Nem javult a koraszülöttek túlélési aránya

A 24. hét előtt született babák hosszabb időt töltenek az intenzív osztályon, de az általános túlélési arányuk nem javult. Ráadásul, ha életben maradnak, akkor is élethosszig tartó tüdőproblémák léphetnek fel náluk, beleértve az asztmát is.

Newcastle-i orvosok megállapításai szerint, míg a több mint 24 hetes csecsemők életben maradási esélyei nagyon jók, az ennél akár csak egy héttel fiatalabbak esetében nem lehet javulást elérni.

Az Archives of Disease in Childhood című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői kutatásuk során 230, 22. és 23. héten született csecsemőt vizsgáltak – számolt be róla az Orientpress. Az 1995 márciusa és decembere között Angliában és Írországban született gyerekek egészségi állapotát követték nyomon úgy, hogy kettő, hat és tizenegy éves korukban megvizsgálták őket, beleértve tüdőfunkciójukat és légrendszerük egészségét is. Az eredményeket ugyanolyan korú, nemű és etnikumú gyerekcsoport adataival hasonlították össze.

Mint megállapították, az elmúlt 15 év során a koraszülöttek kezelésének hossza és intenzitása is megnőtt: az átlagos túlélési idő pedig az ilyen babáknál, akik végül is életüket vesztik, 11 óráról (1993) közel négy napra emelkedett (2007). Ennek ellenére, a hosszabb távú túlélési arány nem változott: az ilyen koraszülött csecsemők mintegy 20 százaléka marad életben, de nagy valószínűséggel valamilyen fogyatékkal fog élni.

Az igen korán született babáknál később abnormális tüdőfunkcióik alakultak ki, és kétszer gyakrabban jelentkezett náluk asztma, mint a 39-40 hétre, normál időre született gyerekeknél.

2010. április 27.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?