Étkezés a munkahelyen

A kismamák jó része várandósságának ideje alatt dolgozik, így pedig sokszor több gondot okoz a megfelelő étkezés, mintha otthon maradnának. Bár egyes munkahelyeken van menza, sokszor a kismama éppen nem talál a választékban olyan ételt, amit szívesen megenne. Főleg az első hónapokban, az állandó rosszullétekkel és érzékenységgel terhelt kezdeteknél nehéz megfelelően táplálkozni.

Márpedig ebben az esetben nemcsak a baba egészsége miatt fontos a megfelelő étkezés, hanem azért is, mert a kismama szervezetét így vagy úgy, de megterheli a terhesség, megfelelő utánpótlás nélkül pedig ez akár a munkavégzésben is akadályozhatja. Egy kis előre gondolkodással, szervezéssel azonban könnyedén áthidalhatjuk ezeket a problémákat.

Ha még gyakran ránk tör az émelygés, rosszullét, netán felváltva vagyunk rosszul és érezzük magunkat farkaséhesnek, jó, ha az íróasztal fiókjában vagy a táskában lapul néhány gyömbéres keksz – ez kifejezetten jó hányinger ellen -, müzliszelet, vagy némi olajos mag.

Mindig legyen a közelünkben innivaló is, ha lehet, a táskánkban is lapuljon egy palack, hogy út közben is bele tudjunk kortyolni. A legjobb természetesen a víz – nem feltétlenül ásványvíz -, de esetenként elcsábulhatunk egy édesebb gyümölcslére is. Érdemes ugyanígy kéznél tartani pár szem gyümölcsöt is, ezekkel nemcsak értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tudunk bevinni gyorsan, de az ilyenkor kritikus szerepet játszó rostokat is.

Ha fáradtak vagyunk, lehetőleg ne kávéval, teával frissítsük magunkat – bár egy-egy cappucino még nem fog a babának ártani -, inkább próbáljuk ki a különféle gyümölcs és gyógynövényteákat. Utóbbiak esetében érdemes informálódni az orvosnál, a kismamák esetében ugyanis egyes gyógynövények használata kifejezetten ellenjavallt. De a mentától például biztosan nem kell tartózkodni.

A legjobb, ha otthonról visszük magunkkal a napközbeni ellátmányt. Így biztosan kiegyensúlyozott étkezést tudunk biztosítani magunknak, még ha egy kis előzetes munkával is jár. Vihetünk például szendvicseket: kenyérből lehetőleg a teljes kiőrlésűt válasszuk – ebben rengeteg a rost -, és készen vásárolt felvágottak helyett tehetünk bele sült hússzeleteket, friss zöldséget, csírákat.

A sajtok közül a penészes, lágy sajtokat sajnos a baba születéséig érdemes hanyagolni, ezekben ugyanis előfordulhat a lisztéria nevű kórokozója, amely nemcsak a mamánál, de a babánál is problémákat okozhat.

Salátákkal is készülhetünk: dobjuk otthon össze a hozzávalókat, és vigyünk magunkkal öntetet, amit aztán közvetlenül evés előtt rádöntünk. A készen kapható salátákat viszont kerüljük, mert gyorsan romlanak, ahogy ha majonézes salátára vágyunk, se otthon készítsük el nyers tojásból, ez esetben inkább vegyük meg a biztosan pasztörizált bolti készítményt. Vagy mondjunk le pár hónapig a majonézről, úgyis tele van kalóriával.

Ha nem jelent gondot egy ételhordó cipelése, vihetünk magunkkal levest is: ennek nagy előnye, hogy könnyű, de tartalmas étkezést biztosít. Érdemes egy nagy adagot elkészíteni előre, aztán kiporciózni, és úgy betenni a hűtőbe-fagyasztóba. A félkész termékeket, porleveseket viszont érdemes kerülni, elképesztő mennyiségű felesleges sót tartalmazhatnak, erre pedig egy olyan időszakban, amikor a szervezet amúgy is visszatartja a vizet, semmi szükség.

De ha már van ételhordozónk, akár főzelékeket is készíthetünk. Ugyanúgy nagy adagot érdemes elkészíteni belőlük, majd adagonként lefagyasztani, és még fagyosan betenni a táskánkba reggel, így biztosan kisebb eséllyel folyik majd ki útközben. Feltétnek húsokat, fasírtot érdemes vinni hozzá, a tükörtojást sem felmelegíteni nem túl jó, sem a várandósság alatt fogyasztani. Akkor már inkább egy jó kemény tojással együk a spenótot.

Természetesen a tejtermékeket sem hagyhatjuk ki: egy joghurtot vagy kefirt bármelyik kisboltba kiugorva megvásárolhatunk. Fehérjeforrásként fontos még a hal is, ezt grillezve akár a saláta mellé is ehetjük – rengeteg fehérje, vitamin, ásványi anyag van benne, és sokkal kevesebb zsírt tartalmaz, mint bármilyen más húsféle.

És említsük meg még egyszer a gyümölcsöket-zöldségeket: ehetjük őket akár nyersen is, egy dolog a fontos, mindig alaposan mossuk meg őket, nehogy toxoplazmózis vagy lisztéria legyen a vége. Ha nagyon nem kívánunk semmi mást, akár főétkezésre is belakmározhatunk belőlük, sőt, hetente egyszer tarthatunk gyümölcsnapot is. Így biztos nem kell félnünk majd a székrekedéstől sem.

Még két dolgot érdemes figyelembe venni: az egyik az, hogy a munka sosem lehet olyan fontos – főleg áldott állapotban -, hogy ne jusson időnk rendesen étkezni. Hogy hatékonyan tudjunk dolgozni, hogy a baba optimálisan fejlődjön, szükség van a napi 3-5 étkezésre. Ne most akarjunk fogyókúrázni se, a baba rovására nem lehet cél a minél kevesebb hízás. Persze a másik véglet sem jó: főleg, ha ülőmunkát végzünk, érdemes megállni az állandó rágcsálást, molyolást. Nem kettő helyett kell ennünk, mert a végén majd tényleg egy egész embernyi túlsúlyt kell majd ledolgozni magunkról a szülés után.

Szilágyi Diána, 2009. október 28.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?