Néhány őszinte vallomás a császárról

Az Egyesült Államokban a kismamák több mint 30%-a császárral hozza világra gyermekét, ezért egyre nagyobb nyilvánosságot kap a dolog. Azonban sajnos olyan nézeteket is közvetít a média, melyek szerint a császározás „nem igazi” szülés; egyesek könnyebbik útként degradálják. Ennek ellenkezőjét demonstrálandó, most bemutatjuk 3 New York-i császáros nő történetét.

Lehet, hogy lerágott csontnak tartod a témát, de mi azt gondoljuk, amíg világ a világ és lesznek kismamák, akiket érint a szóban forgó beavatkozás, muszáj beszélnünk róla. Cikkünk szereplői is így érezték, ezért nyíltan és őszintén felvállalták, mind szavakban, mind képeken keresztül, mit gondolnak. A teljes angol cikket itt olvashatod el      

  1. „Szeretem a császár okozta hegemet… Olyan, mintha mosolyogna rám.”

Szülés császárral

Úgy 18 hónappal ezelőtt, egy szombat este kerültem be a kórházba, miután elfolyt a magzatvizem. Minden erőmmel azon voltam, hogy ha lehetséges, elkerüljük a műtétet, egyrészt mert nagyon féltem tőle, másrészt pedig mert úgy gondoltam, milyen klassz lenne természetes úton szülni. De hétfő délutánra az orvosok aggodalmára, kiugró értékeket produkált a vérnyomásom, és a szakvélemény szerint ez a bébi épségét is veszélyeztette. Orvosi javaslatra végül mégis a császározás mellett döntöttünk – a baba egészsége volt a legfontosabb nem az, hogy hogyan hozom a világra!

Szeretem a sebhelyemet. Néha amikor a tükörben megpillantom a vágást, olyan érzésem támad, mintha visszamosolyogna rám: „ez az: megcsináltuk!”. Őszintén? Baromi ijesztő, amikor teljesen váratlanul közlik Veled, hogy „asszonyom, fel kell, hogy vágjuk, hogy kivehessük a babát a hasából”, de ez volt a legoptimálisabb döntés számomra, és egyáltalán nem érzem azt, hogy bármiről lemaradtam volna! – meséli a 37 éves Ligia.

  1. „ Nagyon izgatottan vártam a műtétet. Nagyon hálás vagyok érte, hiszen a segítségével adhattam életet az ikreimnek!”

8 hónappal ezelőtt egy kislány ikerpárt hoztam a világra. A terhességem nem volt zökkenőmentes; a 26. héttől szigorú ágynyugalmat rendelt el az orvos, méhnyak elégtelenség miatt. Az orvosok nem hittek benne, hogy elérem a 28. hetet, de végül még a 32. hetet is kihúzták a pocakomban a kicsik. Mindent az ágyban csináltam: az ágyban ettem, az ágyban tornáztam… Amennyire csak tudtam, kíméltem magam. Megingathatatlanul hittem benne, hogy végig tudom csinálni, és a lányok egészségesek lesznek! Még a császár híre sem riasztott meg; mert csak az lebegett a szemem előtt, hogy milyen régóta szerettünk volna gyermeket a férjemmel, és hogy nem sokára a karjaimban tarthatom őket!!

Tudjátok mit? Büszke vagyok a hegemre; mindig arra emlékeztet, hogy milyen csodás bébiket kaptam általa. (Jody, 42.)

  1. „Azt kívánom, hogy bárcsak hangot adhatnék annak, amit érzek, a nélkül, hogy mások elítélnének, még ha a világ szerint hálásnak is kéne lennem.”

Öt évvel ezelőtt voltam terhes az első lányommal, akit császármetszéssel szültem meg. Az utolsó pillanatig természetes szülés volt betervezve, de 15 óra vajúdást követően, amikor az orvos nem találta a bébi fejét és egyre lassult a szívverése is, azt mondta; muszáj császározni. Akármennyire is ellene voltam, erőt vettem magamon és belementem, bár a szükséges papírok aláírása közben nagyon sírtam – és nem csak a félelem miatt, hanem mert úgy éreztem; most mondok le arról, hogy saját erőmből kitoljam magamból a kislányomat: nem vagyok elég hozzá, segítséget kell kérnem.

Természetesen kimondhatatlanul boldog voltam, amikor a makkegészséges kislányom meglátta a napvilágot, mégis valahol egy veszteségként éltem meg a császárt. Az egész környezetem azt szajkózta, hogy ne is törődjek a műtéttel, nincs miért szomorkodnom, hiszen egy ép gyermeket szültem és csakis ez számít, így azt éreztem, hogy senkit nem érdekel, bennem mi zajlik és magamba kell folytanom. Hónapokig nagyon dühös voltam.

