Anya spórolVegyszermentes és pénzkímélő háztartás
Kisgyerekes anyukáként hetente legalább 3-4 mosást elindítok, mivel itthon vagyok a kisebbikkel, így itthon is főzök, tehát a mosogatógép is megy minden nap. Érdekelt, hogy mivel válthatnám ki a bolti mosószereket, egyrészt, mert környezettudatosabb lettem, másrészt mert olcsóbb megoldást kerestem. Számtalan izgalmas recept található az interneten, amit felhasználva nemhogy fillérekért állítjuk elő a vegyszereinket, de még környezetet kímélően is.
Mosásnál a fehér és színes ruhához egyaránt mosószódát használok, ezt egy régről maradt folyékony mosószer adagolóba öntöm, forró vízzel felhígítom, és mehet a dobba. A fehér ruhákhoz extraként egy kanál szódabikarbónát is adok, öblítéshez pedig csak ecetet használok - a frissen száradt ruhán már nem érződik a szaga. Így még a mosógépem vízkő mentesítését is megoldom, mert az ecet lágyítja a vizet és még a színes ruhákkal is jót teszek, hiszen színmegtartó hatása van.
Aki a folyékony mosószert szereti, annak is van ötletem: nem kell hozzá sok minden, csak 1 mosószappan,250 ml mosószóda és 125 ml bórax - ezeket a szereket öko- vagy vegyi boltokban lehet beszerezni. Ezzel módszerrel csak 5 Ft-ot költünk egy adag ruhára. Ha még az energiadíjat és a vizet is beleszámítjuk, akkor is 10 Ft alatt marad! Sajnos, ezt még nem volt alkalmam megcsinálni, mert senki sem volt hajlandó kimosni nekem egy festékes vödröt. De a hétvégén kisebb adagban elkészítem! Addig is, van egy csomó amerikai oldal, ahol már tapasztalatokról lehet olvasni, azok szerint működik.
A mosogatógéphezkorábban drogériában kapható saját márkás öko-mosogató tablettát használtam, amíg meg nem találtam azt a receptet, amiből házilag tudom előállítani a mosogatógép port. Ennek a következők az összetevői: citromsav, bórax, szódabikarbóna, citromillóolaj és só. Úgy számoltam, hogy így egy mosogatás 23 Ft/alkalom ráfordítással kijön. Az öblítő tartályba ismét csak ecetet öntök.
Folttisztításra ajánlom a marhaepe szappant, amit a drogériák polcán lehet megtalálni gallseife néven, de a szódabikarbóna is remek folttisztító, csak a foltra kell szórni és állni hagyni. Ha nagyon mocskosak a ruhák, akkor érdemes előáztatni mosószódás vízben.
A fürdőszobában és a vécében is segítségünkre van csodaszerünk, az ecet! Egy vízpermetezőt félig öntsünk fel 10%-os ecettel, majd vízzel, ezzel remekül lehet tisztítani a zuhany mögötti csempén lévő makacs vízkövet. A vécére is lehet permetezni, nekem sikerült vele a narancssárga vízkövet is leszedni, csak kicsit állni kellett rajta hagyni és utána kefével neki menni. Aki nem bírja az ecet szagát, az használjon pár csepp levendula vagy citrom illóolajat, így még illatos is lesz a fürdőszoba. Hogy a kád csillogjon, egy rész mosogatószerből és egy rész ecetből készítek keveréket, aztán ráspriccelem a fürdőkádat és a zuhanyzót, majd lemosom.
A konyhai csempét általános öko mosószerrel tisztítom – ehhez ecet kell, bórax és víz -, de felmosáshoz is ezt használom. A vízforralót és a kávéfőzőt ecettel vízkőtelenítem. A kézi mosogatásra is öko mosogatószert használok, az egyik drogériában veszem. A mikró tisztítása is igen egyszerű, nem kell vegyszer, csak egy víz, amibe egy fél citromot facsarunk, majd forrásig melegítjük. Ezután egy nedves ronggyal ki tudjuk törölni. Ha nem jön le minden kosz, akkor tegyünk még egy kört.
Fürdés, mosakodás, kézmosás: készítettem már folyékony szappant, amihez 250 gr szappan, 1 ek glicerin és 4 liter víz kellett. Fürdéshez én már csak szappant használok, ha valaki ezt nem szereti, vegyen olyan szappant, amilyen tusfürdőt használ, abból tud készíteni házilag tusfürdőt fele áron. Lereszeli a szappant, közepes lángon melegített vízben felolvasztja és hagyja kihűlni.
Hajmosást is meg lehet úszni olcsón és öko módon, számtalan recept létezik erre. Amit én kipróbáltam, az a szódabikarbónával történő mosás. 2-3 ek (hosszúságtól függően) szódabikarbónát összekeverem egy kis vízzel, majd ezt masszírozom a hajamba, rajtahagyom 40 másodpercig, utána vízzel leöblítem. Aztán bekeverem az öblítőt: 1 rész almaecet 3 rész víz, én citrom illóolajat teszek bele 1 cseppet, mert zsíros hajra ezt ajánlják. Ezzel öblítem le a hajam, 1 percig rajta hagyom, és utána lemosom megint vízzel.
Hónalj kencének egyszerűen csak szódabikarbónát használok, a gyógyszertári szódabikarbónát kenem a hónaljamra fürdés után. Már 3 hete csinálom és semmi kellemetlen szagom nincs tőle, egyszerű megoldás és olcsó. Több recept található golyós dezodor készítésére is, de ezeket még nem próbáltam, remekül megteszi a szódabikarbóna, még hónalj szőrtelenítés után is. Nem irritálja a bőrt és alumíniummentes.
