A szülés és az immunrendszer

A baba egészsége szempontjából meghatározó lehet, hogyan születik. Amerikai szakemberek kutatása ugyanis bebizonyította, hogy a hagyományos úton világra segített babák szervezetébe más baktériumok jutnak be, mint azokéba, akik császármetszéssel születnek. Így immunrendszerük is másképp fejlődhet a későbbiek során.

Az már korábbi kutatások során kiderült, hogy a császármetszéssel született gyerekek hajlamosabbak az allergiára és asztmára. A szakemberek úgy gondolták, ennek az az oka, hogy gyengébb az immunrendszerük, hiszen teljesen steril körülmények között jönnek a világra, és az immunrendszerük nem készülhet fel a baktériumokkal való találkozásokra - márpedig ezek a kórokozók a külvilágban nap mint nap megtámadhatják őket.

Ám a mostani tanulmány szerint más is állhat a háttérben. A hüvelyi úton született kicsik bélrendszerében például már a szülés alatt megtelepednek a Lactobacillus mikrobák, amelyek segítenek majd a babának az anyatej lebontásában – írja a ScienceNews.com. Ezzel szemben a császármetszéssel világra jött gyerekek szervezetét olyan kórokozók támadják meg, mint a Staphylococcus vagy az Acinetobacter, amelyek az emberi bőr felszínén és a kórházi környezetben terjedtek el, és komoly megbetegedést okozhatnak.

Míg a császármetszések az esetek nagy részében valóban életmentőnek bizonyulnak, abból a szempontból tehát hátrányt jelentenek, hogy a baba első bakteriális flóráját megváltoztatják. A későbbiek során a baktériumflóra összetételét befolyásolják még olyan tényezők is, mint a szoptatás.

Az egész testünkön különböző baktériumok találhatók, amelyek bár jelen vannak, nem okoznak betegségeket - mondta Maria G. Dominguez-Bello professzor. Ennek a tanulmánynak a segítségével betekintést nyerhetünk abba, milyen nagy hasznuk van ezeknek az apró élősködőknek - tette hozzá. - „A hüvelyi szülés olyan, mint az anya ujjlenyomata.”

A vizsgálatok során az anya szülés előtti mintáit és egynapos kisbabája testén található baktériumokat hasonlították össze, és megfigyelték, hogy a kicsi számos mikroszkopikus élőlényt átvett az édesanyjától. Ezzel szemben a császárral született csecsemők csak később érintkeznek ezekkel a baktériumokkal.

Az újszülött első találkozása a baktériumokkal azért lényeges, mert meghatározza, hogy a jövőben milyen bakteriális flóra alakul ki a kicsi szervezetében, ami viszont összefüggésben állhat bizonyos immunrendszeri problémákkal. A tanulmány a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben jelent meg.

2010. június 22.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?