Óvoda-bölcsőde: mi mindent kell vinni?
Még hétágra süt a nap, még nyári melegben rohangálnak a csemeték a játszótéren, de holnap már kezdődik a bölcsőde, óvoda, iskola! Eljött ismét az ideje a korai felkeléseknek, a reggeli rohanásnak. És persze, a költekezésnek is, mert rengeteg mindent kell beszereznie a szülőknek.
Bölcsis-ovis gyereknek a legfontosabb a váltóruha és a váltócipő. A legjobb, ha kényelmes darabokat választunk, amiben a gyerek szabadon mozoghat – vagyis az oviban ne feszengjen a legtutibb, divatos farmernadrágjában, mert leguggolni is nehéz benne. Hacsak nem lóg rajta, de akkor meg beleakad mindenbe. Legyen a szekrényben pulóver és esőkabát is, és persze, nem árt, ha váltóbugyira-gatyára is gondolunk. Övet ne adjunk a kicsire, mert az átöltözésnél, vécézésnél problémát jelenthet neki.
Cipőből a csoportszobába válasszunk egy hajlékony gumitalpú darabot. A legkényelmesebb talán a belebújós, de jó választás a tépőzáras darab is, ezzel a kicsik önállóan és könnyen boldogulnak. A kertbe való rohangáláshoz használhatja a gyerek az utcai cipőjét is, de lehet, hogy az intézmény kér egy külön, erre a célra rendszeresíthető cipőt is. Ebben az esetben könnyű, hajlékony darabot vigyünk be, ami tartja a gyerek bokáját. Mindenképp vegyük figyelembe, hogy az óvodában-bölcsődében fog futkározni a gyerek a legtöbbet – hol a szobában, hol a kertben -, ezért a láb izmainak optimális fejlődése érdekében inkább minőségi darabot készítsünk be az öltözőszekrénybe.
Hogy minél könnyebb legyen rendet tartani a szekrényben és minél gyorsabb legyen az öltözködés, érdemes egy zsákot is rendszeresíteni, amiben a gyerek ruháját tudjuk tárolni. Kislányoknál fogyóeszköz a hajcsat, hajgumi – érdemes ezekből utánpótlást rejteni a gyerek öltözőszekrényébe, vagy leadni egy adagot a gondozóknak-óvónőknek. Hogy ne kallódjanak el rögtön az első héten a felszerelések, érdemes a gyerek minden holmijának címkéjére rárajzolni porontyunk jelét. Ehhez elég egy textilfilc, de aki nagyon ráér, hímezhet is.
Sok helyen tisztasági csomag helyett azt kérik a szülőktől, hogy minden hónapban vigyenek be vécépapírt, zsebkendőt, esetenként pedig fogkrémet, szappant. Ugyan elviekben ezeket az önkormányzatoknak – vagy a fenntartónak – kellene biztosítania, de a szokás alapján ma már szinte természetes, hogy a szülőket terheli. Bölcsődében a még nem szobatiszta gyerekeknek a szülők viszik a pelenkát és a törlőkendőt is. Fogkefét, fésűt és törülközőt általában az óvoda biztosít, minden gyereknek külön-külön.
Egyes intézményekben a szülők biztosítják az ágyneműt is, és ha szükséges, a tisztításáról is ők gondoskodnak. Ez egyébként olyan szempontból jó, hogy a gyerek a maga megszokott kis huzatai között próbálhat meg elaludni egy eleinte még mindenképp idegen környezetben úgy, hogy közben az otthon megszokott illatokat is érzi. Bölcsődében és óvodában sem okoz gondot általában, hogy a kedvenc alvós állatot, plüsst a gyerek magával vihesse!
Ha a kicsinek valamilyen gyógyszert kell szednie, érdemes ebből is vinni már az első napon. A dobozra írjuk rá a gyerek nevét és a szükséges adagolást, és beszéljük meg minden illetékessel, mikor-mennyit kell kapnia. Ugyanígy jó, ha a TAJ-kártyát vagy annak másolatát is leadjuk az intézményben. A szülők telefonszámát ők maguk is kérni fogják. Sok helyen kérik, hogy vigyünk egy üzenőfüzetet, de általában sok minden nem kerül bele. Sok óvodában örömmel fogadnak rajzeszközöket is: pl. egyik oldalára nyomtatott, selejtre ítélt papírt, színes ceruzákat, zsírkrétát.
A mi óvodánkban a tízórairól is mi, szülők gondoskodtunk – pontosabban gyümölcsről-zöldségről. Ez annyit jelentett, hogy minden nap valamelyik gyerek szülője hozott úgy egy-két kiló almát, répát, nyers káposztát, szőlőt stb., amit aztán a konyhában a dadusok megmostak, meghámoztak, aprítottak. Ezt kapták a gyerekek tízóraira.
