Hogyan kergesd őrületbe a gyerekedet?

A szülők néha nagyon el tudnak feledkezni arról, gyerekként mitől mentek ők a falnak, mik azok a tipikus viselkedési minták, amit anyaként-apaként nehéz levetkőzni, pedig mi is utáltuk annak idején.

Szeretnéd őrületbe kergetni a gyerekedet? Adunk néhány tippet.

Kisgyerekkorban:

  • Akármit csinál, tiltsd meg. Ne engedd, hogy felmásszon a mászókára, hogy homokozzon a homokozóban, hogy hozzáérjen más gyerek játékához. Ha szalad, szólj rá, hogy vigyázzon, mert elesik. Ha csak sétál, szólj rá akkor is, hogy óvatosan, nehogy megbotoljon. Ha valami miatt a megborulás mégis bekövetkezne, szidd jól össze, mert ugye te megmondtad.
     
  • Mindig öltöztesd világos ruhába, új cipőbe, vidd ki ebben a játszótérre - meg kell mutatni a többieknek, nem igaz? -, aztán ne engedd, hogy ezeket összemaszatolja. Sose adj neki édességet evés előtt, de lehetőleg máskor se. Gyakran főzz olyan ételt, ami roppant tápláló, de az íze mint a… szóval olyat, amit nem szeret a gyerek.
     
  • Ne hagyd, hogy megsimogasson bármilyen kutyát, macskát, vietnámi futóegeret. Akkor se, ha az a sajátotok.
     
  • Ha fél a sötétben, akkor se hagyj égve éjjelre kislámpát. Meg kell tanulnia, hogy a szörnyek nem valódiak, és ha mégis, azok nem bántanak (annyira).
     
  • Ha az élet nagy dolgaira vonatkozó kérdést tenne fel, netán valami új dologgal próbálkozna, azonnal tedd helyre azzal, hogy „Ehhez te még kicsi vagy”. Engedélykérés esetén hárítsd szülőpárodra a döntés felelősségét a gyerek előtt - vagyis küldd az apjához.

Kisiskolás korban:

  • Mindig kezdd azzal, ha hazajött, hogy na, mi volt a suliban, milyen jegyet kaptál? Mondogasd gyakran, hogy téged nem érdekel, hogy mások is, vagy mások se azt csinálták, amit. Csak az ötöst tartsd elfogadható érdemjegynek - bár a csillagos ötös, vagy a tanári dicséret még jobb lenne -, az ötös aláért már járjon felelősségre vonás.
     
  • Mindig hozd fel jó példaként a szomszédék bezzeg-Pistikéjét, aki franciául hegedül és karatéban világcsúcstartó.
     
  • Piszkáld rendszeresen, hogy hogyan öltözik, hogyan tartja magát, mit vett fel már megint és miért nincs rajta sapka.
     
  • Az íróasztala fölé vésd fel nagybetűkkel: Nem az iskolának, hanem az életnek tanulunk (akár el is énekelheted napjában többször: Nem nekem tanulsz, magadnak tanulsz! by Beatrice).

Kamaszkorban:

  • Minden, amit kisgyerekként és iskolásként tőled hallott, most naponta kerüljön elő (tartás, öltözködés, édességevés stb., lásd fentebb). Plusz még erőteljesebben köss bele a barátaiba, no pláne a szerelmeibe.
     
  • Bíráld az érdeklődési köréért, az ízléséért. Röhögd körbe a zenéket, amiket hallgat és tiltsd meg, hogy a suttogásnál hangosabb decibellel bömböltesse azokat.
     
  •  Ne segíts a pályaválasztásban, de erőteljesen kritizáld azt, amit választott. Ha bölcsész akar lenni, vázold fel neki az éhenhalás kínkeserves stációit.
     
  • Kérdéseire és kéréseire rendszeresen ismételd a következő alternatívan felhasználható válaszokat: „Csak”, „Mert azt mondtam” illetve „Amíg az én kenyeremet eszed”.

Persze azt is megteheted, hogy mindezeket kihagyod a gyereknevelési repertoárodból, de részünkről elhárítunk minden felelősséget, ha ezáltal egy barátságos, kedves, családcentrikus felnőtt lesz majd a gyerekedből.

Nágel Zsuzsi, 2012. október 25.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(4 hozzászólás) 

2012 10 26. 08:48
Feltétlenül tessék meghallgatni a zenei aláfestést is, úgy az igazi!
http://youtu.be/mAOz9YCq18U
→ válasz erre
2012 10 26. 09:44
dia
Zsuzska, odaraktam a linket a szöveg alá, naaaaa.:D
→ válasz erre
2012 10 26. 09:46
@dia: igen, láttam, de hátha nem tűnt fel mindenkinek ;)
→ válasz erre
Összes hozzászólás (4) megtekintése »
X
EZT MÁR OLVASTAD?