Ablakmosás: hőszigetelt ablakaink vannak, összesen 14 darab. Az egyik közeli boltban volt leértékelve mikroszálas rongy, amivel nagyon gyors és hatékony az ablakpucolás. Sima vízzel átitatva a rongyot át lehet törölni a fehér keretet, mindent lehoz róla és nem kellett mosószer, nem csöpög le, stb. Remek megoldás! Én az ablakokat is ezzel törlöm le, egy másik ronggyal pedig átdörzsölöm. Régebben ecetet permeteztem az üvegre és azt a legolcsóbb papír kéztörlővel – anyáink idejében újságpapírral csinálták- töröltem át.
Kisgyerekes anyukaként, ha a gyerek még pelenkát hord, érdemes lehet átgondolni és költségszámítást végezni, hogy megérné-e mosható pelenkára átállni, főleg az öko mosószer használatával. Lehet, hogy macerásabb, de hosszabb távon olcsóbb és környezetkímélőbb és gondoljuk meg, minket tetrapelenkába és gumibugyiba csomagoltak és felnőttünk, anyósom szerint még gyorsabban is szoktunk le róla, mert kényelmetlen volt. Ha pedig hosszabb útra megyünk, akkor biztonsági tartalékként ott lehet az eldobható pelus, de akár éjszakára is.
Ti milyen módszerekkel spóroltok a takarításon, háztartáson?
Anya Spórol - Annamari
Anya Spórol - Annamari, 2012. március 08.
Babanet hozzászólások(12 hozzászólás)
Szódabikarbónával (simán a rongyra szórok egy kicsit) mosom le a kádat, WC-t, mosdót is. Csillógó és tiszta lesz. (Ugyen erre jó a citromsav is, de azt még nem próbáltam)
Mosásnál mosódiót használok illetve én készen veszem vagy csinálom a folyékony mosódiót,..ehez adok fehér ruháknál 2 ek, szineseknél 1 ek mosószódát. Olykor én használok bio öblítőt, de az ecetes öblités+illóolaj nálunk is megy.
Hajmosásnál ha az utolsó víz ecetes (alma, de sima is mehet bele egy löttyintés) az nem csak fényessé teszi a hajat, de iskolásoknak, ahol esetleg hajtetvek is előjöhetnek remek szer a megelőzésre. Mi már nem érezzük az ecetet, de a tetű igen, mert ecettel öblített hajra nem megy.
Zuhanyfülkéhez, ablakhoz ecetes víz és ablaklehúzó:o)
Foltra nálunk is az epeszappan jött be. Este bekenem, reggel bedobom a mosogatógépbe. Folyékony kiszerelésben is van, az ha a gyerek nagyon sok foltot ejtett megy be a gépbe is.
Tényleg jó cikk!
Már jó régen kerestem tapasztalt embereket: én is mosódiót használok a színes rucikhoz, és sokszor álltam már a polc mellett hogy akkor érdemes-e mosószódát is vennem, sokan azt mondták, azt tilos színes ruhákhoz, mert kiveszi a színt. De akkor most ez hogy is van??? Ahogy itt olvasom ez általános csodaszer, lehet használni mindenhez és megtartja a ruhák színét is? Érdemes mosódió mellé is ha makacsak a foltok? Köszi!
Az lenne a kérdésem, hogy jól értettem-e: fehér, színes ruhákhoz mosószóda, fehér ruhához + bikarbóna.
Öblítőnek ecet, színeshez is mehet?
Az ecet simán mehet a színes ruhához, színmegtartó hatása van - gondoljatok csak a házi ruhafestésre vagy batikolásra, ott is ecetes vízben kell a végén átmosni, hogy megkössön az anyagban a festék.
Egyébként az ecet a ruha szálaira rakódott vízkövet is oldja, puhábbak lesznek tőle a cuccok. Ecetszaguk pedig egyáltalán nem lesz.
Én a zoknikat és fehérneműket szoktam átmosni ecettel, mert csírátlanít is alaposan.
A mosószóda nem jött be,de a fehér ruhákhoz a citromlé,vagy a citromsav igen.Ezek pedig a vízkő ellen is jók,még a wc-ben is.Bár arra a legtutibb eddig, a legolcsóbb fogsortisztító-tabi vált be.:)
Vízkő ellen szintén ecet. Most próbálkozom az ecetsavval, hátha. Zsíroldásra ecet+szódabikarbóna. Nem nyúlik a dzsuva, kapirnyálni sem kell.
Felmosáshoz én még nem jutottam el, de ablakpucolás errefelé is ecettel megy:D
Ja, tudtátok, hogy az elhasznált mosódiót fel lehet főzni, és abból lehet mosogatószert készíteni? ...és hogy azt hajmosásra is lehet használni? Gyorsan romlik, csínján vele.
Hónaljra a természetseföldes hónalj ecsetelőjét használom, azt hiszem, ez az alumíniumos, ami hosszú távon nem épp:s Mondjuk, csak az első pár alkalommal csípett, azóta semmi, elég hetente bekennem, és semmi szag. Nyáron tesztelve;) (második után én egy telefon felemeléstől is csatakos lettem, örülök, hogy rátaláltam:D). De ez a szódabikarbónás... mennyiben másabb, mint a bolti? Finomabb?
Amúgy az jó érzés, hogy a vegyszerek fogynak a szekrényből és felvált szinte mindent az ecet meg az ecet.
Mijaza bórax? Az gombaölő nem?
A mosószóda nálam a tűzhely körül bizonyított: nyirkos kőre szórtam belőle bőven,ahol zsíros volt a kő.Aztán forró,mosódiós vízzel szépen felmostam.Csilli-villi.
Egyébként a www.antalvali.com tele van ilyen ötletekkel.:)