Munka testközelben a kisgyermekes anyukáknak

Április végén lezajlott a Muki program második szakmai kerekasztala és mini-állásbörzéje a Budapesti Művelődési Központban.

A kíváncsi anyukák részletes információkat kaphattak a munka feltételeiről olyan cégeknél, mint a British Telekom, és az állásbörzén akár munkát is találhattak.

Nem mindenkinek való a távmunka

Regős Éva pszichológus szerint feketén-fehéren tisztáznunk kell magunkban, hogy alkalmasak vagyunk-e a távmunkára. Ehhez őszintén meg kell vizsgálnunk a személyiségünket. Aki be tudja tartani a határidőket, pontos, megbízható, precíz és határozott, nagyobb eséllyel tud majd otthonról dolgozni. Aki egy kicsit is szétszórt, ne vállaljon távmunkát, mert előfordulhat, hogy elúszik teendőivel és emiatt folytonos kudarcélménye lesz.

Kifejtette azt is, hogy hároméves kor alatt szinte lehetetlen megoldani a távmunkát, illetve csak akkor lehetséges, ha a gyermek a munkavégzés közben egy másik személlyel van. Fontos az is, hogy az elvégzett munkát otthon is mérni lehessen, ehhez szükség van bizonyos eszközökre, melyeket a cégnek kell beszerezni.

Belső rendszerre van szükség

A szakmai bemutatón elhangzott előadásból megtudhatták, hogyha egy cég atipikus módszerrel szeretne munkavállalókat foglalkoztatni, akkor elsősorban egy virtuális irodára van szüksége. Ehhez elengedhetetlen egy belső rendszer, mellyel az anyukák akár otthonról is hozzáférhetnek a céges adatokhoz. Vagy szerencsésebb esetben akár a játszótérről is elvégezhetnek egy-egy gyorsabb teendőt, így a munkájuk hatékonyabbá válik.

A British Telekom és a jó gyakorlatok

Kovács Márta, a British Telecom Munkavállalói Elköteleződésért Felelős Projektvezetője jó gyakorlatok mutatott be a szakmai kerekasztalon. A cég brit mintára ugyanis nagy mértékben támogatja az atipikus foglalkozási formákat hazánkban is. A cégnél megengedett mind a távmunka, mind a rugalmas munkakezdés és a részmunkaidő is, bár az utóbbit a munkavállalók ritkán választják. A vállalat ezeken túl üzemi családi napközit is működtet, melyet a három év alatti gyermekek szülei vehetnek igénybe és költségmegosztással fizetnek.

Minden állásinterjúra fel kell készülni

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, így a rendezvényen is többször elhangzott: nem elég csupán egy önéletrajzot alkalmazni. Minden megpályázott pozícióra más önéletrajzot kell készíteni, és ezekben eltérő módon kell kiemelni a munkavállaló kompetenciáit. Ez a munkáltatónak is fel fog tűnni és nagyobb eséllyel hív be az állásinterjúra egy pályázót az alaposan megírt és megszerkesztett önéletrajz alapján.

Nemcsak a papír számít: az önéletrajzba bele lehet írni a diploma nélkül megszerzett tapasztalatokat is, a gyakorlatban úgyis a kompetencia fog nagyobb súllyal számítani, a megszerzett képesítés kevésbé.

Minden egyes állásinterjúra is alaposan fel kell készülni! A legfontosabb, hogy a kereslet és kínálat egyezzen, mert általában ez a probléma, ha kisgyermekes anyukákról van szó: a cég nem tudja, hogy melyek az anyuka előnyös tulajdonságai. Ezeket kell kiemelni és hangsúlyozni az interjún.

A rendezvény második felében tartott állásbörzén az anyukák testközelből is megismerkedhettek a résztvevő vállalatok éppen aktuális munkahirdetéseivel, és választ kaphattak a cégeknek feltett kérdéseikre.

Németh Sarolta, a MuKi program kommunikációs vezetője elmondta: minden dolgozni vágyó szülőt szeretettel várnak a programba – a most jelentkező édesanyák a Munka kisgyermekkel program munkaközvetítési szolgáltatásait, illetve a mentorálást tudják majd igénybe venni.

Hepp Ildikó, 2013. május 17.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?