"Nagyon veszélyes. Baj lesz. A női testet egy babára tervezték, az ikerterhesség is kockázatos, hol fog elférni egy ilyen vékony testben három baba?!"

Egy hármasikres terhesség igen nagy kockázatot jelent az anyának és a babáknak egyaránt. Az anyai szövődmények és a szinte biztos koraszülés miatt 1998 óta lehetőség van a magzatok számának redukciójára, hogy a megmaradó embriók esélyei javuljanak.

A szelektív redukció, azaz a magzatok számának csökkentése tulajdonképpen egy abortusz. Az eljárás során sóoldatot fecskendeznek a kiválasztott magzat testébe, amelyik elhal és a terhesség végéig az anyaméhben marad. Ha ismert valamelyik baba betegsége, vagy a babák neme, az anyának lehetősége van aszerint választani.  Egyéb esetben általában az a magzat kapja a sóinjekciót, amelyik könnyebben hozzáférhető helyen van.


"Nagyon veszélyes. Baj lesz. A női testet egy babára tervezték, az ikerterhesség is kockázatos, hol fog elférni egy ilyen vékony testben három baba?!" Alig hallottam, amit a nőgyógyászom mondott, nem erre a reakcióra számítottam. Éveket küzdöttem végig: meddőség, endometriózis, bélműtét, kórházi fertőzés, vizeletrekedés, lombik... És most, a célegyenesben, három egészséges kis életkével a méhemben azt tanácsolják, hogy adassak egy méreginjekciót az egyikük szívébe.

Nem! Nem!! Nem!!!

Nem is tudom, mi lenne a jó szó arra, amit éreztem és gondoltam. Megdöbbentett, hogy valakinek ilyesmi egyáltalán eszébe jut, megbántott, hogy a doki arra kért, beszéljem meg a férjemmel. Hátha ő objektívebben látja a tényeket. És bár már akkor is tudtam, hogyan fogunk dönteni, azért mire hazaértem és kidühöngtem magam, rettenetesen megijesztett.

Megijedtem, mert bár szülész-nőgyógyászt az új törvények szerint nem lehet választani, jó indokkal döntöttem úgy, hogy a terhességem gondozására épp azt az orvost kérem fel, akit. Évek óta jártam hozzá, minden fontos helyre (endometriózis ambulancia, meddőségi központ) ő irányított, nyugodt szívvel bíztam rá magunkat. Tehát ha ő azt mondja, veszélyben vagyunk én is és a magzatok is, az nem csak egy tankönyvi ajánlás, évek tapasztalati vannak mögötte.

Utólag már tudom, hogy a terhességi toxémiába, vagy a HELLP szindrómába bele is lehet halni (2017, Debrecen). Hogy a három méhlepény olyan súlyos vérzést okozhat, ami a méh elvesztésével járhat. Hogy van különbség koraszülött és koraszülött között: nem mindegy, hogy egy baba a 27. héten vagy a 34. héten jön a világra. Hogy attól, hogy ma már a 24. hétre született kisbabáknak is esélye van az életre, az extrém koraszülött (32. gesztációs hét előtt született) babák rengeteg veszélynek és betegségnek vannak kitéve az agyvérzéstől a bélelhaláson át a tüdőelégtelenségig, hogyha sikerül egészségesen kikerülniük a koraszülött intenzív osztályról, akkor is éveken át tartó fejlesztésekre lehet szükségük.

Akkor ezek üres mondatok voltak. Naivan hittük, hogy velünk biztosan minden rendben lesz és az élet mellett döntöttünk.


A koraszülések sajátja az önhibáztatás. Hajnali 3-kor kezdett szivárogni a magzatvíz, és már az első vizsgálatnál biztos volt, hogy még aznap meg fognak születni a babák. Volt időm miről gondolkozni, amíg egyedül várakoztam egy szülőszobában. Még csak a 27. gesztációs hétben jártunk...

Sorra vettem, hol hibáztam, mit ronthattam el. Odafigyeltem mindenre, amit javasoltak, 8 hete vizsgálatokon kívül csak feküdtem. Egyedül a redukció elutasítása akadt fent az én hibám hálóján. Lehet, hogy rosszul döntöttünk?

Anna baba magzatburka repedt meg. Ő volt az alsó baba, akit az elhelyezkedése miatt nem lehetett volna elvetetni, csak a másik kettőből az egyiket. Lehet, hogy "csak" két babával nyertünk volna pár hetet, mert több hely lett volna a pocakomban, de a vége ugyanez lett volna. Sőt! Az elvetethetetlen baba méhlepénye a méhszájon tapadt és az Ő magzatburka repedt meg. Ugyanez lett volna két babával is a vége, csak bántott volna, hogy miért adtunk oda egy életet, hogy ugyanúgy koraszülött legyen a másik kettő?!

Végül mentővel vittek a fővárosba, és a megérkezésünk után 10 perccel már a műtőasztalon feküdtem. Anna 990, Boglárka 1.060, Csenge 1.100 grammal látta meg a napvilágot. 56 végtelennek tűnő napot töltöttek a koraszülött intenzív osztályon a mi PICi hőseink. A történtek után hihetetlen szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy mindhármukat egészségesen hozhattuk haza. Nem tudnám elképzelni az életünket egyikük nélkül sem.

TÉNY: Az anyai és a magzati kockázatok ismerete igen fontos ahhoz, hogy a hármasiker-terhességgel éppen szembesülő szülők megalapozott döntést hozhassanak a terhesség kihordásáról, vagy a redukció lehetőségének igénybevételéről.

A szerzőről: Göcseiné Molnár Melitta – három, lassan másfél éves kislány édesanyja, aki őszintén mesél a hármasikres mindennapjaikról és arról, hogyan éli meg mindezt anyaként, a Triker_story Instagram oldalán.

Göcseiné Molnár Melitta, 2023. november 02.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?