Száznál több mérgezett csecsemő évente Tavaly 65 egyévesnél kisebb babát vittek kórházba, mert belekóstolt a tisztítószerek, oldószerek valamelyikébe

Újra gyermekmérgezés az újságok címlapján: a múlt héten Monorierdőn történt tragédia. Ezúttal, többek között egy anya szívgyógyszerét kóstolták meg a gyerekek a hűtőszekrényből, egyikük meghalt, két kicsit súlyos állapotban kórházban kezelnek. A gyógyszerek vélhetően korábban is ott voltak, ahol a tragédia napján a gyerekek találták, s mivel az anya otthon volt – csak aludt -, még az sem mondható, hogy felügyelet nélkül hagyta volna őket, ráadásul velük volt a tíz éves bátyjuk. Hétköznapi helyzet – nem mindennapi tragédia.

Tavaly 81 egy évesnél fiatalabb gyermek szenvedett gyógyszermérgezést és 65 babát vittek orvoshoz azért, mert belekóstolt valamilyen ipari-háztartási vegyi anyagba - derült ki az országos adatbázisból. 2003-ban 47 százalékkal több mérgezést jelentettek, mint egy évvel korábban, összesen 16 ezer 558 esetet regisztrált az Országos Kémiai Biztonsági Intézet illetékes főosztálya.

A számok jelentős emelkedése a jelentési fegyelem erősödését jelzi, s bár az adatok sokasodnak, az arányok nagyjából változatlanok,- mondta el a Weborvos kérésére az Egészségügyi Toxikológiai Információs Főosztály vezetője, dr. Bordás Imre főorvos. A kémiai biztonságról szóló törvény értelmében 2001. január elsejétől kötelező bejelenteni a mérgezési eseteket, az adatokat a főosztályhoz tartozó Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat gyűjti és rendszerezi.

A 2003-as évről készült jelentés tanúsága szerint – a trendnek megfelelően – a gyógyszermérgezések vezetik a gyakorisági listát (az összes eset 77,6 százaléka), ezt követik a kábítószerek (7,4%), az ipari- háztartási vegyszerek (6,7%) és az egyéb kategóriába tartozó alkohol (4,7%), mint mérgezést kiváltó anyag. A korcsoportok szerinti megoszlás alakulása attól függ, melyik anyagot vizsgáljuk: a vétlen gyógyszermérgezettek között jelentős számú a kisgyermek, az alkoholmérgezésnél az 5-14 éves korcsoport mutat kiugró értéket, a háztartási vegyi anyagokkal történő véletlen mérgeződés az 1-4 éves korosztályra jellemző inkább.

Az adatbázis természetesen nemek, megyék és a mérgezés módja szerinti bontásban is bemutatja a valóságot: a nők gyakrabban szenvednek el mérgezést, és majdnem kétszeres az öngyilkossági szándékkal előidézett mérgezés, mint akár a baleseti jellegű, akár a foglalkozásból eredő véletlen vagy ártalom körében bekövetkező eset. A bejelentések száma szerinti rangsort Budapest vezeti (7311 eset), a főváros után Szabolcs (1225) és Borsod megye (1699 eset) következik.

Bár a bulvárlapok szalagcímei legtöbbször a kábítószer túladagolásból vagy gombamérgezésből fakadó halálesetekről számolnak be (tavaly 84 gombamérgezést jelentettek, melyek közül egy volt halálos kimenetelű), az igazán döbbenetes tények azonban a statisztika kevesebbet idézett lapjain bújnak meg. Az összes mérgezéses eset több mint 10 százaléka az 1-14 éves korosztályt érinti, zömmel ők kerülnek kórházba kíváncsiságból megevett ismeretlen, mérgező növények vagy gyógyszerek fogyasztása miatt.

Néhány adat a tavalyi statisztikából: egy éves kor alatt 65 babát vittek kórházba, mert belekóstolt az otthon tárolt tisztítószerek, oldószerek valamelyikébe, az 1- 4 éves korosztályból 248-an kerültek veszélybe emiatt, az 5-14 éves korcsoportból pedig 125-en. A vétlen gyógyszermérgezések terén is nagy veszélyben vannak a kicsik: egy évesnél fiatalabb babák 81 esetben, 1- 4 éves kor közöttiek 360 esetben kerültek kórházba gyógyszermérgezéssel. Az Addiktológiai Intézettől érkezett bejelentés szerint 2003-ban tíz esetben kezdtek gyógykezelést 5-14 éves kor közötti, szipuzó gyereknél, a 15-24 éves korosztályban már 400 esetben. A növényvédőszer mérgezés is gyakori, egy éves kor alatt 19, 1- 4 év között 31 esetben fordult elő tavaly, főképpen gombaölő szerekbe kóstolnak bele a kisebb gyermekek.

Az 5 -14 éves korosztályból 290-en kerültek orvoshoz, mert öngyilkossági szándékkal vettek be gyógyszert, 24 esetben háztartási vegyi anyaggal kísérelték meg ugyanezt.

A szülői figyelem meglehetősen végletes: az esetek nem csökkenő száma jelzi, még mindig sok helyen érhető el a gyógyszer, a vegyszer és a növényvédő szer a felügyelet nélkül hagyott kisgyerekeknek. Ugyanakkor a főosztályon működő információs szolgálat éjjel-nappal hívható zöldszámán (06-80-201-199) és az ügyeleti számon (476-6464) gyakran érdeklődnek a laikusok is, firtatva egy-egy anyag, fantázianéven kapható készítmény összetevőinek kockázatát vagy éppen csak azt: mi lesz a gyerekkel, ha megkóstolta a fikusz levelét?

Babanet,

Forrás: http://www.weborvos.hu/cikk.php?id=92&cid=45407

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?