Sürgõsségi fogamzásgátlás Ha a baj már megtörtént

Számtalan olyan olvasói levelet kapunk, melyben egészen fiatalok és nem annyira fiatalok keresnek meg bennünket kétségbeesésükben és félelmükben.

Számtalan esetben kapunk olyan olvasói levelet, melyben egészen fiatalok és nem annyira fiatalok keresnek meg bennünket kétségbeesésükben és félelmükben, hogy egy véletlen baleset vagy pillanatnyi felelőtlenség esetén mit tehetnek egy nem kívánatos terhesség ellen.

Ilyenkor, azaz a nem megfelelő - esetleg teljesen hiányzó - védekezés esetén jöhet szóba a sürgősségi fogamzásgátlás, amely a gyakorlatban egy tabletta bevételét jelenti a szeretkezés utáni 48-72 órán belül. A szakemberek szerint ez a módszer azonban semmiképp sem helyettesítheti a tervezett, előrelátó védekezést. Mivel a sürgősségi fogamzásgátlásban nagy hormontartalmú tablettákat használnak, ezért ez a módszer csupán a „kevésbé rossz” megoldást képviseli a művi terhesség-megszakítással szemben, amelyekből hazánkban évente megközelítőleg 50.000 történik.

Hogyan működik?

A sürgősségi tabletta sárgatest hormont tartalmaz, ám jóval nagyobb adagban, mint a rendszeresen szedett alacsony hormontartalmú fogamzásgátló tablettában található napi mennyiség. A beavatkozás élettani alapja, hogy néhány napba telik, míg a petefészekből kilökődött petesejt a méhkürtön átvándorolva eljut a méh üregébe. Ez alatt megakadályozható, a méhben fejlődő terhesség kialakulása. Hogy a folyamatot időben megakadályozzuk, az együttlétet követő 3 napon belül orvoshoz kell fordulni, és segítséget kérni, hiszen itt minden esetben vényköteles szerekről van szó. Egy éjszakai baleset miatt nem kell felkelteni az ügyeletes orvost, de nem szabad késlekedni sem a felkeresésével és a tabletta alkalmazásának megkezdésével, mert az annak hatékonyságot kedvezőtlen irányba befolyásolhatja – ami ez esetben senkinek sem jó.

Csak orvos írhatja fel

Nem véletlenül vénykötelesek ezek a szerek, a felírás előtt az orvosnak feltétlenül meg kell vizsgálnia a hozzá fordulót, hiszen a tabletta veszélyeket rejthet magában. Hiszen ha fel nem fedezett terhesség esetén vesz be valaki ilyen tablettát, elabortálhat, vagy fejlődési problémát okozhat a magzatnál. Léteznek olyan betegségek, amely mellett nem lehet ezzel a módszerrel védekezni, éppen ezért a hosszantartó betegségekről vagy kezelésekről mindig tájékoztatni kell az orvost.

Mivel itt nagy hormontartalmú tablettákról van szó, felelőtlenség, ha kéthetente fordulunk receptért a nőgyógyászhoz! Gyakran ismételt, többszöri használatuk esetén komoly szövődmények léphetnek fel: felborulhat a ciklus, vérzészavarok léphetnek fel, következményes gyulladások alakulhatnak ki. Aki egymást követő két hónapban is élt ezzel az eszközzel, jobban teszi, ha rendszeresen szedendő fogamzásgátlót kezd alkalmazni, ennek egy havi adagjában ugyanis kisebb a hormonmennyiség, mint néhány eseti készítményben.

Hová fordulhatunk?

Ha már megtörtént a baj, mielőbb szakemberhez kell fordulni, ám a hirtelen pánikban sokan azt sem tudják, hová is menjenek. Nekik nyújt segítséget a Fogamzásgátlás.hu oldal Tinédzserambulanciákat összesítő adatbázisa, amely egyszerűen kezelhető és átlátható megoldást jelenthet. Ha valaki már rendszeresen egy adott orvoshoz jár, hozzá is fordulhat bizalommal.

Mellékhatások előfordulhatnak

Mint minden gyógyszer, és főleg a hormonális készítmények esetében, a sürgősségi fogamzásgátlónál is előfordulhatnak mellékhatások. A leggyakoribb tünet a hányinger és a hányás, de előfordulhat a két menstruáció közötti pecsételő vérzés a tabletta alkalmazását követő napokban, amely rövid időn belül megszűnik. Ritkábban előfordulhat fejfájás, szédülés, gyengeségérzés, esetleg fáradékonyság vagy mellfeszülés is felléphet. Ezek a panaszok általában 24 órán belül megszűnnek. A menstruáció jelentkezésére a tabletta a legtöbb esetben nincs hatással. Ha azonban egy hétnél hosszabb késés adódik, gondolni kell a terhesség eshetőségére is, és ismét fel kell keresni a nőgyógyászt.

Fontos tudni!

A sürgősségi tabletták nem védenek a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben, erre csak a gumióvszer képes. Ha bármilyen nemi betegség gyanúja felmerül, azonnal forduljunk orvoshoz!

A sürgősségi tabletta alkalmazása után egy újbóli, védekezés nélküli szeretkezésre már nem terjed ki a tabletta védőhatása. A későbbiekben érdemes gondoskodni a megfelelő védekezésről mechanikai módszer– gumióvszer, pesszárium, stb. –, vagy hormonális tabletta segítségével.

A forgalomban lévő tabletták hatékonysága 84 százalékos, és csak 72 órán belül tudják kifejteni maximális hatékonyságukat. Ha a tabletta használata után késik az esedékes menstruáció, felmerül a terhesség gyanúja, ezért mindenképp orvoshoz kell fordulni.

További információ: www.orvostkeresek.hu

Szilágyi Diána,

 
 
 
Címkék:  

gyermekvállalás

X
EZT MÁR OLVASTAD?