#baba#anya

Neveljünk olvasó gyereket!

Manapság egyre gyakrabban hallani, hogy a mai gyerekek nem szívesen olvasnak, sőt, sokszor problémáik vannak az olvasással, és főleg az olvasott szöveg megértésével. Persze, ez valahol érthető is, hiszen a technika fejlődésével számtalan olyan egyéb szórakozási és információ-szerzési lehetőségük van, ami még nekünk, a szüleiknek sem állt rendelkezésükre. Mi pedig jobban örülnénk neki, ha a gyerek a tévé vagy az Xbox távkapcsolója, vagy a számítógép egere helyett egy könyvért nyújtaná a kezét.

De milyen praktikákkal lehet rávenni őket arra, hogy jó eséllyel így tegyenek? Veszekedni nincs értelme, tiltani a tévétől és egyebektől meg talán pláne nem, hiszen a tiltott gyümölcs mindig édesebb – arról nem is beszélve, hogy ha az óvodában még nem is olyan élesen, később, az iskolában sokat nyom a latba ezek ismerete, és az ezekből szerzett tájékozottság a szociális kapcsolatokban. Azért azt nem mondom, hogy a gyerek valóságshow-t nézzen, de egy-egy természetfilmtől, tartalmasabb filmtől nem lesz baja – legalábbis egy bizonyos kor felett, mert két-hároméves kor alatt egyáltalán nem ajánlják egyiket sem.

De most térjünk vissza könyvekhez és az olvasáshoz. Íme, öt praktikus tanács ahhoz, miképp neveljük könyvszerető csemetévé gyermekünket.

  • Nem lehet elég korán kezdeni! Van, aki már a hasában fejlődő gyereknek is hangosan mesél, ám ha ennyire korán nem is, a születés után már érdemes rendszeresen olvasni a gyereknek. A mindennapos olvasás így olyan szokássá válhat, mely mélyen beleszövődik a napirendbe, és minőségi együtt töltött időt jelent szülőnek-gyereknek egyaránt. Az olvasóvá nevelést ne halasszuk arra az időre, mikor majd a gyerek már olvasni tanul.
  • A könyv legyen elérhető! Szó szerint. Vagyis ne kelljen segítséget kérni ahhoz, hogy megkaparintsa a gyerek. A könyvespolcok legyenek alacsonyak, és az sem baj, ha a lakás egyes részein kisebb kupacok várják, hogy valaki felkapjon közülük egy kötetet. Szerintem az is remek ötlet, ha a WC-ben helyet kap a falon egy kis polc, ahonnan szintén leemelhető egy-egy vékony kötet.

  • Készítsünk olvasókuckót! Nem kell hozzá nagy átalakítás, elég csak egy nyugodt sarok, egy matrac vagy pár párna, színes textil, világítás és persze egy könyvespolc. De mégis más egy ilyen sarokba bevackolódni a kedvenc képeskönyvvel, mint egy asztal mellett ülve olvasni. Még jobb, ha a gyerek természetének megfelelően külvilágtól elvonulós, vagy ablakon át álmodozós az olvasósarok.

  • Olvasson az egész család! A szakemberek szerint, ha a gyerek látja, hogy a szülei is olvasnak a maguk szórakoztatására, sokkal inkább hajlamosak később maguk is kézbe venni egy könyvet. A példamutatás vagy mintaadás itt is épp olyan erős jelentőséggel bír, mint a gyereknevelés sok más területén. Az is lehet a kikapcsolódás egyik formája, ha a szülő felolvas a gyerekeknek, és az is, ha mindenki az őt érdeklő könyvet lapozgatja-olvasgatja.
  • Járjunk könyvtárba! A könyvtárak egészen különleges helyek, ahol semmivel össze nem téveszthető hangulat uralkodik. Sok könyvtárban egyébként külön gyerekeknek szóló programokkal várják a családokat, sőt, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központi könyvtárában valami egészen fantasztikus gyermekrészleget alakítottak ki, ahol nemcsak az agyunk, de a szemünk is jóllakhat. A könyvtárlátogatással a gyerek arra is rájöhet, hogy számtalan olyan könyvet is megtalál ott, ami otthon nincs fenn a könyvespolcon. Ugyanakkor felelősségre is nevel, hiszen a kölcsönzésnek megvannak a maga sajátos szabályai.

