Nagyobb valószínűséggel rendelkeznek alacsony spermiumszámmal a terhességük alatt dohányzó nők fiai

Egy ausztrál kutatás szerint a terhességük alatt dohányzó édesanyák fiaiban nagyobb az alacsony spermiumszám valószínűsége. A szakértők azt is kimutatták, hogy a dohányzó vagy kábítószerező férfiak is nagyobb eséllyel tapasztalnak termékenységi zavarokat.

Az elmúlt két évtizedben számos kutatás kimutatta, hogy a sperma minősége hanyatlóban van, amit leginkább a csökkenő spermiumszám bizonyít - írja a Medipress.hu. A problémát főként a környezeti hatásoknak, köztük a toxinok megnövekedett behatásának, és a férfiak dohányzásának tulajdonítják.

Az Európai Humán Reprodukciós és Embriológiai Társaság (ESHRE) londoni éves konferenciáján közzétett új ausztrál tanulmány azonban azt mutatja, hogy a lassú magzati növekedés, az anya dohányzása terhesség alatt, és a gyermekkori lassú növekedés mind-mind összefüggésben áll a spermiumtermelődés hanyatlásával idősebb korban.

A kutatás a Nyugat-ausztrál Terhességi Kohorsz alapján készült, melynek keretében 1989-től 2900 terhes nőt vizsgáltak. A csecsemőket a szülés előtt és után is rendszeresen vizsgálták. A fiúk 20-22 éves korukban herevizsgálaton vettek részt, amikor heretérfogatukat, spermaminőségüket és hormontermelésüket is mérték.

Az eredmények azt mutatták, hogy a vizsgált férfiak közül minden hatodik spermaértékei elmaradtak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megállapított „normális” küszöbtől. Az alanyok több mint negyede esetében pedig a sperma megjelenése nem felelt meg a WHO „elfogadható” kritériumának.

Dohányzásról a szakértők

A dohányzás és egyéb káros szenvedélyek hatásait jobb megelőzni a terhesség alatt. Erről sokat olvashattok a Rendelőben is - hátha csak még egy kis löket hiányzik ahhoz, hogy sikerüljön megszabadulni tőlük!

Amikor az eredményeket összevetették a korábbi magzati növekedési adatokkal, kiderült, hogy a lassú méhen belüli növekedés és az édesanya terhesség alatti dohányzása összefüggésben állt a csökkent spermiumtermeléssel.

Roger Hart, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem professzora úgy foglalta össze az eredményeket, hogy a lassú magzati növekedés, az édesanya terhesség alatti dohányzása, a lassú gyermekkori növekedés, a fokozott zsírlerakódás kamaszkorban, valamint a dohányzás és a kábítószer-fogyasztás felnőttkorban később csökkent spermiumtermeléshez vezethet.

Babanet, 2014. május 14.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?