A második lányom hüvelyi úton szültem. Ez egy nagyon meghatározó élmény volt a számomra, segített elengedni az első szüléssel kapcsolatos negatív érzéseimet is. A mellett viszont mai napig kitartok, hogy annyira jó lett volna, ha akkor, ott, valaki meghallgat, megszorítja a kezem és azt mondja: „semmi baj, teljesen normális, amit érzel, és nem kell, hogy bűntudatod legyen miatta, csak engedd ki magadból, minden rendben van!” (Susan, 32)

Ahány nő, annyiféle tapasztalás és annyiféle érzelem. Mindenki máshogy éli meg a császármetszést; van, aki őszintén és feltétel nélkül hálás az orvostudománynak, de akadnak olyanok is, akiknek nagyon nehéz feldolgozniuk a műtétet. Nektek mi a véleményetek? Hogyan viseltétek a császárt?

 

Forrás: Huffingtonpost.com         

 

Plézer Panna, 2017. április 01.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(3 hozzászólás) 

2017 04 01. 20:42
A 3. Anyuka története nagyban hasonlít az enyémhez. Fájdalomcsillapítás nélküli, természetes szülést szerettem volna, ehhez megkerestem a megfelelő támogatókat orvos és szülésznő vonatkozásában is. Tudatosan, felkészülten mentem be szülni. Nem volt bennem semmi félelem, szépen tágultam, noha első szülés volt. A fájdalmat elfogadtam és hagytam, hogy minden menjen a maga útján. 13 óra tágulás után elkezdődtek a tolófájások. Azt hittem, hogy hamarosan a karomban tarthatom a fiam, de nem így lett. Egyik fájás jött a másik után, egyik óra telt a másik után. Éreztem, hogy egyre fáradtabb vagyok, de minden alkalommal nyomtam, ahogy csak bírtam. A feje búbja látszott, de mikor elmúlt a fájás, akkor visszahúzódott. Liftezett a hasamban.
4 óra után a szívhangok egyre rosszabbak lettek, így császározni kellett. Én is sírva írtam alá a papírokat, egyrészt féltem, másrészt az óriási csalódás magamban, hogy nem tudtam saját erőmből megszülni a gyerekem. S ahogy itt le van írva, nagyon hosszú idő kellett, amíg el tudtam engedi és nem kudarcnak vélni, ami velem történt.

Bízom benne, hogy a második babát meg tudom majd szülni természetes úton. Itt a köldökzsinór akadályozott, ami rá volt tekeredve a testére, ezért húzódott mindig vissza, amikor elmúlt a fájás.

17 óra vajúdás, 4 óra kitolás és végül császár, s van egy egészséges fiam, aki mindent megért és megér.

Minden Édesanya egy hős, akár így, akár úgy szüli meg a gyermekét!
→ válasz erre
2017 04 02. 12:48
Két sima szülés után, most márciusban a harmadik gyerkőcöm lett császár, placenta praevia és vérzés miatt, szörnyű "élmény" volt, amit igyekszem minél hamarabb elfelejteni, egyrészt nagyon fájt, jobban, mint a sima szülés, éreztem egy csomó mindent a hasamon, a lábamat viszont nem éreztem, ami pánikkal töltött el, az arcom előtt az a takaró fólia féleség bezártság érzetet keltett, de menekülni nem tudtam..a hegem érzéketlen még, gyógyulóban van, de közel sincs a felépülésem ahhoz, mint ami a sima szülések után volt...(És amúgy én egy jövős-menős, pörgős valaki vagyok, aki most úgy érzi ki van vonva a forgalomból...és ez nem túl jó..)
→ válasz erre
2017 04 06. 08:54
Kisfiam elmúlt egy éves, de még mindig nem bocsátottam meg magamnak a császárt. A mai napig úgy érzem, hogy nőként csődöt mondtam, főleg, hogy szoptatni sem tudtam. Annyira ödémás voltam, hogy elzárta a tejcsatornákat. (Mint kiderült, az érzéstelenítés egyik lehetséges mellékhatása. Előtte is vizes voltam, de a kórházban mezítláb csattogtam fel-alá, mert nem volt papucs, amibe belefért volna a lábam.) Mire sikerült lehúzni, a kicsinek már nem kellett.
Szerintem a császárt azért tartják könnyebbik útnak, mert nem igényel aktivitást az anya részéről. Csak passzívan kell tűrni, hogy lebénítanak, hogy ide-oda rángatnak, és bár fájdalmat tényleg nem érezni, de a nyomást igen. Ahogy feszegetnek, ahogy ollóval a méhet nyiszatolják, ahogy kiveszik a babát... Iszonyú kiszolgáltatott érzés, én az egészet végigzokogtam, a csalódottságtól, a félelemtől... Pár óra múlva felkelés, 17 percig tartott, mire sikerült felülnöm az ágyon, úgy éreztem, mintha parazsat tettek volna a hasamba, attól féltem, hogy szétszakad az egész. Aztán a szanaszét szabdalt-tépett hasaddal másnap már lehet is ellátni a gyereket.
Nincs összehasonlítási alapom, mert természetes úton nem szültem, és biztos az is fájdalmas dolog. De 14 órát kétperces fájásokkal vajúdtam, amire már nem is emlékszem, csak férjem mesélte, hogy mennyire kikészültem. A műtétnek viszont minden mozzanatára, a mai napig. Jah, és a hegem fölötti terület még mindig érzéketlen...
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?