#baba#anya

Rendetlen napirend

Gyermektelen felnőttként az embernek megvannak a biztos pontok a napjaiban: felkelés, indulás munkába, meló, indulás haza, esetenként találkozók a barátokkal, bulik, pihenés. Persze, közben enni sem felejtünk el, ha nem is napi ötször, de azért minimum kétszer. Valamilyen, számomra is érthetetlen okból meg voltam róla győződve, hogy napjaink a gyerekkel is valami hasonló ritmust fognak követni. Meglesz majd az ideje az alvásnak, evésnek, munkának és kikapcsolódásnak.

Állandó vita folyik arról, vajon szükség van-e egy babának napirendre vagy sem. Vannak, akik jól behatárolható keretek között igazgatják mindennapjaikat, fix időponthoz kötve az étkezéseket, a délelőtti és délutáni szunyókálást, valamint a fürdetést és fektetést. Teszik ezt azért, hogy a gyerek már kiskorában is tudja, mikor mire számíthat a nap folyamán, és azért, hogy tervezhető maradjon az idejük.


Akadnak olyan szülők, akiknél szintén van valamiféle alapvető napirend, de képesek rugalmasan kezelni, és nem esnek kétségbe, ha a gyerek a megszokottnál később kerül ágyba, vagy később eszi meg az ebédjét. Aztán vannak olyanok is, akik kicsit sem törődnek az órával. Utóbbiak napjait a baba határozza meg, aki akkor alszik, ha álmos, és akkor kap enni, ha éhes. Eleinte én is ebbe a csoportba tartoztam.

Úgy indultam neki a dolognak, hogy bár segítségem nem volt, de igény szerint akartam szoptatni. Így is lett, ám ezzel gyakorlatilag kapásból buktam a szépen kialakított napirend lehetőségét. Mert bár a gyerekhez általában órát lehetett igazítani éhség szempontjából – kétóránként kellett rácsatlakoztatni a központi egységre -, egyfelől kicsit sem egyforma ideig szívta belőlem a kalóriákat, másfelől időnként bekergült, és jóval gyakrabban, vagy a változatosság kedvéért jóval ritkábban kért enni.

Aztán ott volt a fürdetés problematikája. Az én gyerekem úgy viszonyult a vizes közeghez, mintha a műanyag kiskádban találkozott volna először vele, előtte meg soha. Így aztán a fürdetésbe egyedül sosem vágtam bele: volt, hogy reggel fürdettünk, volt, hogy este, és bizony olyan napok is akadtak, amikor a fürdetés kimaradt, maradt helyette a testhajlatok kitisztítása.

Emellett a gyerek úgy két hónapos korától napközben –sem - gyakorlatilag nem volt hajlandó aludni. Pontosítanék: otthon. Nem számított, hogy leteszem-e, elsötétítem-e a szobát, maximum fél órát kaptam pihenésképpen délelőtt és délután, aztán már ébren is volt. Bezzeg, ha beraktam a babakocsiba, és sétálni indultunk! Még a kapun sem értünk ki, már durmolt, és akár órákon át képes volt húzni a lóbőrt, de csak és kizárólag akkor, ha mozgott alatta a kerék. A lényeg, hogy így én sem tudtam vele pihenni, vagy netán mosogatni, míg ő szunyál.

Úgy tízhónapos kora körül tudtam csak kialakítani nála egyfajta esti szertartást, addig a fektetés is hektikus volt. Előfordult, hogy nyolckor bealudt, de kevéssel éjfél előtt úgy döntött, neki már reggel van. Aztán olyan is volt, hogy tíz-fél tizenegy körül ájult csak el, akkor viszont aludt rendesen.

A mi kis esti szertartásunktól kezdve ezzel kevesebb gond volt. Ekkor már a fürdetést sem rühellte annyira, így először jöhetett a pancsolás, aztán az egyetlen fog megtisztítása, esti cicizés, majd anya vállán énekhallgatás és vele mormolás, aztán az ágy. Ekkor már éjszaka is aludt, átlagosan reggel fél hatig, viszont napközben akkor sem hunyt volna egy órát, ha agyonvágom.

Amikor járni kezdett, akkor az esti lefekvés ideje ismét kitolódott, annyira érdekesnek látta a világot, hogy képtelen volt leállni a pörgéssel. Ezen sokat változtatott a bölcsőde – életében akkor először dőlt ki este kilenckor -, majd az óvoda, ahol a kortársak között sokkal inkább elfáradt, kimozogta magát, és persze, bele lett kényszerítve az intézmény napirendjébe.

Ma már ugyanúgy napirendje van a gyereknek, mint nekem, vagy a család többi tagjának. Kiskorában azokban a félórákban és este tudtam csak a háztartással, főzéssel és magammal foglalkozni, amikor ő éppen aludt. Úgy érzem, most sem csinálnám másképpen, még ha fárasztó is volt ennyire hozzá alkalmazkodni, de őszintén szólva, jó érzés, hogy ma már tudom, hogyan alakulnak várhatóan a napjaink. Persze, nem biztos, hogy több gyerekkel az ember képes vagy akar ennyire a gyereknek alárendelni mindent.

Nálatok van napirend? Rugalmas vagy szigorú? És hogy néz ki egy napotok a gyerekkel?