Kedves Olvasók, Nektek van esetleg még valami frappáns ötletetek a tarsolyotokban?

Szilágyi Diána, 2011. március 03.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(24 hozzászólás) 

2011 03 03. 12:32
A fentiekkel teljesen egyetértek. De valószínűleg a szülőkben az igény arra, hogy a gyermek is olvasson csak akkor van, ha ők maguk is olvasnak, és szeretnek olvasni. Nálunk a helyzet sajnos felemás. Én nagyon szeretek és sokat is olvasok. A férjem egyáltalán nem olvas, ő tv-t néz. Amint hazaér bekapcsolja a tévét. Így elég nehéz, hogy ne kuporodjanak oda a gyerekek is. Viszont az elalvás előtti (ebéd után is) meseolvasás nálunk mindennapos rutin csecsemőkór óta. Lehet, hogy ennek köszönhető, hogy óvodás korban már annyira érdekelte őket az olvasás, hogy szinte "maguktól" meg is tanultak olvasni.
→ válasz erre
2011 03 03. 15:10
Én a szüleimtől is azt láttam sokat olvasnak.Apukám rengeteg könyvet vett mindig, ezt a szenvedélyt örököltem...
Szerencsére a férjem is "imád" olvasni,így a gyerekek tőlünk ezt látják :) Minden este lefekvéskor a kötelező meseolvasás nem maradhat ki.
Ha könyvesbolt felé megyünk minimum 4 könyvvel térünk ki.

