Népesedési kerekasztal a gyerekvállalásért

A fiatalok gyermekvállalásának ösztönzését tûzte ki célul a népesedési kerekasztal, amelyben azon dolgozik majd, hogyan lehetne a fiatal párok körülményein javítani.

A fiatalok gyermekvállalásának ösztönzését tűzte ki célul az a nemrégiben alapított, úgynevezett népesedési kerekasztal, amelyben több munkacsoport dolgozik majd azon, hogyan lehetne a fiatal párok körülményein javítani. Például a családtámogatási rendszer átalakításával, vagy éppen a család és a munka összeegyeztetésének segítésével.

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a kerekasztal alapító ülése előtti sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az ország egyik legnagyobb problémájának érzi a demográfiai helyzetet. Szerinte a közgondolkodást is meg kell változtatni ebben a témában, hogy a fiatalok hivatásnak érezzék a gyermeknevelést, és így próbálják összeegyeztetni más hivatásokkal, a munkával.

Magyarországon jelenleg fogy a népesség, az átlagos gyermekszám 1,3 körül alakul. Az itthoni statisztikákkal ellentétben a környező országokban pedig már emelkedni kezdett ez a szám az elmúlt néhány évben - ismertette az adatokat Spéder Zsolt, a KSH Népességtudományi Kutatóintézet igazgatója.

Kopp Mária, az SE-MTA Mentális Egészségtudományok társult kutatócsoport vezetője azt emelte ki, hogy jelenleg 20 fiatal itthon 23 gyermeket tervez, ebből azonban csak 13 születik meg. Éppen ezért hozták létre itthon a népesedési kerekasztalt – írja a Független Hírügynökség. Mint mondta, nyolc munkacsoport dolgozik majd különböző témában. Az első feladata például az lesz, hogy a meglévő családtámogatási rendszer előnyeit és hátrányait áttekintse, illetve feltérképezze a lehetséges átalakításokat. Külön vizsgálják majd azt, hogyan lehet a gyermeknevelést és a munkát összeegyeztetni: itt várhatóan szóba kerül a távmunka és a részmunkaidő lehetősége, illetve a gyermekfelügyelet megoldása. A gyermeket vállaló fiatalok lakáshoz jutásának támogatásán is külön munkacsoport dolgozik majd csakúgy, mint a megszületendő kicsi esélyegyenlőségének erősítésén.

Kopp Mária kiemelte azt is, hogy fontos a pozitív példa mutatása a férfiaknak is - azaz, hogy vegyék ki részüket a gyermeknevelésből -, illetve a párkapcsolati problémák leküzdése.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?