Szilágyi Diána, 2011. március 17.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(56 hozzászólás) 

2011 03 17. 15:04
Sziasztok!
Ismerős...:)
Hát nálunk is nagyon hasonló volt a történet. Már a kórházban is azt tapasztaltam, hogy míg mások úgy ébresztgetik a gyereket, hogy végre egyen egy kicsit, az enyém nem volt hajlandó leválni a ciciről, már ott sem óhajtotta az időt alvással tölteni.
Aztán itthon természetesen jöttek a karikás szemmel eltöltött hónapok, napközben szinte óramű pontossággal aludt 28 perceket, de hogy mikor, az már változó volt. Most másfél éves, én pedig a kistestvérkét várom. 15 hónapos korában kezdtük el elhagyni a szopizásokat, szerencsére nagyon szép folyamat lett belőle, fokozatosan abbamaradt. És megtörtént a csoda! Nincs cici = beállt a napirend. Végigalussza az éjszakákat, nagyjából ugyanakkor alszik nappal is kb. 2 órát.
Már én is sokkal pihentebb vagyok. (Bár ez ugye már nem tart sokáig, tekintve, hogy hamarosan érkezik a testvérke). Mindenesetre én azon a véleményen vagyok, hogy a mi életünkben sem egyformák a napok, sőt gyakran jönnek jó és rossz meglepetések, változások. Ha a gyerekbe már babakorban katonás rendet nevelünk és nem tudja rugalmasan kezelni a változásokat, az biztosan később is kihat rá. Ismerek olyan kisfiút - most majdnem öt éves - aki, ha picit más a napja, mint amit megszokott, szabályosan pánikba esik, az anyukájának reggelente sokáig kell magyaráznia, ha valami változás lesz a napi programban. Azt hiszem, ez sem könnyen kezelhető.
Elnézést, ha túl hosszú lett a hozzászólásom! :)
Köszönet a jó cikkekért! Az ember lánya mindig rájön, hogy nincs egyedül...

→ válasz erre
2011 03 17. 15:05
Napirend nélkül káosz lenne az életünk. Ez a napirend rugalmas, de egy alapot nyújt. rengeteg segítséget nyújtott már az első hónapokban is és még most is. Ha nyűgös, tudom mi a gond, és azonnal orvosolható a probléma, plusz az éltünk is szervezhető . :-)
→ válasz erre
2011 03 17. 15:41
Sziasztok!

Nálunk szinte magától állt be a napirend. Szerintem ez mind a babának, mind a mamának nagyon jó. Persze becsúszhat ebbe egy két eltérés is (pl.: egész napos kirándulás), de az nem gond. :)
→ válasz erre
2011 03 17. 15:55
Sziasztok!
En is a napirend hive vagyok, bar nalunk sincs kobevesve. Ha valamiert kicsit modosul nem baj, de alapjaban veve megvan a kialakitott szokasrendunk. Ugy latom, hogy ha van egy vizonyos rendszer a gyerek eleteben akkor nyugodtabb es tudunk mihez alkalmazkodni. Lattam mar ellenpeldat ahol ez nincs meg es bizony a gyerek is sokkal nyugosebb es anyuka sem tul nyugodt.
→ válasz erre
2011 03 17. 16:11
Igény szerint szoptatott babáknál meglehetősen okafogyott kérdés a napirend :) (de persze lehet a Suttogó szerint is nevelni, azzal a módszerrel über alles napirend!)
→ válasz erre
2011 03 17. 16:16
dia
Jamina, na igen, ezt emlegetem én is odafent. Mármint, hogy a szoptatás és a napirendi elképzeléseim nemigen bizonyultak összeegyeztethetőnek. (Ez a Suttogó valami órettenet tutimódszer könyv?)
→ válasz erre
2011 03 17. 16:17
Sziasztok!
Nálunk már születésétől fogva napirend volt, ugyanis a lányom sose volt éhes, csak aludt mindig. Így én szépen 3 óránként ébresztgettem. 6 hós koráig szinte csak evett-aludt, persze azért már volt játék is, de csak keveset bírt. Most másfél éves és még mindig írtó sokat alszik nappal és éjjel is. Állandóan ébresztgetnem kell. Így van egy napirend amihez ő szigorúan ragaszkodik és én is, mert ha csúszás van, akkor borul az egész nap. Ha álmos akkor nyűgős. De ha szépen tartjuk a napirendet akkor egy nagyon vidám, kiegyensúlyozott kislány. Viszont kimozdulni nehéz vele, mert etetni tudom bárhol de az alvást azt szigorúan csak az ágyában szereti és csak ott piheni ki magát. Szóval ennek is van azért hátránya. Szerintem ez a napirend kérdés nagyon gyerekfüggő is, nem csak a szülőn múlik.
→ válasz erre
2011 03 17. 16:31
Mi kötődően nevelünk, és az igény szerinti gondoskodásra helyezzük a hangsúlyt. Nagyon szerencsés vagyok, mert a babánk, aki 1 hét múlva lesz 5 hónapos, magának alakította ki a napirendjét. Fixen alszik este 10-től reggel 6-ig, akkor egy szopi, és még fél 9-9-ig húzza. Ébredés után 10perccel garantáltan telepakolja a pelust (most napi 1 kaki van). Utána játék, séta, ha kell, ügyintézős mászkálás. A baba, ha akar nézelődik, ha elfárad, alszik a kendőben. Délután még alszik másfél órát egyhuzamban. Fürdés este 8-kor apával, ha apa nincs otthon, kimaradhat. Komfortszopi után magától alszik a családi ágyban este 10-kor.
→ válasz erre
2011 03 17. 16:54
Sziasztok!

