Túlhordás esetére Szülésindító praktikák

Míg el nem telik a terhességből úgy 37-38. hét, minden kismama azon fáradozik, hogy odabent tartsa a gyereket. De sokan vannak, akik elérik a 40. hetet, és a gyerek még mindig semmi jelét sem mutatja annak, hogy szeretné megnézni a kinti világot. Ha az orvos hagyja, még az is előfordulhat, hogy további két hét várakozást kénytelen kibírni a türelmetlen család. Miközben a terhes nő már csak vonszolja magát, bálnának érzi a testét és minden reggel csalódottan ébred: hát, ma éjjel sem? Hogyan csalogathatjuk ki odabentről a gyereket?

Számtalan népi praktika él a szülés megindításával kapcsolatban, most ezeket fogjuk sorra venni. Ugyanakkor szeretném letisztázni: legyen bármennyire nehéz is kivárni, míg beindul a szülés, teljen el bár még egy hét túlhordással, és bármennyire is féljünk a szülés mesterséges – de kórházi – beindításától, lehet, hogy jobb, ha rábízzuk a természetre – vagy az orvosra -, mikor indul útnak a baba.

Mert hát jó esetben a baba akkora lesz érett teljesen, a méhszáj sem fog ellenfeszülni, a méh is felkészült a feladatra. Jó, mindez a kórházi indításra nem igaz, és persze tudjuk, hogy sokszor nem egészen érthető indokok miatt nyomják bele a kismamába az oxitocin infúziót, de most vegyük az ideális esetet: mesterséges megindítást általában azért alkalmaznak, hogy a baba vagy a mama egészsége ne lássa kárát a szülés megindulásának késlekedését.

Az alábbi praktikák közül némelyik nyilván nem okozhat nagy gondot – hiszen egyébként is az élethez tartoznak -, így álljanak itt listába szedve:

  • Szex – ez a tevékenység két okból is beindíthatja a szülést: egyfelől az ondóban prosztagladin hormon található, ami a szülés beindulásáért és a méhszáj érettségéért felelős hormon, másfelől az orgazmus az anya szervezetében beindítja az oxitocin elválasztást, ami pedig a méhizom összehúzódásáért felel.
     
  • Mellbimbók ingerlése – persze, kapcsolódhat a szexhez, de önmagában is alkalmazható. A bimbó lassú, de ismétlődő ingerlésével oxitocin választódik ki a szervezetben, ez pedig, mint fentebb is olvashattátok, beindíthatja az összehúzódásokat.
     
  • Séta, lépcsőzés – a könnyed, de azért fizikailag kissé megterhelő, ütemesebb mozgás is segíthet a szülés megindulásában. Egyesek a nagytakarításra esküsznek.
     
  • Tonik – bár a terhesség többi részében ellenjavallt, a végén a tonikban lévő kinin esetleg segíthet beindítani a fájásokat.
     
  • Málnalevél-tea – a terhesség első két trimeszterében nem javallott, de a 34. héttől fogyasztva segíthet abban, hogy a szülés gyorsan és könnyedén történjen. A kismedencei izmokat lazítja és puhítja a méhszájat. Egyesek tapasztalatai szerint a konkrét indításban is bevált.
     
  • Ricinus – hashajtó hatású olaj, amelyből 1 kanálnyit kell megenni naponta. Hatására a belek mozgása meglódul – igen, hasmenés is lehet belőle - , és a prosztagladin (pontosabban a PGE2) termelését indítja be. Azért óvatosan vele: hatására a baba is belekakilhat a magzatvízbe, ami oxigénhiányos állapothoz vezethet. A legjobb, ha megkérdezzük róla az orvost vagy a szülésznőt.
     
  • Bábakoktél – fű alatt terjed, állítólag orvosoktól, szülésznőktől származik a recept, ám a szakemberek közül senki sem vállalja fel. 2 dl gyümölcsléből, 20 ml ricinusolajból, 20 ml pálinkából vagy vodkából áll – van, aki tesz hozzá egy csipet fahéjat vagy gyömbért is. Hatása a ricinusolajon alapszik, az alkohol ennek eloszlatására szolgál benne. Személy szerint alkalmazása előtt ismét javaslom az orvos véleményének kikérését.
     
  • Alkoholmentes bábakoktél – 1 narancs és 1 grapefruit levéből és egy csipet reszelt gyömbérből áll. Ezt nyugodtan megihatja bárki, ha nem is használ, legalább finom, és tuti, hogy sok benne a vitamin.
     
  • Homeopátia – természetesen a homeopátiás szerekből is létezik szülésindító koktél. 1 adag Caulophyllum thalictroides D4 (természetes oxitocinnak is nevezik), 10 csepp Cimicifuga D2 (fájásgyengeség kezelésére is használják), 1 adag Pulsatilla D30 (rendszerezi a fájdalmakat) alkotják. Ezeket kell 2 deciliter vízbe tenni, feloldani, és kis kortyonként 1 óra alatt meginni.
     
  • Fűszeres ételek – vannak bizonyos fűszerek, melyek növelik az alhas vérellátottságát. A bazsalikommal, rozmaringgal, kakukkfűvel, majoránnával jól megfűszerezett vacsora talán reggelre gyereket is eredményez.
     
  • Talpmasszázs – állítólag a lábfej belső oldalán, a bokacsont alatti rész masszírozása is segíthet megnógatni a babát. Ha jól esik, nem muszáj a lábra korlátozni.
     
  • Lazítás – ezt mindenkinek ajánlom! Engedd el a szüléssel, anyasággal kapcsolatos félelmeidet. Sok esetben csak ezek állnak az útjában annak, hogy a szülés beinduljon. Beszélgess a környezeteddel, és őszintén mondd el, milyen érzések kavarognak benned. Engedd el a babát is! Lehet, hogy ő már kész a megszületésre, csak még Te nem. Végül: merd elengedni a gyeplőt! A szülés közben is nagy hasznát veszed majd annak, ha képes vagy lemondani a kontrollról, arról, hogy Te akard irányítani az eseményeket.
     
  • Szervezz programot – nagyon sok, a babáját túlhordó kismama jár úgy, hogy végül egy jó sok programmal teletűzdelt napon kerül a szülőszobára. Ha nem hiszünk a babonákban, akkor ennek igen egyszerű oka lehet: ha nem a szülést várjuk görcsösen, hanem elengedi magát az ember, talán a szervezet is szóhoz jut végre.

És végül egy olyan tipp, ami biztosan ártalmas, tehát senki ne használja: a forró fürdő! Árt a babának, és extrém esetben akár a lepény leválását is okozhatja.

Ti használtatok valamilyen praktikát a szülés beindítására? Mi vált be és mi nem?

Szilágyi Diána, 2011. június 01.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(29 hozzászólás) 

2015 03 03. 10:30
Nálunk a doki javasolta a 39+6. napon a házaséletet, még aznap éjjel beindult a szülés. Bejött.
→ válasz erre
2015 03 04. 13:54
Nnna, én ott a 39. hét tájékán már bármire gondolnék előbb, mint a házaséletre! :D :D
→ válasz erre
2015 03 09. 12:22
Ki lehet bírni...
→ válasz erre
Összes hozzászólás (29) megtekintése »
X
EZT MÁR OLVASTAD?