Progeszteron és vetélés

Létezik egy vegyület, a RU486, amely egy progeszteron antagonista, ami azt jelenti, hogy bevétele esetén leszorítja a progeszteront a sejtmembrán (receptor) azon helyéről (egyszerűbben: kiszorítja a sejtből a progeszteront), ahol az hatását kifejtené, ezért a progeszteron nem tud hatni, olyan mintha nem lenne progeszteron. Mire "jó" ez? Abortust lehet vele elérni. Hatására a terhesség a 42. napjáig nagy valószínűséggel elhal és gyorsan(!) kilökődik. Azaz progeszteron hiányában vetélés jön létre! Szerintem ez mindennél jobban hangzó érv. Nem?
De a biológia nem ilyen egyszerű, mert fel kell tenni a kérdést: ha progeszteront adunk mellé, akkor az megvédi a terhességet? A kutatási tapasztalatok szerint: nem! Eszerint azoknak lenne igaza, akik szerint a progeszteron nem véd meg a vetéléstől. Látszólag igen, de a biológia most sem ilyen egyszerű, mert itt is igaz: a rosszul feltett kérdésre rossz választ kapunk. Ugyanis tudni kellene azt is, hogy mennyit adunk egyik (RU486), mennyit a másik (progeszteron) szerből (sőt miután a szervezetben nem a beadott progeszteron, hanem csak annak egyik bomlásterméke hat, abból mennyi kerülne bele)? A gyógyszer formájában bevitt progeszteron ugyanis soha sem a biológiailag aktív anyag, az a szervezetben még többször átalakul. A kutatók még nem tudtak erre a kérdésre választ adni.
Minden vetélés esetén alacsony progeszteront találnak. Ez igaz, de ez nem az ok, hanem következmény, mert a "szerum progeszteron szint" mindössze egy laborlelet, tulajdonképpen egy tünet! Mi történik?
A megtermékenyített petesejt egy sajátos, csak (az ember) terhességében mérhető hormont, a HCG-t kezdi termelni (ezt mérjük a terhességi tesztben is!) akkor, amikor a sárgatest még termel progeszteront, mert még a cikluson belül vagyunk, azaz a sárgatest még nem öregedett el (mint azokban a ciklusokban amikor nem következik be terhesség). Ebben az esetben, mai tudásunk szerint, a HCG hatására elkezd emelkedni a sárgatest (most már terhességi sárgatestnek nevezzük) progeszteron termelése. Ennek számos biológiai hatása van: elősegíti az egészséges embrio beágyazódását, emeli az alaphőmérsékletet stb.
Ha a megtermékenyített petesejt eleve hibás, vagy a korai fejlődése során éri valamely ártalom, akkor nem termel elég HCG-t és a progeszteron termelés sem fog emelkedni, ugyanezen okok miatt elhal, és a progeszteron (és a HCG) szint tovább csökken, bekövetkezik a vetélés. Gardó professzor még a 80-as években igazolta, hogy az abortatumok 85%-nak volt genetikai jellegű hibája.
Tehát a progeszetron szint csökkenés oka a megtermékenyített petesejt betegsége, ezért hiába adunk progesteront a hibát nem tudjuk kiküszöbölni, legfeljebb az elhalt pete kilökődését tudjuk késlelteni.
Nem szabad összekeverni az okot a következménnyel.
A teljesség kedvéért: Van néhány eset, ahol a petefészek, talán genetikai okból, már nem terhes állapotban sem képes elegendő progeszteront termelni. Ha ezekben az esetekben sikerül terhességet létrehozni, ekkor, és csak ekkor talán van a progeszteron adásának jelentősége. A talán azt jelenti, hogy ezeket az eseteket nagyon nehéz igazolni, inkább csak elméleti jelentősége van.

Dr. Csákány M. György


2004.06.01

 
 
 
Címkék:  

családtervezés

X
EZT MÁR OLVASTAD?