Két lányom van. Az egyik most 1 hónapos a másik 2,5 éves. Hál istennek mindkettővel nagyon nagy szerencsém volt. A nagyobbikkal még tanuló pénz volt mit hogy kell/ene csinálni de a család, barátok segítettek. Miután eleget evett az estét végig aludta pár hónapos korától. Én is a napirend híve vagyok, de nem omlik össze a nap ha valami nem úgy sikerül. A napirendet egy megfázás, láz, fog sokszor felrúghatja, de ez később visszaáll. Napközben nem baj ha borul a rend, de a biztos pont kell. Nekünk a biztos pont a fürdés. Fél 7 apáék "meséje" a hiradó, utána fürdés, a picinek evés és alvás. Ezt mindig minden esetben betartom és ehhez igazodik az éjszaka is. A nagy végig alussza a pici 3-5 között kel, utána már csak reggel eszik.
→ válasz erre
2011 03 17. 17:00
Lányom születése után 1 fix időpont volt :) a fürdetésé,s azt csak is kizárólag az Apukáé volt/van/lesz(Én a két kezemen meg tudom számolni hányszor fürdettem csemetéket :) )
Kb. 3-4 hónapos korára alakult ki mikor van szopiidő-mert igény szerint szopizott-,így tudtam dolgainkat úgy időzíteni.Kb. 1 éves kora körül kialakult,hogy reggel 8kor kelt,12- 1/2 1 közt fekvés alvás,15:00 előtt ébresztő séta Apa elé a vonathoz :) Kiszámítható volt életünk :)
Aztán jött Öcsi :) Aki ha szopizott kb. 10 perc alatt végzett,nyugis ketteske volt :) Viszont neki 3 évig volt 1 nagyon rossz szokása,ami most mióta ovis múlt el (végre) Novembertől-áprilisig hajnal 1/2 4-1/2 5 közt kelt.Mindegy volt h. nappal 1,2,3,4 órát aludt.Túl kellett élni azt az időszakot.

→ válasz erre
2011 03 17. 17:03
Nekem két csemetém van, egy 9,5 éves és egy 5 éves, valamint egy pocaklakónk is van, aki júniusban érkezik. A lányommal nem volt napirendünk, közöttünk aludt, egész éjjel szopizott, jól elrontottuk. A fiamnál már figyeltem, nem percre pontos napirendünk volt, de azért már sokkal következetesebb voltam. Most viszont keménynek kell lennem ezen a téren, hiszen nem lehet csak az új jövevény érdekeit néznem, a másik két gyerkőchöz is igazítanom kell a napirendünket, különben elúszunk. Szóval nehéz feladat előtt állok/állunk, remélem ügyesen megoldjuk:).
→ válasz erre
2011 03 17. 17:18
-j-
sziasztok!
nálunk majd 3 hónapig nem volt napirend. igazából csak az esti fürdés volt többé-kevésbé fix időben. amúgy a baba akkor kelt amikor akart, akkor kapott enni, amikor kért, stb
ezt 1 hete meguntam... azóta még ha nem is éhes, de elég idő eltelt, kapja a cicit (már most kéri is, ha jön az "ideje"), és éjjel is alszunk legalább 7 órát :)
szóval nekünk bevált.
→ válasz erre
2011 03 17. 17:30
Kedves Dia és Szmazsola! Számomra nagyon sokat jelentett a cikk és a hozzászólás, mert hasonló cipőben járunk :-) Jó tudni, hogy az élet is Benneteket igazolt, vagyis nem csupán úgy gondoljuk, hogy jót teszünk a gyerekkel, ha ilyen mértékben a "kezébe adjuk az irányítást".
→ válasz erre
2011 03 17. 17:53
Mint mindenre az életben, szerintem erre a kérdésre is az "arany középút" a válasz. Azaz, kellenek a biztos pontok a baba életében, mert azok biztonságot nyújtanak, ami egy pici babának nagyon fontos. Viszont ezek a biztos pontok nem kell hogy mindig ugyanabban az időben következzenek. Pl. legyen meg az esti fürdetés-öltöztetés-evés-alvás sorrend, de nem kell hogy minden nap pontosan 8-kor vagy 9-kor kezdődjön. Legalábbis nálunk ez bevált és 2,5 hónapos kora óta a kisfiam átalussza az éjszakát. Nagyjából a 3/4 9 és fél 10 közötti időben kezdjük az esti "szertartást".
→ válasz erre
2011 03 17. 17:57
Nálunk csak 1-2 biztos pont van a napban, a fürdés, és a kajálások, a többire nem görcsölünk rá!
→ válasz erre
2011 03 17. 18:16
Az első időszakban én hangolódtam a baba igényeire, ami nálunk is fix volt az esti 7-8 körüli fürcsi. Aztán amikor ritkábban szopizott, tudtam alakítani a család igényeihez az övét. Pl dél körüli ebéd, ebéd utáni szundi...stb Persze nálunk sem úgy van, hogy a déli harangszóra mindenki az asztalnál ül, de azért fontos mindenkinek, hogy rendszer legyen az életünkben. Én látom a szomszédban azokat a családokat, ahol 2-4 éves gyerekek élnek, és ők irányítják a családot. Borzalmas még kívülállóként is. A pici gyerekek igénylig az ebéd utáni pihit, de annyi játszani valójuk van, hogy nem szívesen mennek aludni... és ha a gyerek azt mondja nem akar, anya nem teszi le, majd egész délután veszekszik vele, mert nem bír vele..... Az a véleményem, hogy a szülő legyen következetes ezekben a dolgokban is, mert ez mindenkinek jó ...
→ válasz erre
2011 03 17. 20:01
Szerintem nagyon baba és nem utolsósorban családfüggő, hogy mennyire alakítható ki napirend. Első babánál még működhet, de ahol másik 1-2 gyerekhez, ill. ovis és iskolai programokhoz is alkalmazkodni kell, ott már problémásabb.
A nagypapa szokta mondani: "Kell a gyerek életébe a rendszer, de az is legyen rendszer, hogy néha nincs rendszer"
→ válasz erre
2011 03 17. 20:17
bei
Sziazstok! A napirend nagyon fontos. Pláne az esti fürdetés és alvás. Nálunk is születésétől kezdve van napirend. Most
3 hónapos a kislányom és 3-4 óránként eszik este 7-8 körül fürdés , evés és alvás van. Az éjszakákat már 1,5-2 hónapos korától át alussza. :) Reggel 6-kor kel először, bár néha becsúszik hogy hajnal 4-kor,de az ritka. Napközben kb 2 óránként alszik 1/2 órát, ha sétálunk akár 2 órát is alszik egy huzamban, de ez nem befolyásolja a napirendet. Ha kell etetésre ébresztem. Az ébren töltött órákat pedig játékkal töltjük. egyedül csak 15 percet bír max és már nyügösködik,sír, gondolom unatkozik. Tehát a házimunkát és főzést sajnos nehéz megoldani,de megoldom.
→ válasz erre
2011 03 17. 22:51
Sziasztok!