A wc-s ötlet nekem nem tetszik :) Akkor órákig ott ülnének és azt nézegetnék :)
→ válasz erre
2011 03 03. 15:53
dia
Viranka, vécén olvasni szerintem a legnagyobb istenkirálycsászárság.:))) Jó, akkor bevallom, elfogult vagyok ezzel kapcsolatban.:)
→ válasz erre
2011 03 03. 16:07
Örülök, hogy ez a téma is előkerült, főleg mert manapság annyira komoly gond a "nemolvasás" (ismerek olyan felnőttet, aki egyenesen sajnálja az időt az olvasásra). Mi már az ikreink pár hónapos kora óta adjuk, kínáljuk a könyveket. Az első pár hónapban ez nyilván a plüss és textil babakönyveket jelentette (ezekből is lehet kapni igényes, a baba képességeit nagyban fejlesztő változatokat), viszont nagyon korán adtuk már nekik az "igazi" könyveket is (lapozókat, leporellókat). Első kedvencünk a Babaszemmel sorozat volt, de azóta hatalmasra duzzadt a kicsik könyvtára, amit mi is számukra elérhető helyen tartunk, de esténként "mesélünk"is belőlük (egyre gyakrabban már idézőjel nélkül). Sztem ennek köszönhető a kislányaim korukhoz képest óriási tudása (másfél évesen több mint száz szavas szókincs, kétszavas mondatok, illetve felismerik és mondják a nevét néhány számnak, és sorolhatnám), és hatalmas könyvimádata. Remélem ez meg is marad! :) A tévét sem tiltjuk, sőt, a Kisvakond illetve a Gyerekdalok és mondókák nagy kedvenc, és szintén sokat tanulnak/tanultak belőlük! A tévénél is a titok, gondolom, mint minden másnál, az ésszerű korlátozás.
A WC-n való olvasást viszont először azt hittem, viccnek szánja a cikk írója, aztán szomorúan kellett rájönnöm, hogy nem. :( A szakértők mellett a józan ész is azt diktálja, hogy a WC-n a dolgunkat kell elvégezni, anélkül, hogy közben olvasgatnánk (ugyanez vonatkozik az evésre is, ami mellett szintén nem ajánlatos semmi más tevékenység - tévé, olvasás, stb). Amellett, hogy egészségügyi gondokat is okozhat (felfázás, aranyér), rossz szokássá is válhat a dolog, ezért talán nem feltétlenül (kis)gyermekkorban kellene "bevezetni". Ráadásul a WC nem is a legesztétikusabb "olvasókuckó".... :/
→ válasz erre
2011 03 03. 16:30
Annak ellenere, hogy sok a nagyon kedves konyv mar az egesz kicsi gyereknek, mi azert igen alaposan atnezzuk azokat a mesekonyveket amiket megveszunk a gyerekeknek. Sokszor az illusztracio nem gyereknek valo, maskor a szovege nehezen ertheto. Sajnos vannak olyan konyvek is amik rengeteg nyelvtani hibat es elirast tartalmaznak.
→ válasz erre
2011 03 03. 16:37
Az öt évesnek rengeteget olvastam. Mondókát, mesét vagy csak úgy nézegettük a könyveket. Igazi könyvmoly lett belőle:o) A kicsi még csak kezdetleges moly. Inkább a lapozás technikáját gyakorolja és főleg az a könyv érdekli, amely a nővére kezében van. Őt annyira nem köti le ha olvasok neki, sokkal mozgékonyabb. De nem agódom, rengeteg könyvünk van és vannak nagyon jók, csak sokat kell bogarászni a könyvesboltban. A bogarászást is szeretjük,...a könyvesboltban:o)
→ válasz erre
2011 03 03. 18:14
szerintem ha sokat olvasunk neki és megszerettetjük velük az olvasás élményét akkor szeretni fogják ők is :)
→ válasz erre
2011 03 03. 21:44
Nálunk kicsi koruktól nagy kedvenc volt a könyv. Rengeteget olvastam nekik. Minket, szülőket is láttak olvasni, és ma már mindketten, elsős és harmadikos a két delikvens, szeretnek olvasni. A fiamnál Harry Potter hozta meg a nagy áttörést. Hihetetlen, hogy falja! A kicsi meg utánozza. Neki Boribon meg Bogyó és Babóca a favorit olvasmány.
→ válasz erre
2011 03 03. 22:48
Frappáns ötletem az nincs :), de annyi remek gyerekkönyv van, hogy igazán nem nehéz megszeretettni az olvasást.Nekem fontos volt, ezért pár napos kora óta rendszeresen olvasunk. Eleinte mondókákat, pici versikéket, majd jöttek a lapozók, kis képeskönyvek. Nagyon sokat tanult belőlük, ez most látszik csak igazán,-amióta beszél- hihetetlen szókincse van. Hogy később mi lesz, még nem tudom -2 éves lesz a kisfiam-, de az reménykedésre ad okot, hogy reggeli után már szalad a könyvespolcához -és akár egyedül is lapozgatja őket/ mesél a nyulának.
→ válasz erre
2011 03 04. 07:36
Szerintem azokból a gyerekből lesznek sokat és szívesen olvasó emberkék, akik 1. a szüleiket gyakran látják teljesen elvarázsolva könyvvel a kezükben, 2. sokat és szívesen olvasnak nekik mesét, 3. a lakásban minden elérhető helyen könyvek és könyvek vannak :)
→ válasz erre
2011 03 04. 09:00
Én mindig is szerettem olvasni, és hál'istennek a könyvek szeretetét sikerült átadnom a kislányomnak is. Körülbelül 2,5 éves korától igényli hogy naponta többször is meséljünk neki. És most már akár egy egész könyvet is ki lehet olvasni, úgy hogy végig figyel. Májusban lesz 4 éves. Ő is előveszi a könyvespolcáról, és sorolja az összes állatot, a kistestvérének "olvas" nagyjából elmeséli a történeteket. Remélem a kis testvér is szeretni fogja a könyveket. Ő még egyenlőre csak várat épít belőle:)
→ válasz erre
2011 03 04. 10:16
