Klíma – csak rá ne fázzunk!

A modern kor technikai vívmányai, a biztonsági és kényelmi fejlesztések sokszor még mindig árnövelő extraként jelennek meg autóvásárláskor a kínálatban. Ezek közül azonban egyre több eszköz már természetes alapfelszerelésként épül be az új gépkocsikba. Ilyen az utóbbi években rendkívül népszerűvé vált klíma. Sokan szeretik, miközben kevesen tudják, hogy a légkondicionáló használata számos kockázatot is rejt magában. Különösen, ha kisgyermek is utazik velünk…

Sokszor hallani olyan esetekről, amikor kellemetlen következményei vannak a klíma nem kellően átgondolt használatának. A fokozott körültekintésnek leginkább akkor van létjogosultsága, amikor újszülöttel, vagy kisgyerekkel utazunk, és ki akarjuk zárni az autó belsejéből a kinti perzselő forróságot. Azokban az országokban, ahol nagyobb múltra tekint vissza a légkondicionálók használata a gépkocsikban, mindenki tisztában van azokkal az alapvetésekkel, amelyek nálunk még csak most kezdenek beépülni a köztudatba

Kisgyermekkel utazva nagyon fontos, hogy ne már a kocsiban ülve próbáljuk gyorsan visszahűteni az utasteret. Ezzel nem csak azt érjük el, hogy túlzottan megterheljük gyermekünk és magunk szervezetét a túl agresszív hőmérsékletváltozással, hanem szinte bizonyos, hogy kiadós náthával, megfázással kell megküzdenünk az utazást követő egy-két napban. A kisgyerekek sokkal érzékenyebbek az ilyen jellegű intenzív hőhatásokra, így akár fül-, vagy arcüreg-gyulladás is bekövetkezhet. Az ilyen bajok megelőzését kezdhetjük azzal, hogy indulás előtt rászánunk néhány percet és átszellőztetjük az utasteret, beállítjuk azt a belső hőmérsékletet, ami utána már a legkisebb fokozattal működtetett klímával szinten tartható. Az intenzív visszahűtő fázisban ugyanis előfordulhat, hogy a 4-6 °C hideg levegőt fújatunk egyenesen a bent ülőkre. Ez pedig azért több, mint veszélyes!

A másik, sokakban megfogalmazódó kérdés, hogy mi az ideális belső hőmérséklet? Szakemberek azt ajánlják, hogy ne egy, a külső hőmérséklettől független célt tűzzünk ki magunk elé. Ugyanis biztosan rosszat teszünk, ha a kinti 30-35 °C mellett az utastérben 20-22 °C-t akarunk „élvezni”. Egészségügyi szempontból az az ideális, ha a kinti és a belső hőmérséklet között legfeljebb 4-6 °C a különbség.

Ha mindezeket betartjuk, akkor is jó, ha kéznél van egy könnyű gézszerű, vékony pamut anyagból, akár házilag is megvarrt kistakaró, vagy textilpelenka. Különösen a kisbabáknál nagy a kockázata annak, hogy a mozgó gépkocsiban gyorsan álomba merülő gyermekünk a kellemesen hűs utastérben meghűl.

És végül mindenképpen beszélnünk kell a gépkocsi klímájának karbantartásáról is. Téved, aki azt hiszi, hogy ez kizárólag technikai, garanciális kérdés. A nem, vagy túl nagy időközönként tisztított klíma szűrőfelületein nagy mennyiségű szennyeződés rakódik le, ami később, a használat során az utastérben keringetett levegővel allergizáló hatású is lehet. Karbantartás hiányában bizonyos baktériumok és penészspórák telepedhetnek meg a rendszerben, ezért mindenképpen ajánlott gyermekünk megszületése előtt kitisztíttatni, átvizsgáltatni a gépkocsink klímáját. Ezt a műveletet félévente, de legfeljebb évente egyszer mindenképpen ajánlott megismételni.

Ha mindezeket figyelembe vesszük, akkor valóban gondtalanul fogjuk élvezni gépjárművünkben a klíma használatát

Néhány praktikus jótanács:
  • Lehetőség szerint parkoljon árnyékban, vagy használjon fényvisszaverő betétet!
  • Indulás előtt járó motornál bekapcsolt és maximális befújásra állított klímával, nyitott ablakokkal szellőztesse át, hűtse vissza a gépkocsi utasterét!
  • A légáramot soha ne irányítsa testre.
  • Ne hűtse le gépkocsija utasterét a külső hőmérsékletnél 4-6°C-nál alacsonyabbra!
  • Döntően külső levegő befújással használja klímaberendezését! Belső levegőkeringetésre csak indokolt esetben kapcsolja a befújást, és csak annyi időre, míg szükséges!
  • Ne spóroljon a klíma karbantartásán! Legfeljebb évente mutassa meg szakembernek!
  • Vegye figyelembe, hogy a légkondicionáló használata csökkenti a motor teljesítményét! Vezessen óvatosan!
 
 
 

2010. január 15.

 
 
 
Címkék:  

szülők és gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?