Nekem most 16 hónapos a kislányom, már körülbelül 6 hónapos korában kialakult nálunk a napirend. A legnagyobb probléma az, hogy amióta járni tud, nagyon örökmozgó, sokszor a reggeli öltöztetés kész tortúra-akár fél órába is beletelhet, amig ráadom a pelenkát és a többi ruhadarabot. A nappali alvás terén ugyanaz a helyzet, mint ahogy a cikkben le van írva, a legtöbbször séta közben alszik, amikor én tolom, így én sajnos nem tudok pihenni. Néha azért előfordul, hogy otthon alszik, de olyankor ahelyett, hogy én is vele aludnék, akkor gyorsan megcsinálok 1-2 dolgot, amit nem tudok, ha ő ébren van. Az evések nagyjából mindennap ugyanazokban az időpontokban vannak, szerencsére elég jó evő, kb. 20-30 perc alatt meg tudom etetni. A fürdetés és az altatás elég fix, bár itt is lehet +-1/2 óra eltérés.
Természetesen nálunk is változik a helyzet, ha beteg, vagy ha elmegyünk valahová. Egyébként lánykám nagyon szeret menni meg utazni, szereti ha új ingerek, impulzusok érik. Ilyenkor sokkal kiegyensúlyozottabb, nem hisztizik annyit, mint otthon, és akkor általában az esti altatás is simán megy:). Éjszaka szerencsére elég jól alszik, 1x, maximum 2x ébred fel, és általában könnyen visszaalszik. A kiságyhoz elég hamar hozzászokott, 1.5-2 hónapos kora óta abban alszik.
Végül nekem is ugyanaz a véleményem, hogy nem árt, ha minél előbb kialakítunk valamilyen napirendet, hogy szokja meg a gyermek, de természetesen nem baj, ha nem mindig percre pontosan ugyakkor történik minden, egyébként is sokszor "ember tervez, gyermek végez".
→ válasz erre
2011 03 18. 01:12
Nálunk akkorra alakult ki a viszonylag szigorú napirend (értsd: fix esti lefekvés), amikor nagyobbik lányom ovis lett. Én is mindkét lányomat igény szerint szoptattam nappal és éjjel, nem is aludták át az éjjelt másfél éves korukig. Ebbôl következett a viszonylag laza napirend is. Így utólag sem bántam meg, hogy így tettem, mert tényleg az igényeik szerint tudtam alakítani az életünket. Mindketten nagyon kiegyensúlyozottak testileg-lelkileg. Ugyanakkor az óvodás szigorúbb napirendbe a kisebb is nagyon szívesen beleszokott, ami fôleg azért jó, mert legalább az estéink így kiszámíthatóak. Már többen írták, amivel én is teljesen egyetértek, hogy az egyes gyerekre hangolódva lehet kialakítani, vagy lazábbra hagyni a napirendet is.
→ válasz erre
2011 03 18. 06:37
Nagyon jó ez a cikk, sok dologban magunkra ismertem, bár szerencsére nálunk az esti fürdetés 19 kor már az első otthon töltött perctől fogva fix volt.. ehhez ragaszkodtunk én is és fiam is később már 19kor ment a fürdőszoba felé:) a nappali alvással nekünk is gond volt, sokáig csak babakocsiban aludt el az én drágám napközben, később a saját ágyikójában elvonult ha meghallotta a déli vagy esti harangszót sok mosolygós percet okozva:) Én sokáig keltem éjszakai evéshez, utána amikor 18 hónaposan már 6 hónapja nem volt tejem leszoktattam az éjjeli tápiról akkor éjszaka vizet kért, aztán arról is leszokott, most meg csak úgy a közös szórakoztatásunkra kel éjszaka néha ..szóval nem igen vált be ha éjszaka nem adok enni,akkor átalussza az éjszakát..
hozzáteszem, az első perctől fogva külön szobában alszik.. sokszori keléskor próbáltuk mellénk tenni hátha.. de nem kért a velünk alvásból.. mostanában már néha néha áthozatta magát mellénk..és pont ma éjszaka meg megértük azt is hogy apró lábacskák csattogása ébresztett, és közénk kúszott majd elégedetten aludt tovább:) )
Első gyermekes szülőként távol a nagyszülőktől, teljesen magunkra utalva segítség hiányában bevallom az elején mereven ragaszkodtam a napirendhez, ma már hogy 31 hónaposak vagyunk az ebéd, délutáni alvás és az esti fürdés és a 20 20.30 órakor ágyban bújás alakult ki fix pontként.:) Kiegyensúlyozott, vidám, közvetlen kisfiú tele energiával:)
Amennyiben az élet megajándékoz bennünket kistestvérrel, igyekszünk majd a lehetőségekhez mérten hasonlóképp eljárni:)

→ válasz erre
2011 03 18. 07:51
Sziasztok!

