Minden kisgyermek saját kis egyéniség

Neked is, mint minden anyukának kétségeid lehetnek, hogy gyermeked életkorának megfelelő ütemben fejlődik-e, étrendje és napirendje összhangban van-e fejlődési ütemével? Hogy kétségeidet eloszlassuk, íme, néhány új információ kisgyermeked fejlődével és táplálásával kapcsolatban.

Fejlődése egyedi alapokkal indul, és különböző ütemben zajlik, ezért gyermekedet hagyni kell saját, egyedi ritmusa szerint haladni a fejlődés útján és nem érdemes összehasonlítanod a vele egykorú gyermekek fejlődésével.

Egyévesen kis felfedezők

Egy kisgyermek érdeklődése már mindenre kiterjed, gyorsan tanul. Egyéves korától elkezdi felfedezni a világot. Napról-napra egyre ügyesebb és minden egyes napon csinál valami új dolgot, amivel megörvendeztet benneteket.

Kapaszkodva jár, segítséggel lépcsőn közlekedik, egyedül felül a székre, guggolva játszik. Ebben az időszakban fokozottan figyelj az esetleges balesetek megelőzésére, de arra is, hogy kisgyermeked étrendje, táplálkozási szokásai szükségleteinek megfelelők legyenek, megkapja életkorának és fejlődési paramétereinek megfelelő tápanyagokat, ásványi anyagokat és vitaminokat!

Megfelelő táplálással az egészségért

Ebben az időszakban alapozod meg kisgyermeked egészséges életminőségét. Ebben nagy szerepe van a szülői példamutatásnak, családi étkezéseknek. Az együttes étkezések kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy a gyermek elsajátítsa az önálló étkezés alapjait. Legyen minden egyes étkezés a napirend egy kiemelt része, amikor a gyermeked asztalhoz ülteted és hagyod, hogy ismerkedjen az étellel, itallal.

Ezek az alkalmak lehetőséget teremtenek arra, hogy a kisgyermek a reggelire és vacsorára elfogyasztott szilárd ételek mellé már pohárból, itatópohárból ügyesen elfogyassza tejalapú italát, ami lehet akár lefejt anyatej, de akár speciális gyerekital is. Így megkapja mindazon A-, C- és D- vitamint és ásványi anyagot, amely ebben az életkorban nélkülözhetetlen számára. Persze, ha még anyatejet is kap, azt nem muszáj pohárból innia.

A megfelelő étrend, napirend kialakításával hozzájárulsz kisgyermeked harmonikus fejlődéséhez, segíted önállósodását, amelynek kiemelt szerepe lesz a kortárscsoportba - bölcsőde, óvoda - kerüléskor.

Babanet, 2012. augusztus 21.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?