a dolognak.Őket sem felejtsük ki a dologból.Erről kevesebb szó esik pedig igen fontos része a baba egészsége is.(Gyógypedagógus és kisgyermeknevelő-gondozó dajka vagyok. Lám-lám tényleg lehetnek előre nem látható komplikációk: (az előbb említett második gyermekem születése.)
→ válasz erre
Összes hozzászólás (4) megtekintése »
X
EZT MÁR OLVASTAD?