2,5 éves múlt a kislányom. Szopis baba volt és igény szerint szoptattam. Szerintem nem az első pár hónapban alakul ki a napirend. Pár hónapos korától szépen alakította magának a dolgokat aztán már én is igazgattam. Én imádom hogy van napirendünk mert Ő is tudja mire számíthat és én is. és ez szuper! VAnnak olyan esetek amikor ez csúszik és nem görcsölök miatta de ezek az esetek a ritkák! A legjobb barátnőm által látom milyen az mikor nincs a babának napirendje és szerintem szörnyű. Anyukának és a babának se jó. Mind a ketten nyűgősek feszültek. Úgyhogy részemről hajrá napirend!! :D
→ válasz erre
2011 03 18. 09:34
Mi most várjuk az első kisbabánkat. Úgy tervezzük, hogy napirend szerint fogunk élni a csöpséggel is. Remélem menni fog, mert fontosnak tartom, hogy a picinek is legyen egy megszokott rendje az ő öröméért és természetesen a miénkért is. :)
→ válasz erre
2011 03 18. 11:24
dia
szecs, félreértés ne essék, én egyáltalán nem állítottam, hogy az a jó és egyedül üdvös út, ha a gyerekhez alkalmazkodunk - az meg, hogy az idő minket igazol-e, majd szerintem akkor alakul ki, ha a gyerek kamasz lesz, és belázad.:) Na, amit majd akkor kapok tőle, az vagy fájni fog, vagy igazolni.:)

A mi esetünkben az első pár hónapban totál így történt - ahogy a cikkemben is olvashatod -, később, mikor már nagyobb volt, némi alkalmazkodást tőle is elvártam.

