Remény a nõi termékenység meghosszabbítására

Ez a felfedezés megnyitja a meddőség és a menopauza kezelésének új útjait is.

Új reménysugár bukkant fel a horizonton a női termékenység esetleges meghosszabbitásával kapcsolatosan, mivel tudósok úgy vélekednek, hogy feltehetően fel kell adni azt az emberi biológiában eddig elfogadott elvet, hogy a nők egy meghatározott számú petesejttel születnek, és amikor ezek elfogynak, akkor kezdődik a menopauza.

A Harvard Medical School tudósai azt állapították meg, hogy a nőstény egerek születésük után is termelnek petesejteket. Olyan kémiai anyaggal kezelték a pre-pubertás korban lévő nőstény egereket, amelyek elpusztították a petesejteket. De az egerek a felnőttkorban továbbra is termelték a petesejteket, vagyis képesek voltak újakat képezni, hogy a károsodottakat pótolják.

A Nature lapban közzétett cikkben a tudósok úgy gondolják, hogy ezzel kapcsolatosan újra kell gondolni a biológia alapvető szabályait. 1921-ben mondták ki azt a biológiai doktrínát, hogy minden nőnemű egyed egy bizonyos mennyiségű petesejttel születik meg, és élete folyamán nem termel újabbakat. Ez 1951-ben dogmává vált és elutasítottak minden más lehetséges elképzelést.

Ez a felfedezés megnyitja a meddőség és a menopauza kezelésének új útjait is. A felfedezést néhány nappal azután jelentették be, hogy a New York Presbyterian Kórház orvosai sikeresen ültettek be petefészekszövetet egy 36 éves nőbe. A szövetet hat évvel ezelőtt vették le a nőtől, mielőtt mellrákja miatt megkapta volna a kemoterápiás kezelést.

A nőnek most teljesen funkcionáló petefészke van és ezzel lehetővé válik, hogy megtermékenyüljön.

 
 
 
Címkék:  

gyermekvállalás

X
EZT MÁR OLVASTAD?