A magzatvíz mennyisége

A magzatvíz az a közeg, melyben a baba jól érzi magát, mely megvédi fizikai behatásoktól, oltalmazza, egyenletes hőmérsékletet, a tüdő fejlődéséhez elengedhetetlenül fontos feltételeket biztosít. Ha azonban a mennyisége az ideálistól eltérő, különféle problémák léphetnek fel.

A magzatvíz mennyisége a várandósság előre haladtával fokozatosan nő, majd a 36. hét után némileg csökken. A 9. hónap végére elérheti az 1-1,3 litert is - akinek a szülés úgy indul meg, hogy megreped a burok, elfolyik a magzatvize, maga is tapasztalhatja, milyen tetemes mennyiség is ez. Fontos sajátossága még, hogy 3-4 óránként teljesen kicserélődik.

A víz mennyiségét az ultrahangos vizsgálatok során tudja megállapítani az orvos. Ha az átlagostól lényegesen kevesebb a magzatvíz mennyisége, annak rendszerint egyéb megnyilvánulásai is vannak: a kismama méh- és haskerülete kisebb, a magzatmozgások fájdalmasabbak, a várandós nő fáradékonyabb, elesettebb. A kórosan alacsony mennyiségű magzatvíz a terhességek 2%-nál fordul elő, leggyakrabban a harmadik trimeszterben fedezik fel, de bármikor kialakulhat. Ha az egyébként normális, eseménytelen terhesség végén, a 36. hét után alakul ki, általában semmilyen káros következményekkel nem jár a babára nézve.

A kórosan alacsony mennyiségű magzatvíz okai lehetnek: az anya részéről hüvelyi fertőzések, vagy a magzatvíz idő előtti, tartós szivárgása; a magzat részéről vesefejlődési, ürítési rendellenességek. Következményeként pedig növekedési rendellenességekkel, oxigénhiánnyal, fejletlen tüdővel számolhatunk, a kényszertartásban lévő magzat orra, fülei ellaposodhatnak, dongaláb, csípőfejlődési rendellenességek léphetnek fel. Az orvosok súlyos magzatvízhiány esetén a terhességi kor függvényében annak megszakítását, vagy a szülés megindítását, császármetszést alkalmazhatnak, kevéssé súlyos esetekben kórházi megfigyelés, gyógyszeres-infúziós kezelés szükséges.

Mi mindenre jó a magzatvíz?

Életünk első kilenc hónapját vizes közegben töltjük, békésen lebegve anyánk testének biztonságában. A magzatvíz óvja a babát, segít neki a mozgásban és sok szempontból a kinti életre készülődésben, majd a kifelé vezető útját is megkönnyíti. De mit lehet tudni a magzatvízről?>>>

Ha a magzatvíz mennyisége az áltagosnál másfélszeres mértékben több, akkor kórosan sok magzatvízről beszélünk. Ez ritkábban fordul elő, mint a kórosan kevés magzatvíz szindróma, kb. 1 %-ában a várandósságoknak. Ennek jelei a haskerület túlzott növekedése, hirtelen kialakuló, széles striák a hason, nehézlégzés, túlzott testsúlynövekedés, ödémás végtagok, enyhe magzatmozgások. Anyai részről kiválthatja cukorbetegség, RH-összeférhetetlenség, szifilisz, vesegyulladás, ikerterhesség; magzati részről egyes emésztőrendszeri, kiválasztószervi betegségek, Down-kor. Mindenképpen orvosi felügyeletet, gyakran kórházi kezelést igényel. Következményei lehetnek az idő előtti burokrepedés és koraszülés, lepény korai leválása, szülés során fájásgyengeség.

Ha túl sok is a magzatvíz, tilos vízhajtók használata, és a folyadékbevitel csökkentése sem javallt, mivel ez nincs hatással magára a magzatvíz mennyiségére, de egyéb problémák okozója lehet, ha túl kevés folyadékot fogyaszt a kismama.

Nagyon súlyos esetben a magzatvíz kétnaponkénti lecsapolásával kezelik az orvosok, de ez a módszer általában csak átmenetileg hatásos. Gyakran császármetszéssel segítik világra a babát.

Nágel Zsuzsi, 2013. április 17.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?