De ahány ház és ahány gyerek-család, annyi szokás. Mint annyi mindenben a gyereknevelés kapcsán, ebben is mindenkinek más válik be. És szerintem ettől is olyan szép ez az egész. Élvezettel olvasom a kommenteket is, amikből kiderül, hogy tényleg nincs egyetlen igazság. Csak sokféle, kreatív megoldás.
→ válasz erre
2011 03 18. 12:50
Nálunk elég változó a napired , főleg ha apuka is itthon van :D Sajna Zozó elég késön alszik el van hogy 10-11 között , és nem tudjuk sehogy vissza szoktatni , hogy vacsi és fürdés után alvás legyen :(
→ válasz erre
2011 03 18. 12:53
Nálunk a napirendet főleg a két gyerkőc alakítja..én ritkán szólok bele :) Egy tuti,a reggeli 6 körüli kelés,és a fürdés fél 6 körül este.A kicsi még szopizik,így ez határozza meg a nap menetét. Nekünk így jó :)
→ válasz erre
2011 03 18. 14:16
Szerintem fontos a napirend, de nem az a fajta, hogy percre pontosan ugyanakkor egyen a gyerek hanem inkább a rutin. Pl. ha alvás után kap enni, vagy fürdés után az alvás jön stb. Ezek berögzülnek nála és már várni fogják.
Nekünk így vált be a napirend, soha nem ébresztettem fel azért mert kaja vagy sétálási idő van. Amikor ébredt evett, vagy séta stb. Valahogy mégis beállat nagyjából a rendszer.
Jó ez a cikk!
→ válasz erre
2011 03 18. 14:58
Ami engem illet, szeretem tudni mi, mi után következik. A kislányunk születése - aki most 15 hónapos - persze mindezt képlékennyé tette a maga módján. De úgy gondolom e téren az a lényeg, hogy kiismerjük a gyermek szükségleteit, őt magát, és már meg is van a napirend, amit, ha ügyesek vagyunk a sajátunkhoz - azaz a sajátunkat tudjuk az övéhez igazítani.
Az igény szerinti szoptatást volt az elsődleges nálunk, de nagyon hamar a baba magától beállt egy megszokott "rendre", amit elfogadtunk és így sokkal könnyebb volt nekünk is. Persze mióta jönnek a fogacskák vannak kizökkentő tényezők, de a lényeg most sem változott, azt nézzük mire van szüksége neki - ha nyugtalan és nem tud a helyén aludni, hát egye fene jöhet közénk is, vagy pörög és nem tud elaludni, akkor még játszunk vele egy kicsit.
→ válasz erre
2011 03 18. 15:02
Nálunk is igény szerinti szoptatás volt, 1 hete hagytuk abba, akkor múlt 14 hónapos a kislányom. Ettől azért még volt napirendünk, aminek tulajdonképpen az alvásai adtak keretet. Most, hogy a szopit egyik napról a másikra abbahagytuk az eddigi rend (hajnal 3tól cicin alvás a szülői ágyban reggel 8ig és utána már csak délután aludt) felborult. Szerencsére azóta nem ébred hajnalban, csak fél6-6 között, aztán délelőtt is alszik kb 2 órát és délután még 1,5 órát. De a kislányom szerencsére nagyon rugalmas, könnyen alkalmazkodik, nem fél az idegenektől és nagyon érdeklik az új dolgok
→ válasz erre
2011 03 18. 17:05
Két gyerek (1 és 5 év) soha nem volt leírt, betervezett napirend. Valahogy beállt magától a család igényeit nézve......vagy inkább, ahogy a gyerekek diktálták:o) Egyedül a vacsi-fürdés-mese-alvás a fix-fix-fix, de ha vmi miatt mégis csúszik vagy nem vagyunk itthon akkor sincs tragédia.
A Suttogóhoz valószínűleg nem vagyok elég inteligens,....elolvastam, majd mindenkit megpróbáltam lebeszélni róla:oP Aolvasatlan ösztönök jobban működtek:o)
→ válasz erre
2011 03 18. 18:01
A napirendünk nekünk is beállt úgy 2 hónaposan, bár éjjel még sokszor kér cicit, de csak rácsatlakozik, eszik, amennyit eszik, és utána megint szunya. De még át nem alussza az éjszakát. Nem egy nagy alvó, nap közben 2 kicsi meg 1 hosszabb szunya van. A fürdetést nem tartjuk olyan pontosan, nem minden nap fürdik, de még nem koszos :) Szerintem a Suttogó kicsit durva, én nem csinálnám olyan drasztikusan...
→ válasz erre
2011 03 18. 18:38
Én önző voltam, és már elég hamar a kölökbe 'vertük' a napi dolgokat. Amíg cici volt, addig ő volt az úr, akkor evett, amikor akart, viszont az esti fürdetés fix időpont volt. Az ovi-bölcsi is más napirendet hozott magával, ahhoz igazítottam a kölköket, hogy a kezdésük zökkenőmentes legyen.
Mostanság így festünk:
7-8 órakor ébredés, reggeli, 10 körül tízórai, fél12 - 12 körül ebéd, utána alvás (2-3 óra, ha kegyes a sors:D), ébredés után uzsonna, 6 magasságában vacsora (nagyon ritkán van később, mert tartom magunkat a 6 után nem eszünk dologhoz), 7 körül fürdés, legkésőbb 8kor alvás.
Persze ezt felülírják az egész napos programok, látogatások, és minden olyan, ami felboríthat bármit is:D
Viszont kaptam két kiegyensúlyozott kölköt, ami szerintem ennek (is) köszönhető;)
→ válasz erre
2011 03 19. 07:01
Most van napirendünk, mert egyik oviba, másik suliba jár...egy dolog van ami most is és pici korukban is fontos volt, hogy időben menjenek aludni...ebből nem nagyon engedtünk.
→ válasz erre
2011 03 19. 10:44
Nálunk elég rugalmas a napirend, a nagy gyerek alakította ki. A kicsi meg finomította :) Reggel 6 körül kelünk, a nagy 1 körül alszik egy nagyot, este 7 körül megy a kicsi aludni, a nagy egy jó óra múlva követi. Éjjel fél1 körül első ébredés, 4 körül második. Igény szerint szoptatok. A kicsi délelőtt 9 körül alszik fél órát, a többit a hátamon vagy a mellemen, mikor hogy jön ki a lépés. Kötődően nevelünk, hordozunk. Jó így :) mindenhova eljutunk...
→ válasz erre
2011 03 19. 17:47
Az első gyerekemmel görcsösen, de nagyon görcsösen próbáltam napirendet kialakítani, ami persze az első hónapokban folyamatosan változott. És ha valami nem jött össze, ideges lettem, kiborultam, sírtam, dühöngtem, kerestem a hibát, a gyerek is sírt, akkor azt hittem, csakis azért sírhat, mert borult a napirendje - a frászt, azért rítt, mert ÉN teljesen kész voltam.
1 éves korára, mikor is már csak egyszer aludt naponta, akkor alakult ki vmi rendnek nevezhető dolog. Elgondolkodtam, levontam a konzekvenciát, a 2.-kal már sokkal rugalmasabb voltam. Próbáltam a fürdés időpontját belőni, úgy saccperkábé, amellett a nagynak tartottam az akkor már szépen meglévő napirendjét. Ami azért nem volt olyan kötött, volt egy reggeli kelés, megvoltak az étkezések, ezek rugalmasak voltak, volt egy fürdés nagyjából, meg egy esti fektetés. Ez az egy volt szigorú ;-). Aztán egyszer csak szépen kialakult a kicsivel is minden, akit már a kezdetektől igény szerint szoptattam és altattam, magától - sírás, kiborulás, hajtépés nélkül. Úgy vettem észre, akkor kezdett vmi rendféle lenni a dologban, mikor már evett szilárdat, és napi egy alvás volt neki is.
A harmadikkal már ott volt az is, hogy a legnagyobbat vinni kellett oviba. Így volt még egy nagyjábóli fix az életünkben, a reggeli indulás.
Természetesen most is van rend az életünkben, ami hétköznap/hétvége-szünetfüggő.
Ma már ezt tanácsolom annak, aki effelől kérdez: elég, ha az esti fürdetés időpontja nagyjából megvan. A többi meg kialakul.
→ válasz erre
2011 03 19. 18:30
Nem volt szándékunkban napirendet bevezetni. Eléggé "szeleburdi család" vagyunk, de a fiunk bevezette a pontos napirend fogalmát nálunk. Azóta a férjemmel sokkal rendesebbek lettünk és még a csekkek is idôben befizetésre kerülnek :) Anya tervez, gyerek végez.
→ válasz erre
2011 03 19. 18:34
Mi nem kívántunk napirendet bevezetni, de a fiunk másképp döntött. Bár elég szeleburdiak voltunk, mellette rendet tanultunk :) Mindenki dícséri milyen rendes gyerek. Hát nem az én érdemem az biztos!
→ válasz erre
2011 03 19. 19:21
Nálunk fontos volt már az első gyerkőcnél is egy nagyjábóli napirend. Tehát olyan pl véletlen sem volt, hogy egyik nap este fürdettünk, de másik nap reggel. A fürdés időpontja ha egy kicsit tolódott, nem volt baj, sőt idővel maga a baba állított be egy időpontos napirendet. Szóval szerintem félig meddig alakítjuk csak mi, félig a gyerkőc. Legalábbis amíg pici az biztos. Nagyobbik lányomat viszont már egész piciként se tudtuk este 8-kor ágybatenni. Valahogy úgy jött ki a délutáni alvása, hogy 8-kor nem tudtuk volna letenni. És nem volt gond utána se az éjszakával, de a reggellel. Most hogy már 2 lurkó van, így kicsit "szorosabb" rend kell, pl ami az étkezéseket és a fürdetés-fektetést illeti, de nem rettenek meg tőle, ha ettől fél-egy órával eltérünk. Megint más lehet egy kicsit a rend ha elutazunk, sőt nyáron is kissé más volt a rend, mert itt aztán (Svédország) igencsak hosszúak a nappalok nyáron, és van hogy éjfélkor is világos van. Amióta nagyobbik leányzóm óvodába jár, megint változott kicsit a rend, mert most óracsörgésre kelek (fél 7-kor), 7-kor keltem a nagyot. Csöppséget szerencsére nem kell keltenem, mert párom itthon van most velünk, igy ő még alszik mikor 3/4 8-kor elviszem L.-t az oviba. Általában A., a kicsi bármikor is kel reggel, akkor is alszik még egyet délelőtt. Addig tudok nyugiban főzni, takarítani. 11-re megyek L-ért. Ahogy hazaérünk, ebédelünk, mert utána párom megy a tanfolyamra. Ebéd után gyurma, festés vagy mesenézés van, majd fél 2 - 2 közt megy mindkét gyerek aludni, ilyenkor van időm tornázni, relaxálni, netezni, olvasgatni. Majd ha 3 - 4 közt ébrednek, akkor játék, uzsonna...páron 1/4 5-kor ér haza. Közös játék, beszélgetés, 6 fél 7 közt vacsora. MAjd bevett szokás, hogy előbb mi fürdünk felnőttek, aztán 8 - 1/4 9-kor először a kicsit fürdetjük, majd míg én etetek, és altatok, addig párom megfürdeti L-t. A tejeskávé megivása közben még mesét nézhet, majd bemegyünk a szobájába, meseolvasás, és alvás. Aztán mivel már mi is megfürödtünk, ráérünk filmet nézni, olvasni, beszélgetni.
→ válasz erre
2011 03 19. 20:59
Szerintem is fontos a napirend. Attól érzi magát a gyerek biztonságban, hogy tud mihez alkalmazkodni. Az természetes, hogy amíg nagyon kicsi, addig más szempontok vannak, (igény szerinti szoptatás) de attól még az is napirend, csak a felnőtteknek mások a szempontjai. Sokat írtátok, én is a lefekvés idejét szigorúan betartom, a többi azért nem kőbevésett.
Nálunk is megvolt ez, hogy az első gyerkőcnél még nem működtek a dolgok tökéletesen, de aztán mi is belejöttünk.
Abban is igazat adok, hogy a napirend kialakításában először is meg kell figyelnünk a saját gyerekünket, és az ő igényeit figyelembe véve alakítani a rutint. Itt főleg az eltérő alvásigényekre gondolok. (irigykedem a jól alvó babákra) Hiába is próbáltam én minden délben altatni, csak kínszenvedés volt évekig, míg végül rájöttem, hogy nem igényli a déli alvást. (most 4 éves és 16 hósak a gyerekek és nem nagy alvók)
→ válasz erre
2011 03 20. 07:40
Szerintem a napirend és az igény szerinti szoptatás nem zárja ki egymást :)
Ahhoz, hogy a család kisebb és nagyobb csemetéihez is igazodjunk mindenképp (kellőképpen rugalmas) napirend szükséges. Ez nemcsak szervezni segít az életet, de biztonságot is ad, ami a kiegyensúlyozottság alapja.
→ válasz erre
2011 03 20. 13:37
Sziasztok!