Nálatok mit kell még vinni az óvodába-bölcsődébe?
Szilágyi Diána, 2011. augusztus 31.
Babanet hozzászólások(12 hozzászólás)
Tavaly befizettem a fiamat tízóraira és ebédre az óvodában(kiscsoportos volt).Amikor hazajött ebéd után,otthon mégegyszer ebédelt,a tízórait nem ette meg,mert reggel jóllakottan ment el itthonról.
Nos úgy döntöttem,az idén itthon esznek,mert már két gyerek óvodás-havi bontásban 5-6 ezer forint.Nem éri meg.
Ezenkívül minden héten kell bevinni gyümölcsöt.Ebben csak az a durva,hogy én nem fukarkodok,más pedig semmit sem hoz vagy vesz...pedig nagyon jól állnak anyagilag.
A kaja tízórai-ebéd-uzsonna, egy hónapra kb. 10000.-, ha minden nap ott van a gyerek. Elég pocsék kaját kapnak, de állítólag bontják a szerződést az eddigi beszállítóval és újra az oviban főznek. Valószínűleg az sem lesz olcsóbb, de meg lehet enni.
Csoport pénz tavaly egy évre 1800.- volt, a zöldség-gyümölcs napra pedig egy évre fizettünk 900.-, mert ezt szülő vállalta, hogy mindig behozza. (Ők ezzel foglalkoznak)
Ünnepekkor, (Mikulás, karácsony, farsang) a szülők szoktak sütni, vagy üdítőt vinni.
Az ottalvósoknak csak pizsit kell vinni és persze be lehet vinni a kedvenc párnát, vagy játékot.
A fogasokon mindenkinek az ovi biztosít jellel ellátott zsákot, amibe a váltó ruhát, pót ruhát lehet tenni.
Havonta négy tekercs WC papír? Ez egy kicsit sok egy gyerekre. Én még éves szinten is sokallom a négy tekercset, pláne, hogy a fiam az oviban nem megy el, inkább szorongatja, mert a WC-n nincs ajtó, csak függöny. De ez már egy másik téma.
Szép estét mindenkinek!
igazad van,egy csomó dolgot még felsoroltál...
nevetséges!!!!!!
A kislányom eddig bölcsödébe járt és most kezdte az ovit ugyan ott így nem sok változás történt,de 1 év alatt most fordult elő vele,hogy eltűnt a fogkeféje és pótólni kellett.
A csoport pénz nálunk 400ft negyed évre. ha egész hónapban ott evett (ami eddig 5x étkezés volt),akkor 5000tf fizettünk.
Karácsony előtt néhány szülő és az óvó nénik készítettünk a fára díszeket. Nagyon jó volt, mindenki hozott valamit (régi, elnyűtt ruhákat, anyag darabokat, gombokat, gyöngyöket, stb. Kb. két óra alatt elkészültünk és közben remekül szórakoztunk, beszélgettünk, ismerkedtünk mi szülők is, mert fontos szerintem, hogy mi is megismerjük egymást és ne csak a köszönés legyen az össz. kommunikáció közöttünk.
Ezt csak azért írom le, hogy elmondhassam, azért lehet pénz nélkül, vagy fillérekből is megoldani dolgokat az oviban. Még egy, az egyik szülő varrt a gyerekeknek párnákat a székeikre, csak az idejébe került, mert az anyagokat összedobtuk.
Sajnos az is előfordul, amiről Memara írt, hogy az egyik szülő kiteszi a szívét, a másik meg tojik az egészre és még a kötelezőket sem adja be.
Kérték,hogy kellene egy bazi nagy,több négyzetméteres kép a termükbe.Csináltam kicsiben mintákat,válasszanak...Megvettem az anyagot.Megállapodás szerint megcsináltam.
Ezután kérték,ne legyen a képen fekete kontúr vonal,mert rosszul hat a gyerekek pszichéjére...
Elég gáz...
Nekem a fiam bölcsis, a lányom ovis. A bölcsibe pelust, popsitörlőt,popsikrémet kell vinni. Esetenként tízóraira gyümölcsöt,kekszet. A étkeztetésen meglepődtem, hogy máshol milyen "olcsó". A bölcsibe közel 12.000 Ft-ot fizetek egy hónapra (600 Ft/nap)+800 Ft csoportpénz havonta. Az oviba 2 havonta kell wc papírt, pzst,szalvétát, folyékony szappant vinni. Fogkrémet, fogkefét 3-4 havonta szoktam (elhasználódás függvényében). Az ebéd az oviba 7000-8000 Ft körül van egy hónapra (350 Ft/nap). Csoportpénz 1000 Ft/hó, amit anyagbeszerzésre,közös kirándulásra költenek. Nagyon durva, hogy az önkormányzatnak ennnyire nincs pénze ezen intézmények fenntartására.