Babavárás magas vérnyomással

Vérnyomásunk életünk során többször is megemelkedhet. Az egészséges ember vérnyomása is mutathat egészen elképesztő értéket, például fizikai megterhelés vagy érzelmi feszültség miatt. Ám egy egészséges ember szervezetében ezután gyorsan helyreáll az erekben a nyomás, míg a magas vérnyomásban szenvedőknél tartósan magas értéket mutat.

A magas vérnyomás a várandósság hónapjaiban nemcsak a kismama egészségét, de a baba fejlődését is veszélyezteti. Megfelelően beállított gyógyszeres kezelés és helyes életmód mellett azonban az anya és a gyerek egészsége is megőrizhető, a szövődmények kialakulása megelőzhető.

Terhességi magas vérnyomás

A terhesség hónapjai alatt korábban panaszmentes nőknél is jelentkezhet magas vérnyomás. Ennek meghatározása azonban némiképp eltér a fogantatást megelőző időszakhoz képest.

Terhesség alatt ugyanis a vérnyomás normál határa alacsonyabb, mint gyermekvárás előtt. Ez esetben magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás 120/80 Hgmm vagy ennél magasabb, illetve, ha a szisztolés vérnyomás érték a terhesség alatt 30 Hgmm-t emelkedik, a diasztolés érték pedig 15 Hgmm-t.

Időben ismerjük fel!

A terhesség alatti magas vérnyomás mindig gondos kezelést igényel. A hipertónia ez esetben már a magzat egészségét is veszélyezteti, mert rontja a méhlepény vérellátását.

Terhesség alatt megjelenő magasvérnyomás ún. terhességi toxémia tünete is lehet. Ilyenkor fokozódik az ödéma készség, a vizeletben pedig fehérje jelenik meg. A tünetegyüttest idejében fel kell ismerni, így dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyász, kardiológus, diabetológus főorvosa szerint trimeszterenként – azaz háromhavonta - panaszmentesség esetén is célszerű belgyógyászati szűrővizsgálatot: vizelet- és vérnyomás-ellenőrzést végeztetni. A megfelelő életmódbeli, vagy szükség esetén gyógyszeres kezeléssel nemcsak a magzati károsodás védhető ki, hanem az olykor súlyos, életveszélyes anyai szövődmények is.

Helyes étrend és mozgás

Szerencsére napjainkban már egyre elterjedtebb a kismamák táplálkozásával kapcsolatban – a korábbi „kettő helyett étkezünk” elvet felváltva - az a nézet, mely szerint a várandósság alatt ne a táplálék mennyiségére, sokkal inkább minőségére ügyeljünk. A magas vérnyomás egyik kockázati tényezője a túlsúly, így ennek észlelésekor a kezelőorvos diétát írhat elő.

A követendő étrend minden szükséges tápanyagot biztosít a magzat számára, azonban a kalóriamennyiség csökkentésével megakadályozza a szükségtelenül felszedett súlytöbblet fokozódását. Ugyanakkor terhesség esetén különösen fontos, hogy a diéta orvosi segítséggel történjen, hiszen a szakszerűtlen táplálékmegvonás, koplalás, a szénhidrátok túlzott megszorítása szintén magzatkárosító lehet.

A diéta mellett a túlsúly ellen a kismama mozgással is tehet. A rendszeresen végzett gyakorlatok nemcsak a vérnyomás rendezésében és stabilan tartásában segíthetnek, de a terhesség kellemetlen tüneteire is kedvezően hathatnak.

Az optimális táplálkozás és életmód-terápia mellett az anya és a magzat egészsége megőrizhető, sőt, a terhesség alatt elsajátított helyes életmód segíthet abban, hogy a szülést követően a kismama akár fittebbé, egészségesebbé váljon, mint a családtervezés előtt.

Várandósság után

A terhességi magas vérnyomás, amennyiben az terhességi toxémia tünte volt, szülés után többnyire magától rendeződik, további kezelést nem igényel.

Az ún. essentialis hypertonia, vagyis ismeretlen eredetű magas vérnyomás ellenben az életmód-terápia és szükség esetén a gyógyszeres kezelés tartós vagy átmeneti folytatását teszi szükségessé.

2010. szeptember 14.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(3 hozzászólás) 

2010 09 15. 14:18
A tartósan magas vérnyomás mindig tartósan elfojtott indulatokat, kezeletlen érzelmeket, félelmeket jelent. A terhesség alatti magas vérnyomás is. (Erről a jelenségről tanúskodik a "Felmegy benne a pumpa" mondás... Felmegy a pumpa, mert nem merem kiengedni a gőzt, elfojtom...)
Nekem is volt ilyen problémám a terhességem alatt, de csak akkor, amikor külső inzultusok értek.
Ezek az érzelmek és az elfojtásuk a cikkben leírt módszereken kívül gyógyíthatók például az Érzelmi Felszabadítás Technikával (ÉFT-vel). Kellő mennyiségű és minőségű ÉFT-zés esetén nem lesz szükség arra, hogy gyógyszert szedjünk...
Az ÉFT-zés hozzáértő terapeuta vezetése mellett a magzatra nincs káros hatással.
→ válasz erre
2010 09 15. 15:10
"...Terhesség alatt ugyanis a vérnyomás normál határa alacsonyabb, mint gyermekvárás előtt. Ez esetben magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás 120/80 Hgmm vagy ennél magasabb,..."
Ez ugye csak vicc? Harmadik babám várom, két terhességi magasvérnyomásos terhességen vagyok túl és nem ennyi a felső határ hanem 140/90! Kórházban, sztkban, védőnőnél, belgyógyászaton... mindenhol ettől kezdve beszéltünk magas vérnyomásról nem 120/80-tól!! Ez így helytelen és megtévesztő, sok kismamának felesleges aggodalmat okoznak ezzel a cikkel!
A következő ami felelőtlen és minden kismamát óva intek ettől:
"...Ezek az érzelmek és az elfojtásuk a cikkben leírt módszereken kívül gyógyíthatók például az Érzelmi Felszabadítás Technikával (ÉFT-vel). Kellő mennyiségű és minőségű ÉFT-zés esetén nem lesz szükség arra, hogy gyógyszert szedjünk...
Az ÉFT-zés hozzáértő terapeuta vezetése mellett a magzatra nincs káros hatással"
Ha eléri a 140/90-et, gyógyszert kell iratni amitől sem a babának sem az anyának semmi baja nem lesz! Ellentétben egy tartós 140/90 feletti vérnyomástól! Nagyon komoly követezményei lehetnek!!!
→ válasz erre
2010 09 15. 18:18
Én is a 140/90-ről tudok. Sajnos én is mindíg a vérnyomás mérőt bűvöltem, hogy nehogy fentebb menjen, nehogy gyógyszert kelljen szedni a terhesség alatt.
Mondjuk tényleg oda kell figyelni, akár már a só elhagyása az ételekből már csodákat tehet. Főleg, hogy szinte az összes nasiba, felvágottba, pékáruba nem kis mennyiségben van só. Én is sajnos magas vérnyomással szenvedtem a terhesség alatt és a szülésről ne is beszéljünk 160 alattit nem is mértek, még gyógyszerrel se nagyon ...
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?