Az én kisfiam 7 hónapos, első baba, ráadásul fiatal szülők is vagyunk. Szerintem valamilyen szintem jó, ha vannak fix pontok egy nap a babának, kisgyereknek, hiszen ez számára biztonságérzetet nyújt, de nem vagyok híve a kötött időpontoknak, hogy mit, mikor kell csinálnia, hiszen nem kel minden nap ugyanakkor, nem ugyanolyan a kedve stb. Nálunk nincsen kötött napirend, csak egy-két fix pont van, ilyen például, hogy este 7-kor fürdünk (de ez is lehet +- fél órás eltéréssel, attól függően, mennyire van még játszós kedvében) A másik pedig, hogy ébredés után 3-4 órával alszik, mert ennyit bír egyszerre ébren, ilyenkor elfárad. Ilyenkor nagyon odafigyelek, és ha jól "kapom el" a fáradt pillanatot, akkor könnyen el tudom altatni. Igény szerint szoptatom, de ha el kell mennünk bárhová, akkor úgy alakítjuk, hogy megvárjuk, míg szopizik, aztán megyünk, de ha időpontunk van, akkor az sem gond, ha máshol kell megszoptatnom. (szoptattam már autóban ülve is)
Szerencsésnek mondhatom magunkat, hiszen bárhol képes elaludni, nem zavarja, ha mennünk kell valahová pl. ügyet intézni, vagy bevásárolni, vagy doktornőhöz, el tud aludni útközben, akár az autósülésben vagy a kendőben, ha pedig nem álmos, akkor nagyon szeret elnézelődni, főleg idegen helyeken, előtte akármilyen nyűgös volt. (babakocsit annyira nem szereti)
Általában 2x alszik napközben, egyszer délelőtt, egyszer délután, de ez is változó. Esténként legkésőbb 9-kor alszik, először a kiságyban, majd éjfél után velünk a nagyágyban, nekünk így jó. Szeretem, ha reggel vidáman ébred mellettünk. :)

→ válasz erre
2011 03 20. 15:32
Dia: meglehetősen markáns véleményem van a Suttogóról (konkrétan: tűzre vele!), ha részletesebben is érdekel, írtam róla cikket máshol, pü-ben elküldhetem az elérhetőségét.
→ válasz erre
2011 03 20. 19:05
Én nem tudom, még sose neveltem gyermeket, de szerintem a napirend mindenki életében egészséges ritmust biztosít, nem csak a gyermekeknek jó, de a szülőknek is, ha van mihez igazodni.
→ válasz erre
2011 03 20. 20:55
Nálunk van napirend , bár nem percre pontos , és ha közben ügyeket kell intézni , vagy dokihoz menni stb , ez elég rendessen fewlis borul....!
→ válasz erre
2011 03 20. 21:45
Sziasztok!

