Nem is gondolnád: ezek a leggyakoribb gyermekbetegségek!

Megszületésüket követően a kisbabák szervezete sok szempontból nagyon fejletlen, és nem képes úgy ellenállni a betegségeknek, mint egy erős immunrendszerrel rendelkező felnőtt. Mivel egy szülő számára aligha létezik nyugtalanítóbb dolog ezen a világon, mint az, ha kisbabája megbetegedik, ezért az alábbiakban az Árvai-Barta MED magánklinika összegyűjtötte a leggyakoribb és legáltalánosabb gyermekbetegségeket, amelyek kapcsán fényt deríthetünk a legfontosabb tudnivalókra is, hogy ne essünk rögtön kétségbe, ha efféle problémákat tapasztalunk apróságunknál.

1. Hasmenés

A gyerekek sokkal gyakrabban szenvednek hasmenéstől, mint azt gondolnánk, és ennek nagyon sokféle oka lehet. Az egészen kicsiknél mindezt többnyire fertőzés váltja ki, de a hozzátáplálás után ételallergiára is gyanakodhatunk. Persze nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, hiszen egy kisbabánál könnyen hasmenést idézhet elő az is, ha a hozzátáplálást követően hirtelen túl sok gyümölcslevet adunk neki.

Amennyiben ilyesmit tapasztalunk, azonnal vonjuk meg a picitől a magas rosttartalmú és zsíros ételeket, de kerüljük a tejtermékeket is, miközben odafigyelünk arra, hogy valami kevéske szilárd táplálék mindig legyen a kis pocakjában, de ami a legfontosabb: adjunk neki annyi folyadékot, amennyit csak tudunk. Ha nem fogadja el, azonnal kérjünk segítséget, de akkor se halogassuk gyermekorvos felkeresését, amennyiben a csecsemő féléves kor alatt produkál hányást és hasmenést, méghozzá véres vagy erősen fekete széklet, valamint láz társaságában.

2. Hasfájás és szorulás

A hasmenés mellett a másik gyakori betegség és probléma a gyermekeknél a szorulás, illetve az egyéb olyan emésztőrendszeri probléma, amely hasfájáshoz vezethet. Általános megállapítás, hogy kisebb vagy nagyobb mértékben, de minden gyermek hasfájós egy kicsit, ami főként az emésztőrendszer fejletlenségéből fakad. Ez azonban legfeljebb az első 3-4 hónapban jellemző, a későbbiekben a hasfájás ugyanis többnyire inkább a helytelen táplálkozásnak vagy a túl kevés folyadékfogyasztásnak tudható be, amely rendszerint kellemetlen szorulással jár együtt.

Nem árt azonban odafigyelni a tünetekre. Ha a picinél például hányás is kíséri a hasi fájdalmat, esetleg kezelhetetlen sírás vagy görcsös rángatózás, akkor feltétlenül forduljunk orvoshoz, hiszen ez vírusfertőzést, de akár ételallergiát is jelezhet.

3. Láz és hőemelkedés

Habár a láz inkább tünet, mint betegség, de mégis érdemes külön kezelni, hiszen már hőemelkedésként is komoly figyelmeztetés lehet. Amennyiben egy újszülöttnek például csak kisebb hőemelkedése van, az ilyen korban nagyon jelentős gondot, általában fertőzést jelenthet. Az ilyen apróságoknál a végbélben mérjük a testhőmérsékletet, és amennyiben azt tapasztaljuk, hogy 38 Celsius fok, vagy annál magasabb, azonnal forduljunk orvoshoz. A babát ilyenkor sok folyadékkal, langyos fürdőkkel és laza, szellős ruhákkal tudjuk nyugtatni.

Általában fél-egyéves kor után a láz és a hőemelkedés bár ugyanolyan komoly problémát jelezhet előre, ugyanakkor többnyire már inkább felső légúti fertőzések idézik elő – különösen akkor, ha van nagyobb testvér, aki óvodából vagy iskolából hazahozza a vírusokat. Ilyen esetben a legjobb, ha azonnal felkeressük a gyermekorvost vagy egy fül-orr-gégész specialistát, aki felírhat vagy figyelmünkbe ajánlhat ilyen korban alkalmazható lázcsillapítókat és egyéb gyógyszereket.

4. Kiütések

Az újszülötteknek nem csak az emésztőrendszerük, a bőrük is nagyon fejletlen, érzékeny még. Éppen emiatt nagyon gyakoriak náluk a kiütések és a különféle foltok, amelyektől nem kell azonnal megijedni, de nagyon lényeges figyelemmel követni alakulásukat. Csecsemőkorban a leggyakrabban a pelenka alatti kiütések és bőrproblémák a legjellemzőbbek, amit gyakori cserével és speciális krémmel orvosolhatunk. Fontos odafigyelni arra, hogy már az első árulkodó jeleket követően figyeljünk oda és kezeljük a problémát, mert később súlyosbodhat, így akár ekcéma is jelentkezhet majd.

A kiütések jelentős többsége általában magától elmúlik, de mindig figyeljük meg alakulásukat. Amennyiben például fájdalmassá és hólyagossá válnak, feltétlenül keressünk fel egy kezelőorvost, de ha csak viszketnek és kellemetlenek, akkor se hagyjuk annyiban a dolgot. Persze nem kell ilyen esetekben sem a legrosszabbra gondolni, hiszen nem kizárt, hogy csak öblítőt vagy fürdetőt kell cserélni a probléma elhárításához.

5. Köhögés

A köhögésre a babáknál mindig kiemelten fontos odafigyelni, és ha nem csak egy-egy köhintésről van szó, akkor haladéktalanul fül-orr-gégész segítségét kérni a probléma felderítéséhez. Ehhez tudni kell azonban, hogy a babák sokféleképpen köhöghetnek. Ha fókaszerű ugatás, esetleg csak köhécselés merül fel, az rendszerint torokgyulladás lehet, de amennyiben mindez lázzal párosul, akkor vírusos eredetű a probléma, amely azonnali gyógyszeres kezelést igényel.

Ha a köhögés zihálással jár együtt, az – a hörgőszűkületet leszámítva – valamilyen fertőzés lehet, de akár asztma is okozhatja, és minden esetben szamárköhögéssel párosul. Utóbbi esetben is nagyon fontos egy orvos haladéktalan felkeresésre – a legjobb, ha rögtön fül-orr-gégész specialistához fordulunk –, hiszen ő a mellkas meghallgatását követően tudni fogja, hogy szükség van-e például a pici lélegeztetésére, vagy elegendő számára egy párásító berendezés, esetleg egy sóoldatos lélegeztető alkalmazása.

+1. Megfázás

A megfázást azért említjük felsorolásunk végén, mert ez az egyik legáltalánosabb minden gyermekbetegség közül. Egészen kicsi babák is szenvedhetnek tőle, és súlyosságát mindig a fertőzés milyensége vagy mértéke határozza meg. Az imént kifejtett köhögésen túl lázzal, orrfolyással és orrdugulással járhat együtt, amivel már csak azért is érdemes orvoshoz fordulni, hogy kisbabánk azonnal a legjobb segítséget kaphassa, és legalább az alvás idejére megfelelően szeleljen az orra, illetve ne gyötörje őt köhögés vagy láz.

 

Árvai-Barta MED magánklinika

2016. november 09.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?