A legveszélyesebb tanácsok kismamáknak, amik a történelem során elhangoztak
A viktoriánus korban, de még az 1940-es években is olyan tanácsokkal látták el a kismamákat, amik hallatán ma már a szívünkhöz kapunk.
Ha egy nő babát vár, akkor mindig akadnak olyanok, akik igazi expertnek gondolják magukat a témában, elmondják, mit, hogy kellene csinálni, sokszor azonban nem árt fenntartásokkal kezelni a kéretlen megjegyzéseket. A történelem során számos borzalmas, nem egyszer egészség – és magzatkárosító tanácsot adtak az állapotos nőknek - most ezekből hoztunk egy kis ízelítőt.
A terhes has leszorítása fűzővel
A viktoriánus korban a nők fűzőt viseltek, és annak ellenére, hogy az orvosok egyáltalán nem javasolták a fűző viselését állapotosan, mert a fejlődő magzatra veszélyesnek gondolták már akkor is, mégis sokáig szokás maradt, hogy fűzőt hordtak a terhes nők. A fűzőket pedig igyekeztek úgy tervezni, hogy elfedjék a terhes test méretét, azaz leszorították vele a terhes hasat – még belegondolni is rossz, milyen rossz lehetett az anyának és a babának is.
Fogyókúra várandósan
Pat Carter az 1950-es években írt arról egy tanulmányt, miért jó a terhesség alatti diéta: az író szerint a fogyókúrával meg lehet előzni, hogy a kismamának később „pocakja” legyen - az elképzelés egészen elképesztő. De nem volt egyedül ezzel a tanácsával: a McCall’s magazin 1956. márciusi számában egy cikk szigorú diétát javasolt a várandós anyáknak azért, hogy vékonyak maradjanak.
Reggeli rosszullétre betiltott gyógyszer
Az 50-es években előfordult az is, hogy thalidomidot (csontvelőrák és lepra elleni gyógyszer) írtak fel terhes nőknek a reggeli rosszullétre, amelynek borzalmas következményei voltak a magzatra nézve. A szert később visszavonták, mert súlyos fejlődési és idegrendszeri károsodást okozott. Sokan a modern idők egyik legnagyobb orvosi tragédiájának tartják.
Dohányzás terhesen
Az 1940-es és az 1950-es években a dohányipari vállalatok reklámkampányokat indítottak, amelyekben az orvosok is támogatták a termékeiket. Sőt, kifejezetten azt mondták, hogy a dohányzás jót tesz a várandós anyáknak, mert relaxációs hatása van. Mindezt tették annak ellenére, hogy az orvosok nagyon is tisztában voltak az 1920-as évektől kezdve, hogy a dohányzás mennyire káros egy növekvő magzatra (és mindenkire). Ezekről az eredményekről azonban jó sokáig hallgattak. Széleskörű kampány azzal kapcsolatban, hogy a dohányzás kifejezetten árt a magzatnak csak az 1980-as években indult meg.
Babanet, 2024. december 16.