Nálunk rugalmas a napirend nálunk sok függ mennyire fárassza le magát M általába 18órakor fürdés és legkésőbb 19ó-kor alszik és fél 6 fele kel de van h 5kor!Déli alvás10-12ó között ahogy épp érzi!Miota kisteso megvan délelőtt a kicsi se alszik és 3asba alszunk délbe igy képesek akár 4 órát is egyhuzamba de ha kijövök 1 ó és mind kettő ébren van!Viszont ezek után is este ugyan ugy lefekszik M a kicsi még azért problémás ő 21fele alszik el!
Sokszor megkapjuk h korán fekszik azért kel ilyen korán M,elkell mondanom h akármikor fekszik ő akkor is legkésőbb 6kor kel többször teszteltük!
M éjjel 1szer kel és kiszolgálja már magát D még3-4 óránként kel!De ő nagyon mád mint a teso Milánka nagyon sokat fent volt izgágább is volt Domi viszont maga a nyugodtság igy remélem vele hamar tuljutunk ezeken a dolgokon.....
→ válasz erre
2011 03 21. 10:38
Jamina! Nekem is elég markáns véleményem van a Suttogóról. Egyszer olvastam el, de elég is volt... Nekem elküldhetnéd pü-ben a cikk elérhetőségét!
→ válasz erre
2011 03 21. 13:47
Első gyerekemnél hasonló volt a helyzet, aludni napközben alig, kivéve a babakocsiban, mindegy, milyen idő volt éppen kint. Ő is és most az öcsi is igény szerint szopik/szopott. Lányom kb 10 hónapos volt, amikor kezdett alakulni a napirend, most már persze csak 1x alszik nagyobbat délután, a saját ágyában. Tesóval alakul a napirend, de ő szerencsére jó alvó.
Szerintem jó, ha kb tudjuk, mikor mi következik, persze a rugalmasság elengedhetetlen. :)
→ válasz erre
2011 03 21. 14:46
Barbcsi, ha a társalgóban is ez a nicked, akkor küldtem!
→ válasz erre
2011 03 21. 17:21
Szerintem a napirendet a kicsi alakítja ki!
3 gyermeket neveltem fel úgy, hogy nem volt semmi kényszer,ők diktáltak és nem volt hiszti, dühkitörés! Alapból tudják,hogy mi jó nekik
→ válasz erre
2011 03 21. 18:28
Nekünk volt napirend, sőt mai napig van. Ez persze igény esetén rugalmasan változik, de én is jobban boldogulok, ha van egy rendszerünk.
→ válasz erre
2011 03 21. 19:15
Csajomnál nem volt napirend, nem is hagyta, hogy kialakítsuk...2,5 év nemalvás, egész napos sírás, stb. volt. Kisfiam maga alakította a napirendünket, az első otthon töltött naptól kezdve minden simán ment...Nagyon babafüggő szerintem.
→ válasz erre
2011 03 22. 09:22
Én abban a "szerencsés" helyzetben vagyok, hogy a sajnálatos módon sok kórházban töltött nap után, katonás napirendre szokott babucit kaptam haza. Ez itthon is folytatódott, így első naptól kezdve van kialakult napirendünk. Fegyelmezett, kiegyensúlyozott kisfiam van, órát lehetne hozzá igazítani. :-) 2,5 hónapos kora óta átalussza az éjszakát.
→ válasz erre
2011 03 22. 20:37
Nekünk a napirendben fix volt első perctől kezdve az esti fürdés és a "szilárd étel" bevezetésétől az ebédidő. Ezekhez ragaszkodtam akkor is és a most is. Pedig a nagy már 8, a kicsi lassan 6 éves.
→ válasz erre
2011 03 22. 20:40
Jó a napirend és kell is,persze nem szentírás,de jó,ha a gyermek tudja,hogy mi után mi következik.
→ válasz erre
2011 03 24. 13:01
Kell a napirend. Nálunk mindkét gyerkőccel van/volt. Az 5 évesemnél is megvan még, de a 3 hónapossal is betartjuk a napirendünket. Nem percre pontosan, mindent időre, hanem a sorrendek, h tudja mi után mi következik. Maga alakította ki a napirendjét. Reggel felkel (8-9-10 óra), eszik, játszik, amikor elálmosodik, viszem aludni. Alszik egy hatalmas nagyot (2-4 óra), aztán megint mint reggel, majd megint alszik, de már nem olyan sokat. Majd fürdés előtt kell még 30-45 percet aludnia, és fél 8 körül pancsi. Olyan 9-re elalszik, majd reggel kezdődik elölről. Soha nem keltettem. Mindig a saját kis ágyában alszik, altatni nem kell. Nem sötétítek be neki, csak este. A fürdés utáni hamizást a szobája csináljuk, a többit a nappaliban. Lehet ezek segítettek, vagy Ő ilyen, de 4 hetes kora óta nem kel fel éjszaka. :)
→ válasz erre
2011 03 24. 17:54
Szerintem is nagyon fontos a napirend. Nemcsak a babának, az egész családnak. És ezt később is jó betartani, betartatni. Nekem három gyermekem van, a legidősebb 9 éves és ő is meghatározott napi rutin szerint él. Másképp nem lehetne...
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?