Miért nem szülünk (több) gyereket?
A csapból is az folyik, hogy mennyire fogy a népesség, fogy a magyar, veszélyben a haza és a gazdaság. A KSH rendre közreadja legújabb statisztikáit a népesség alakulásáról, és ezek szerint bizony nem rózsás a helyzet, már évtizedek óta tart ez a trend. A nagykutyák azon agyalnak, vajon miképpen lehetne rávenni a termékeny nőket, hogy egyáltalán vállaljanak gyereket, később pedig arra, hogy több gyereket szüljenek. Különféle elméleteket gyártanak arra, mi állhat a jelenség mögött, komoly kutatók fordítják erre idejüket, sőt, még népesedési kerekasztalt is létrehozták, hogy megfejtsék: miért nem szülünk (több) gyereket?
A válasz persze összetett, de véleményem szerint nincs itt szükség kutatásra, elméletekre, mert aki nyitott szemmel jár, az bizony látja a nyilvánvaló okokat. De hogy senki se érthessen semmi félre, akkor most álljon itt írásban – természetesen az én szubjektív szemüvegemen át torzítva.
Magyarországon gyereket vállalni komoly hendikepet jelent, főleg és elsősorban a nők számára. Már a terhességet sem nézi a munkáltatók egy része jó szemmel, ám ha egy kisgyerekes anya vissza szeretne térni a munkába, számtalan problémával kell szembenéznie. Mázlista, ha visszaveszik, mázlista, ha talál kisgyerek mellett munkát. Bár a kisgyerekes anyákat védi a törvény - egyelőre, ugye -, ezt csak az a munkáltató nem játssza ki, amelyik nem akarja.
Manapság olyan, hogy biztos állás, egyszerűen nem létezik - és nemcsak a gyerekesek szempontjából. Szerencsés az, akit a munkáltatója bejelent rendesen – kezeket fel, aki ekkora mázlista -, mert ha nem, hát bármikor az utcán találhatja magát az ember, akár van gyereke, akár nincs. De ha van, az duplán katasztrófa.
Nem csoda, ha a gyereket mindenképpen vállalni akaró nők nagy része jócskán kitolja az első szülés időpontját. Nemcsak azért tesznek így, mert tanulni akarnak és karrierre vágynak - vagy mert önzők lennének. Sokkal inkább azért, mert biztonságban akarják érezni magukat, hiszen ha megszületik az a gyerek, már nemcsak magunkért kell felelősséget vállalnunk. Márpedig biztonság, az nincs.
Már csak azért sem, mert sajnos nálunk az egy főre jutó átlagkereset nem elegendő egy család ellátására. Hacsak egy apa nem hajlandó arra, hogy mellékállás(oka)t vállaljon, és egyúttal lemondjon a gyerekeivel való kapcsolat lehetőségéről – hogy a párkapcsolatáról már ne is beszéljünk -, a kisbabás család anyagilag komoly veszélybe kerül. Persze, kap az anya GYED-et és GYES-t az államtól, de főleg ez utóbbi összege meglehetősen szerény, kb. 28 ezer forint. Míg egy csomag pelenka mintegy 4-5 ezer forint. És a gyerek ráadásul nem is három évig jelent csak anyagi és egyéb elköteleződést.
Választhat úgy a nő, hogy nem marad otthon a gyerekkel hároméves koráig, ám ekkor egyfelől kezdődik a gyerek elhelyezését célzó mizéria, másfelől megküzdhet a társadalom rosszallásával – hiszen a gyereknek három évig az anyja mellett a helye. Ha otthon marad három évig, jó eséllyel nézhet új munka után, márpedig ez három év kihagyással cseppet sem egyszerű, mondhatnánk: mission impossible.
Ha a munka mellett dönt egy anya, akkor jön a következő probléma: a gyerek behatárolja a napját, a gyereket hozni-vinni kell, sajnos, nem képes még önmagáról gondoskodni. És igen, közösségben sajnos gyakori, hogy le is betegszik. Ezt a munkaadók ismételten nehezen tolerálják, ami érthető, hiszen a gyermektelen munkavállaló akár 16 órát is hajlandó dolgozni, nem esik ki a kezéből a toll négykor, és tény, hogy nem is marad otthon hetekig beteget ápolni, hacsak ő maga nem beteges.
