Az édesszájú gyerek hajlamosabb a depresszióra

Míg a legtöbb gyermek szereti az édességet, a nagyon édesszájúaknál fennáll a depresszió veszélye, és nagyobb a kockázata, hogy a jövőben alkoholproblémákkal fognak küzdeni. A témáról egy amerikai kutatócsapat jelentett meg egy tanulmányt az Addiction (Függőség) című lapban.

A kutatók rávilágítottak arra, hogy az édes íz és az alkohol hasonló központokat aktivál az agyban. Az azonban egyelőre nem világos, hogy a szóban forgó gyerekek igazából biokémiai különbségek vagy a nevelés miatt esznek-e túl sok.

Julie Mennella, a tanulmány vezetőszerzője és a philadelphiai Monell Chemical Senses Center munkatársa azt mondta: „Tudjuk, hogy az édes íz jutalmazó jellegű minden gyereknek, és jól érzik magukat tőle. Ezen túlmenően, a gyermekek egyes csoportjait különösen vonzza az intenzív édes íz a mögöttes biológia miatt.”

A vizsgálatok során 300, öt és tizenkét év közötti gyerekkel itattak cukros oldatokat. Aztán a gyerekeknek el kellett dönteniük, hogy az ötféle édességű italok közül melyik ízlett nekik a legjobban. Kérdésekre is válaszolniuk kellett, melyek alapján a depresszióra utaló jeleket szűrték ki, míg a gyerekek szüleit a családban előforduló alkoholproblémákról faggatták.

A vizsgálatban résztvevő gyerekek felének családjában a szülő, nagyszülő, nagynéni vagy nagybácsi küzdött alkoholproblémákkal, míg negyedüknél depresszióra utaló jeleket találtak. Annál a 37 gyereknél, akik a legédesebb ízre voksoltak, mindkét tényező fennállt, az általuk kedvelt 24 százalékos oldatban 14 teáskanálnak megfelelő cukrot oldottak fel. Ez a mennyiség közel kétszerese egy üdítőital szénhidráttartalmának. A legtöbb gyerek általában a 18 százalékos szénhidráttartalmú oldatot találta a legfinomabbnak.

A kutatás során a szénhidrát fájdalomcsökkentő hatását is vizsgálták. Miközben a gyerekek szájában víz vagy cukoroldat volt, kezüket hideg vízben kellett tartaniuk. A depresszióra utaló jeleket nem mutató gyerekek mintegy 36 százalékkal tovább tűrték a fájdalmat, ha cukoroldatot tartottak a szájukban. Azaz esetükben a cukoroldat fájdalomcsillapító hatással bírt, ellentétben a depresszióra utaló tüneteket mutató gyerekekkel, akiknél nem tudtak ilyen jellegű eltérést kimutatni. Vagyis náluk a cukoroldat nem volt hatással a fájdalomérzetre.

Szakértők szerint az alkoholisták általában édesszájúak. De ez a kapcsolat már kevésbé egyértelmű a gyermekek körében. „Elképzelhető, hogy még több édességre van szükség ahhoz, hogy a depressziós gyerek jól érezze magát” – mondta el Mennella.

A kutatók szerint az eredmények arra hívják fel a figyelmet, hogy vannak olyan gyerekek, akiket nehezebb az édes ételek és italok fogyasztásában korlátozni, ezért különösen fontos, hogy a szülők ennek tudatában alakítsák ki a gyerek étrendjét.

2010. február 11.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?