Mit tegyünk "szorult helyzetben" 10 praktika a székrekedés ellen

Ritka, hogy egy pici babánál vagy nagyobbacska gyereknél ne forduljon elő, hogy ne legyen gondja a kakival. Nincs is borzasztóbb mint látni, hogy erőlködi a pici, és nincs szívszorítóbb látvány, mint amikor keserves kínlódások árán sikerül csak a gyereknek végre kakilni. Sokféle ok meghúzódhat a háttérben, de fontos tisztázni, hogy aránylag nagyon kis esély van arra, hogy bármiféle szervi elváltozás okozza a gondot. 

Ha mégis a szorulással küzdünk, próbáljuk ki az alábbi házi praktikákat, változtassunk a gyerekek étkezésén, figyeljünk a napi folyadékbevitelre ( erre nyújthat finom és egészséges alternatívát a KellaQ10) és meglátjuk az esetek nagy részében ez éppen elég ahhoz, hogy megoldódjon a probléma. Ha pedig a rostban és folyadékban gazdag étrend már megvan, akkor vessük be nagyanyáink házipraktikáit. Íme néhány a leghatásosabbak közül:

  1. Éhgyomorra igyon a gyerek langyos vizet. A langyos víz beindítja a bélműködést segítve ezzel a folyamatot…
  2. Napi egy teáskanál zabkorpával segíthetjük a magasabb rostbevitelt és a kiegyensúlyozott bélműködést. Sokan a búzakorpára esküsznek, de a zabkorpa könnyebben emészthető, így kicsiknél inkább ezt szokták javasolni. A rost magasabb bevitelével párhuzamosan viszont figyeljünk a folyadékbevitel megemelésére is!
  3. Vessük be a nagymama házi szilvalekvárját! Egy kanállal reggeli előtt vagy teljes kiőrlésű kenyérre kenve nemcsak finom, hanem egészséges megoldása lehet a problémánknak.
  4. Van, aki székrekedés esetén reggel elfogyasztott olajakra esküszik. Egy pici kanál lenolaj vagy olívaolaj is hatásos megoldás jelenthet, hiszen az olaj síkosítóként vonja be a széklet és a bélrendszer falát.
  5. A citrom is egy természetes emésztéselősegítő. Leghatékonyabb, ha a reggeli éhgyomorra elfogyasztott langyos vízbe facsarjuk. Így talán majd a picik és szívesebben fogyasztják el.
  6. Jótékony magnéziumról sem feledkezzünk el. Ez az ásványi anyag ugyanis enyhe hashajtóként is ismert. Vegyük elő a céklát, spenótot és karfiolt és iktassuk be a gyerekek étrendjébe a mielőbbi siker érdekében!
  7. Egyenek a picik szőlőt. A szőlő remek orvosság a székrekedés kezelésére, mert cellulózt, cukrot és szerves anyagokat tartalmaz, amely remek hashajtóvá teszi ezt a gyümölcsöt. Adhatjuk friss gyümölcs, aszalt vagy gyümölcslé formájában.
  8. Adjunk a gyerekeknek gyümölcslevet is, ezzel is megemelve a napi folyadékbevitelüket. Válasszunk olyan gyümölcsleveket, amik nem tartalmaznak hozzáadott cukrot és lehetőleg a hashajtó hatásukról ismert. Mint a szőlő, barack, szilva!
  9. Mozogjunk, ugráljunk, guggoljunk a gyerekekkel! A mozgás beindítja a bélműködést ezzel is segítve a megfelelő emésztést. Ha a baba még pici, akkor masszírozzuk a pocakját, mozgassuk meg a lábait, bicikliztessük az apró lábacskákat.
  10. Vegyenek a picúrok egy jó meleg ülőfürdőt. A meleg vízben való ücsörgés szintén segít a székelési ingerek beindításában. Ne sietessük a gyerekeket, hagyjuk, hogy a meleg víz megtegye jótékony hatását.

Fontos , hogy minden házipraktika használata előtt informálódjunk. Ne adjunk pici babáknak szőlőt, szilvát és karfiolt amennyiben még nem került bevezetésre az étrendjébe. Mindent a maga idejében. Amennyiben a házipraktikák mégsem segítenek, abban az esetben érdemes a háziorvoshoz fordulni segítségért. Egy elhúzódó székrekedés bizony nagyon fájdalmas tud lenni, és előbb utóbb a picik a fájdalommal azonosítják a székletürítést, és visszatartják azt. Ezzel sajnos olajat öntenek a tűzre… A székrekedés nem játék, nagyon is komolyan kell venni! Ha nem sikerül megoldódnia a problémának érdemes beutalót kérni a gasztroenterológiára, hiszen étel intolerancia is állhat a problémás székletürítés mögött. Érdemes utána járni a problémának, és a gyerekek érdekében az első pillanattól kezdve komolyan venni a dolgot!

Juhász Nóra, 2016. november 20.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?