Hogyan hat a lelkiállapotunk a teherbeesés esélyére?
Az, hogy egy párnak milyen gyorsan sikerül teherbe esnie, számos tényezőtől függhet. Például attól, hogy mennyire tudatosan terveznek, attól, hogy milyen életmódot élnek vagy éppen attól, hogy milyenek a fizikai adottságaik.
A XXI. században pedig már egyre több kutatás mutat rá arra, hogy a leendő szülők lelkiállapota is jelentős hatással lehet erre. De pontosan hogyan függnek össze?
A stressz és a hormonális egyensúly
A modern életvitel telis-tele van stresszhelyzetekkel, amelyek jelentős hatással lehetnek a hormonális egyensúlyra. A magas stressz-szint megemelheti a kortizol nevű stresszhormon szintjét, ami hosszú távon akadályozhatja a szervezetben a normál hormonális működést. A nők esetében ez különösen a menstruációs ciklus zavarához, valamint az ovuláció elmaradásához, míg a férfiaknál a tesztoszteronszint csökkenéséhez vezethet, ami hatással van a spermiumok minőségére és mennyiségére egyaránt.
Ha tehát a hormonális egyensúly felborul, a teherbeesés esélyei is csökkennek. Ez persze nem azt jelenti, hogy teljes mértékben el kell kerülnünk mindennemű feszültséget, inkább arról van szó, hogy meg kell tanulni kezelni az érzelmi kihívásokat. Szerencsére azonban erre is léteznek megoldások.
A tudatos stresszkezelés, a relaxációs technikák és a pozitív gondolkodás nagymértékben hozzájárulhatnak a lelki egyensúly helyreállításához, ezáltal pedig növelhetik a teherbeesés esélyét is. A jóga, a meditáció vagy az autogén tréning mind olyan módszerek, amelyek segítenek a test és a lélek harmóniájának megteremtésében. A kutatások is azt igazolják, hogy azok a párok, akik aktívan dolgoznak a stresszkezelésen, nagyobb eséllyel élnek meg sikeres fogantatást.
Társadalmi nyomás és a belső elvárások
Sok pár érzi úgy, hogy elvárásoknak kell megfelelniük, ami rányomhatja a bélyegét a családtervezés időszakára. Ezen nem segítenek a környezetükben élő családtagok, barátok, ismerősök kérdései és megjegyzései sem, hiszen ezek csak tovább fokozzák a nyomást. Különösen igaz ez akkor, ha a teherbeesés nem megy olyan gyorsan, mint arra számítottunk.
Ezen felül pedig ott vannak még a belső elvárások, a saját magunkkal szembeni kritika, ami tovább ronthatja a lelkiállapotunkat. Ilyenkor hajlamosak vagyunk elfeledkezni arról, hogy mindenkinek más az életútja, és a gyermekvállalás folyamata is egyedi lehet. Ezen a ponton ahelyett, hogy másokhoz hasonlítjuk magunkat, fontosabb, hogy elfogadjuk: a testünk és a lelkünk is saját ritmusban működik. A mentális terhek minimalizálása érdekében érdemes tudatosan dolgozni ezen az önelfogadáson, hiszen a nyugodt, kiegyensúlyozott állapot nagyban hozzájárulhat a fogantatás sikerességéhez.
Kommunikáció a párkapcsolatban
A párkapcsolat minősége és a kölcsönös támogatás is jelentős szerepet játszik a sikeres fogantatásban. Ha a pár tagjai nyíltan beszélnek az érzéseikről, az elvárásaikról és a félelmeikről, az segíthet elkerülni a feszültségeket. Gyakori probléma, hogy a gyermekvállalás nehézségei miatt a párok elzárkóznak egymástól, és a kommunikáció hiánya csak fokozza a bajt.
Fontos, hogy a pár mindkét tagja érezze a támogatást és a megértést a másik részéről, hiszen egy ilyen időszakban mindkét fél számára kihívás lehet a bizonytalanság kezelése. A közös célkitűzés és az egymás iránti bizalom erősítése elősegíti, hogy mindketten magabiztosabban nézzenek szembe a gyermekvállalás – olykor rögös – útjával.
Lelki támogatás és szakértői segítség
Amikor úgy döntünk, hogy bővítjük a családunkat, az egy csodálatos, felemelő, ugyanakkor félelmetes érzés is lehet, amivel nem mindig könnyű önállóan megbirkózni. Még nehezebb a helyzetünk, ha esetleg a gyermekáldás nem sikerül olyan gyorsan, mint azt terveztük vagy gondoltuk. Az általános ajánlás szerint akkor kezdhetünk el a következő lépéseken gondolkodni, ha egy évnyi aktív próbálkozás után sem jön össze a baba – amennyiben mindketten 35 év alattiak vagyunk.
Ilyen esetben már érdemes lehet felkeresni egy meddőségi központ munkatársait, akik különböző vizsgálatok után tudják majd megmondani, hogy milyen esélyeink és lehetőségeink vannak. Ha eljutunk erre a pontra, akkor még fontosabb lehet, hogy beszéljünk egy pszichológussal, terapeutával, aki szakértői segítséget tud adni ebben az időszakban. Ő segíthet feldolgozni azokat az érzelmi kihívásokat, amelyekkel szembe kell néznünk a gyermekvállalás során, de megtaníthatnak hatékony stresszkezelési technikákat is. Ha mi nem ismerünk szakembert, akkor a meddőségi központnál is kérhetünk ajánlásokat.
Ma már egyre inkább egyértelmű: az érzelmi nehézségek leküzdése nélkülözhetetlen része a teherbeesési folyamatnak, a testi felkészülés mellett a lelki állapot stabilizálása is elengedhetetlen. Szerencsére ma már többféle segítséget is igénybe vehetünk, ha ilyesmivel küzdünk - csak legyünk proaktívak, pozitívak és nyitottak a lehetőségekre!
Babanet, 2024. november 26.