Én megértem, hogy a TV-től, mesefilmektől tiltani nem lehet a gyereket. De a legtöbb szülő itt rontja el...mert neki "kényelmesebb" bekapcsolni a TV-t, leültetni elé a gyereket, akit nagy valószínűséggel le fog kötni a mesefilm, és addig a kedves szülő végezhet bármi más tevékenységet. Igenis, néha ki kell kapcsolni azt a TV-t, kellenek bizonyos korlátok, és helyette, akár csak egy fél órácskát arra szánni, hogy a gyerekkel leüljünk a földre, játszunk, és olvassunk. És nálunk is úgy van, hogy elérhető közelségben vannak a könyvek... leginkább kemény laposak, de most már egy-egy vastagabb lapú mesekönyv is, amit bátran lapozgathat egyedül. Valamint elalvás előtt mindig olvasunk neki. Napközben van hogy előszedi a könyveit, és magának, vagy a plüss állatkáinak mesél a könyvből. És általában azt ami benne van, csak a saját szavaival. Felismeri őket, mert már annyiszor hallotta. Vagy jön, hogy olvassak fel neki egy mesét!
→ válasz erre
2011 03 04. 13:12
Úgy gondolom valóban meg tudja gyilkolni a TV az olvasást, ha eszement módon van használva. Példát is tudok mondani a környezetemből. A szomszédunkban a TV, mint bébiszitter működik. Ha megy, leköti a gyereket, mindegy mi, lehet ugyan az a rajzfilm 3222-re. A szülők nem olvasnak, ha mégis akkor már amikor a gyerekek alszanak. A könyvek teljesen hidegen hagyják a gyerekeket (3,5 éves). Este még egy utolsó 5 perc TV nézés van elalvás előtt mese helyett. A rokonunknál viszont a kicsi egész sokáig nem TV-zhetett, most is csak nagyon válogatott műsor nézhet meg. Már pici kora óta lapozgatták a nagyival az atlaszt és nézték melyik állat hol él etc. Most a névnapjára mesekönyvet kért (4 éves).
Nekem még picike a lányom (5 hónap), még csak zörgős könyvecskéje van, figurákkal, de nagyon szereti. A TV baromira érdekelné és bár gyakran ment itthon, mert én szerettem ha valami szól (rádiónk nincs), de most már miatta napokig be sincs kapcsolva. Ritkán mi is nézünk mondókákat, meg gyerekdalokat, de azt a neten, sokkal egyszerűbben megtalálom. Mindketten olvasunk, igen a WC-n is, mert jó néha valamibe belemélyedni, ha nehezen jönnek a dolgok :), az már más kérdés,hogy még utána 1-2 oldalt még elolvas az ember. Reggeli közben is gyakran olvasunk, még ha ez nem is jó, de valahogy ekkor van rá idő, mert ha a baba fönt van akkor bizony vele van foglalkozva, egyébként meg a háztartással, tehát az ember próbál multifunkciós lenni. Pl vasalás közben nem tudok olvasni, na de kajálás közben... Na, megyek vasalni :)
→ válasz erre
2011 03 04. 13:17
Na és még ami kimaradt a vasalás előtt. A TV abban a bűnös többek között, hogy megöli a fantáziát. Nincs türelme sem kedve elképzelni és kivárni már azt a gyereknek amit a könyv adni tud. Ugyanakkor hibáztatható még az iskola is, mert valahogy úgy tanultak meg olvasni a gyerekek (pl az öcsém generációja), hogy az számukra nehéz marad és ha valami nehéz akkor az nem lesz élvezetes.
A gyerekkönyvekről meg annyit, hogy mi is vettünk még párat amikor terhes voltam. A párom olvasott fel a pocakomnak belőle, de hamar eluntuk és inkább a napját mesélte el, mert annyira minősíthetetlenek voltak benne a mesék, hogy még! A klasszikusok, megvágva, lerövidítve, nehéz nyelvezettel. :( Nem is részletezem tovább. Igen! Bele kellett volna jobban olvasni mielőtt megvesszük.
→ válasz erre
2011 03 04. 15:48
Nálunk rendszeres délutáni program a kanapén elnyúlós olvasgatás, könyvlapozgatás. Én általában az aktuális regénybe temetkezem bele, a kétéves kislányom pedig odabújik mellém kedvenc könyvével és hangosan mesél az odakészített plüssállatkáinak. Persze, ilyenkor én sem a saját olvasmánnyommal foglalkozom, hanem a könyvem mögül figyelem, ahogy nagy átéléssel meséli a kis történeteit.:-)))Sokkal izgibb, mint bármelyik regény.
→ válasz erre
2011 03 04. 15:49
Én is egyetértek a cikkel fontos hogy a gyerek szeressen olvasni de ennek nem az a legegyszerűbb módja ha kényszerítjük, manapság meg elég könnyű rávenni a gyerekeket az olvasásra hisz itt a Harry Potter szinte egymás közt maguktól terjed az olvasás szépsége ;)
→ válasz erre
2011 03 07. 11:56
Ez egy nagyon jó cikk. Teljesen egyetértek, hogy fontos az, hogy a gyerek szeressen olvasni, de nem szabad kényszeríteni.
Én mindenképp úgy fogom nevelni a kislányom, hogy sokat olvasok neki és megszerettetem vele az olvasást, de ha látom rajta, hogy nem tetszik neki, akkor erőltetni nem fogom, hagyom had jöjjön rá maga milyen jó is olvasni :D
→ válasz erre
2011 03 07. 12:59
Ez tök jó. Nálunk elérhetőek a könyvek, külön kis rész van a mese-, gyerekkönyveknek:) Illetve wc-n is tartunk párat, de ettől még nem töltik ott a napjuk nagy részét. Ha végeztek az odaszánt dologgal, már jönnek is ki.
→ válasz erre
2011 03 07. 16:17
Már amikor a pocakomban volt olvastam, énekelgettem neki bár utóbbi lehet, hogy sokkolta :D ! Az első könyve a Cini-cini muzsika volt, nosztalgiából :) , kb. 6-7 hónaposan kapta. Amikor ebből olvasgattunk neki játékosan ,elmutogattuk, viccelődve olvastuk a mondókákat, ami nagyon tetszett neki és nekünk is :) ! Előtte inkább olyan könyvei voltak, amiket könnyen le lehetett törölni és nem tudta széttépni, ... ezekben csak képek voltak (labda, busz, kacsa, ...), ezek könnyen elérhetőek voltak neki. Mostanra már sok könyvünk van (mondókás, verses, mesés,...). A mondókákat nagyon szereti a ritmusok, rímek miatt és, mert könnyen megtanulja.

