Öt dolog, amit tégy – vagy ne tégy – hogy megtanítsd gyermekednek az egészséges étkezési szokásokat

A tiltás mindig visszafelé sül el a gyermekeknél!
Érdemes mindig együtt enni az egész családnak, hogy a gyermek megtanulja, hogyan válassza ki magának az egészséges ételeket, hogyan kommunikáljon másokkal, hogy a követendő étkezési szokások rögzüljenek bennük.
Itt olvashatsz öt tippet arról, hogy gyermekeddel gördülékenyen teljen az étkezési idő:

 

1. Invitáljunk meg mindenkit az asztalhoz.
Ha ragaszkodsz hozzá, hogy a kisgyermekek a családjukkal egyenek, még ha vissza is utasítják az egészséges ételeket, hamar megtanulják az étkezés szabályait. Itt van néhány példa, hogy jól csináld:
  • Ahhoz, hogy a gyerekeid kipróbáljanak különböző ételeket, mutasd meg saját jó szokásaidat! Például egyél zöldségeket, ha azt szeretnéd, hogy gyermeked is ezt tegye, vagyis járj elől jó mintával.
  • Határozz meg egy pontos időkorlátot. Az evésnek harminc percnél nem kell tovább tartania. Ha szükséges, állíts be egy órát, hogy így nyerj visszaigazolást az eltelt időről.

 

2. Hagyd a gyerekeket abból választani, ami az asztalon van.
  • Még az egészen pici gyerekeket is hagyni kell abból választani, amit kikészítettél az asztalra. Ráadásul bőven elég, ha csak egy vagy két dolgot vesznek magukhoz.
  • Szakácsként ne szolgálj ki minden igényt, ami felmerül. El kell döntened, hogy mit fogsz főzni, és ehhez ragaszkodj! Ha a gyermek nem akarja megenni, ne kínálj neki mást.
  • Fogadd el, hogy gyermekeid néhány ételt szinte befalnak, a többihez talán hozzá sem nyúlnak. Ösztönözd őket a két harapás szabályára: minden ételből két falatot vegyenek magukhoz, ne erőltess többet, de főleg ne bosszantsd őket azzal, hogy egyenek még. Ebben a folyamatban nincsenek ugyanolyan tökéletes napok, de ha rendszeresen felajánlod a változatos ételeket, gyermekeid hozzájutnak a kellő tápanyaghoz.
  • Ne várd el, hogy annyit egyenek, mint te. Az adagjuk mérete arányban van a testükkel és korukkal. A felnőttek adagja tenyerük méretével megegyező, a gyermekeké a saját tenyerük mérete.
3. Ne próbálkozz folyton, ha célba akarsz érni.
  • Az ételeket a gyermekeknek 10-20 alkalommal is fel kell kínálni, mielőtt úgy döntenek, hogy megeszik. 10-20 másik alkalommal megint, mielőtt úgy döntenek, hogy megszeretik. Ez azt jelenti, hogy legalább 20-30 alkalommal kell felkínálnod a brokkolit, mire meghozzák döntésüket. Így ha gyermeked először visszautasítja, néhány héttel később próbálkozz újra.
  • Hagyd, hogy a gyermek válassza ki, melyik zöldség legyen feltálalva. Az abból fakadó büszkeség, ami a zöldségek elkészítéséből ered, növelik a hajlandóságukat az elfogyasztására is. Ha gyermeked készíti el, nagy valószínűséggel ki is próbálja.
  • Párosíts olyan ételeket, melyek növelik a komfortérzetüket. A színek és alakok sokféleségét kínálhatod fel, párosítsd a gyümölcsöket a zöldségekkel. Az a gyermek, aki még soha nem látott zöld zöldséget, olyan felnőtt lesz, aki nem is fogyaszt ilyet.
4. Ne kívánd, hogy a gyerekek befejezzék a vacsorát ahhoz, hogy desszertet kapjanak.
Sok szülő ragaszkodik hozzá, hogy a gyermeke egyen meg mindent a tányérról ahhoz, hogy kaphasson desszertet. Nincs olyan mennyiség, amit el kell fogyasztaniuk ahhoz, hogy kiérdemeljék az ínyencségeket.

 

5. Ne tiltsd az élvezeteket!
Talán túlsúlyos a gyermeked. Ez arra csábíthat, hogy néhány ételt teljesen tiltólistára tégy, de ezek még jobban csábítják a kicsiket, ami által még többet fogyasztanak belőlük akkor, ha erre lehetőségük nyílik. Ehelyett inkább kiegyensúlyozott módon ösztönözd az egészséges élvezetekre. Még egyszer! A példamutatás nagyon fontos. Rendben van, ha a hűtőszekrényben megtalálható a jégkrém, de mindenkinek csak kis adagot szabad belőle fogyasztania, és inkább fagyasszunk le joghurtot étcsokoládéval, mint egyéb cukros krémeket tároljunk a mélyhűtőben.
 
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet

 

2016. augusztus 22.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?