#baba#anya

Tévémentes tippek takarítás idejére

Gyerekeink talán el sem hiszik, hogy bizony volt idő, mikor nem is volt tévé, és mégsem unatkoztak az emberek. Rosszabb, hogy sokszor mi magunk sem. Pedig akkoriban is megoldották a szülők, hogy jusson idejük a házimunkára, nem kellett ehhez a doboz elé ültetni a gyereket. Mára általánossá vált, hogy a televízió egyfajta bébiszitterként funkcionál a családban.

Félreértés ne essék, a tévé jó dolog lehet, míg túlzásba nem visszük. Ám sajnos, legtöbbször nem sikerül mértéket tartani. Pedig apró ötletekkel elkerülhető ez a csapda, és mégis leköthető jó időre a gyerek figyelme, hogy addig a szülő el tudjon mosogatni, vagy fel tudjon tenni egy mosást. Persze az még szerencsésebb, ha a gyerek észrevétlenül, játékosan, de maga is besegít a háztartásba. Következő kilenc tippünkben ilyen ötletekkel is szolgálunk.

Pakolóverseny

Bármennyire is hihetetlennek hangzik, a pakolóversenyt minden gyerek imádja. Főleg, ha nem úgy indul, hogy „Na, két percen belül aztán rend legyen a szobátokban!”. Ha több gyerek van, versenghetnek egymással, ha csak egy, akkor szülő-gyerek verseny indulhat – végül is, ez is házimunka, legalább ennyivel beljebb van az ember.

Ha a gyerekekre hagyjuk a pakolást, előfordulhat, hogy elmélyülnek a szétdobált játékokban, hirtelen sokkal érdekesebbekké válnak, mint addig. Nem baj ez. De ha mégiscsak sikerül rendet vágniuk a katasztrófa sújtotta területen, ne maradjon el a szülői dicséret sem, hadd feszüljenek büszkén azok a gyerek mellkasok.

Zoknipárosítás

A gyerekek már kisebb korban is ismerik az alapszíneket, később pedig a minták egyeztetésében is verhetetlennek bizonyulnak. Ha már létezik Zokniszörnyes játék dobozban, miért ne létezhetne igaziból is? És miért is a szülő dolga lenne éjszakánként kutatni és párosítani a zoknikat?

Szedjük egy nagy kosárba a frissen mosott, száraz zoknikat, gyerekeket gyűjtsük egy szőnyegre, majd a fejük felett fordítsuk meg a kosarat – ez a mozzanat egész biztos elnyeri a tetszésüket. Aztán indulhat a párosítás, lássuk, ki talál meg több párat a kupacból. Aki pedig még össze is tudja őket gombolyítani, az még egy puszit érdemel.

Mesedélután

Biztos van a gyerekszobában egy könyvekkel teli polc. Kérjük meg a gyereket, hogy rendszerezze a könyveit, színek, nagyság, téma vagy kedvencek szerint. Persze, előfordulhat, hogy a gyerek elmerül valamelyik mesekönyvben, felfedez régi kedvenceket, de ez miért is lenne probléma? Később kérdezzük meg, milyen elv szerint rendezte át a polcot, sőt, akár egy mesét is kérhetünk tőle.

Párnabúvárkodás

A nappali kanapépárnái között mindig megbúvik egy kis szemét, ez meg az. De persze kincsekre is lehet itt bukkanni: zsebből kiesett pénzérmék, eltűnt kedvenc színes ceruza is megbújhat alattuk. Ha van otthon morzsaporszívó, adjuk a gyerek kezébe, ha nincs, akkor csak úgy álljon neki kutatni. Ha a szemetet is segít kidobni, akkor érvénybe léphet a kincsek esetében az „azé, aki megtalálta” szabály.

Állatidomár

Van otthon háziállat? Adjunk a gyerek kezébe egy játékot, és bízzuk rá, hogy átmozgassa a szegény, lakásba zárt macskát. A kutya is jó játszótárs lehet, ám bármennyire is szereti a gyereket, érdemes arra már jó előre megtanítani a csemetét, hogy nagyon nyúzni nem érdemes egy állatot. Mert annak sírás lehet a vége. De egy jó játékban ők is mindig szívesen részt vesznek.

És persze emlékeztessük rá a gyereket, hogy az állatidomár nemcsak okítja és foglalkozik az állataival, de bizony gondoskodik is róla. Bízzuk meg a gyereket azzal, hogy adjon tiszta vizet a kutyának-macskának, esetleg fésülje át a szőrét.

Matricázás, ragasztgatás

A gyerekek imádják a matricákat, ezért pedig mi is hálásak lehetünk, hacsak nem a bútorokra ragasztgatják őket. Gyűjtsünk be minél többféle matricát, és tároljuk őket egy nagy dobozban. Ha egy kis szabadidőre van szükségünk, adjunk a gyereknek egy tiszta rajzlapot vagy scrap papírokat, és vegyük elő a dobozt. Aztán a gyerek el is készítheti a maga kis mesekönyvét a matricák és némi zsírkréta segítségével.

Házibanda

Vegyen elő a gyerek minden, otthon található zenealkalmatosságot, legyen az dob, gitár, xilofon, furulya, duda vagy bármi más. Rendezze egy sorba a gyerek, majd kérjük meg, hogy oda-vissza haladva szólaltassa meg őket. Az is jó móka lehet, ha kipróbálja, egyszerre hány hangszert tud megszólaltatni.

Három dolgot azért érdemes szem előtt tartani: ez nem az a foglalkozás, ami jót tesz egy esetleges fejfájásnak, figyeljünk a szomszédok dobhártyáinak épségére, és meg se próbáljunk a zenekari próbák alatt telefonálni. Nem érdemes.

Nyisd ki azt a kiskaput!

A tévénél még mindig jobb megoldás, ha a gyerek mesefelvételt hallgat. Számtalan mese elérhető már hangoskönyv formában, és amíg a kicsi hallgatja, mi nyugodtan ki tudunk porszívózni. Mese helyett persze zenét is tehetünk a lejátszóba, bár akkor számítani lehet rá, hogy a kicsi nem elmélyülten hallgat, hanem elmélyülten énekelni és táncolni fog.

Divatozzunk!

Ha van otthon karika formájú gabonapehely, öntsünk belőle egy tálkába. Ha nincs, akkor a száraz tészta is megteszi. A legjobb, ha a pehely vagy a tészta többszínű, így először a gyereknek szét kell válogatnia színek szerint. Aztán fűzhet belőlük nyakláncot vagy karkötőt. Ha kész van, akár be is mutathatja az általa kreált ékszerkollekciót a hálás közönségnek

2010. március 12.

 
 
 
Címkék:  

család

X
EZT MÁR OLVASTAD?