→ válasz erre
2011 03 07. 20:14
Garancia nyilván nincs, próbálkozni lehet... Azt pedig szerintem is mindenképpen érdemes. Próbálok igényes, szép mesekönyveket választani - a kisfiam (4 éves lesz), nagyon szereti őket, van amelyiket már kívülről tudja. Minden este lefekvés előtt mesélem az általa kiválasztott mesét. Aztán később nem tudom, hogy lesz - de talán számít az alap, meg a példa, amit a szülő mutat.
→ válasz erre
2011 03 08. 08:18
De jó ötletek! Mi például nők lapját járatunk, és a nagyobbik fiam is szívesen lapozgatja! Általában a benne található mesét mindig elolvasom neki. Keddenként reggel, oviba menet előtt, mindig behozza nekem az újságot! A wc-n újságot szoktunk lapozgatni, lassan ő is olvasgatni kezd, és szereti a mesekönyveket, és az ovival könytárba járnak, amit nagyon élveznek a gyerekek!
→ válasz erre
2011 03 10. 11:39
A gyermekeim számára az a természetes, hogy sokat olvasunk. A nagylány nagyon szeret könyvesboltba járni velem, olyankor Ő is választ magának könyvet:) A 8 hónapos csöpet meg minden este boldogan hallgatja a meséket. A könyvek elérhetőek számukra és teljesen pozitívan állnak hozzá.
De olyan gyermeket is rá lehet ám venni az olvavásra aki nem úgy lett nevelve. A keresztfiam kicsinek utálta a könyveket, szinte sose láttam a kezében, ahogy az othonukban sem. Tőlünk kapott egy HP kötetet és nagy nehezen rászánta magát az elolvasásra. Azóta a zsebpénzéből többször vett már magának könyvet, könyvtári tag lett és az Ő lelkesedésén felbuzdulva a család többi tagja is már többet olvas mint korábban:)
→ válasz erre
2011 07 08. 20:36
Anyukám általános iskolában volt tanítónő (3 éve ment nyugdíjba). Hányszor hozta haza megmutatni az elsős, másodikos könyveket - de borzalmas volt a legtöbbje...! Nehéz, faramuci nyelvezettel (nem választékos-nehéz, hanem erőltetett gondolatmenetű, "mű"-archaizáló). Ettől aztán nem jön meg a gyerek kedve az olvasáshoz.

Szerintem is az a legjobb, legcélravezetőbb, ha a szülők adják a jó példát. Ha otthon is szokás olvasni, a gyereknek ez lesz a természetes. És ugyanez érvényes a sportra, a zenehallgatásra, és még lehetne sorolni.
→ válasz erre
2011 08 04. 13:34
Egyet értek! Én imádok olvasni, amikor csak tehetem. Inkább előveszek egy könyvet, mindhogy bekapcsoljam a TV-ét. Lányom, aki 2éves, inkább a zenét hallgatja, de a TV egyántalán nem köti le, nem mindha adtam volna neki rá lehetőséget! Kicsi korától lapozgatjuk a könyveket, és képek alapján mesélünk.
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?