Igaz, ma már a kisgyerekes anya sem mer otthon maradni a beteg gyerekkel, inkább egy idegenre bízza a gyerekét, mert félti az állását. Ám ami szerintem még ennél is rosszabb: sokszor maguk a kollégák is negatívan viszonyulnak a kisgyerekes anyához, ők tesznek megjegyzéseket - miközben lehet, hogy a kisgyerekes szülő a maga munkaidejét sokkal hatékonyabban kihasználja, mint a kollégák.
Óvodai és bölcsődei férőhelyből is jóval kevesebb van, mint amennyi kellene. Egyes helyeken olyan hosszú a várólista, hogy már a terhesség alatt regisztrálni kellene rá ahhoz, hogy a gyerek kétévesen bekerülhessen. A csanákat – családi napköziket -, alapítványi vagy magánóvodákat, bölcsődéket sokan képtelenek megfizetni. Ahogy a bébiszittert is. A teljes munkaidejű állások időbeosztása sem az ideális – vagyis inkább a gyerekeket befogadó intézményeké nem az.
Részmunka és távmunka nem létezik – pedig ha létezne valódi lehetőségként, nemcsak maszatolásként, megoldást jelentene sokunk problémájára. Pénzre szüksége van egy családnak, főleg ha netán lakásvásárlásba is belevágtak, természetesen a magyar viszonyoknak megfelelően hitellel – abból is sokan devizahitellel. Ez akkora terhet ró a hitelesekre, hogy gyerekre vagy családbővítésre egyáltalán nem látnak lehetőséget.
Baj van szerintem a jövőképpel is: egész pontosan nincs. Maximum annyi, hogy nyugdíjas korunkra – ha lesz egyáltalán olyan – lesz majd egy tehermentes lakása az embernek. És akkor a gyereket még nem taníttattuk, nem indítottuk el az életben, segíteni sem tudtuk neki.
Nincs tehát biztonságérzet, jövőkép és még csak viszonylag biztosnak nevezhető egzisztencia sem. Minden más megvan hozzá: az emberek továbbra is vágynak a tartós párkapcsolatra és a gyerekáldásra is, lehetőleg egy élet alatt többször.
Talán nem ajtódíszekkel kellene megpróbálni rávenni a lakosságot a gyerekvállalásra, és nem is félrevezető és lelkifurdalást serkentő kampányokkal befolyásolni az abortuszt tervezőket. Elég lenne, ha azt látnák a ma még termékeny párok, hogy valós megoldások felé igyekszünk, amelyek mellett nem egy brutális túlélő-tábornak, hanem felhőtlen örömnek, kiteljesedésnek tűnik a gyerekvállalás.
Szilágyi Diána, 2011. augusztus 01.
Babanet hozzászólások(28 hozzászólás)
Végigjártam a bölcsöde-óvóda körkérdést is- a keresési "praktikáktól" odáig, hogy magyaráznom kelljen, miért is adom a gyerekem bölcsibe.
Nagyon szeretnénk még gyereket. Csak mikor az ismerősöktől ilyeneket hallok, hogy könyvcsomag 34 ezer, edzőtábor 40 ezer, szalagavató 50 ezer, fél év a főiskolán 110 ezer...szorozva ez a gyerekek számával...háát bizony nagyon meggondoljuk a harmadik gyereket.
Én 39 évesen szültem tavaly, most szeretnék egy második babát, ha nem jön össze akkor megyek vissza dolgozni. A kicsi meg bölcsibe megy, persze elég sokan néznek rám rossz szemmel, de nem érdekel. Örülök ha visszavesznek a munkahelyre, ahol épp gyed/gyesről visszatérő kolléganőket nem vesznek vissza, vagy csak csökkentett munkaidőben, pedig az állami szférában dolgozom.
A kismama sehol sincs biztonságban, szerintem a főnökön igen is sok múlik, hogy az otthon töltött idő után vissza tudjunk menni dolgozni.
A bölcsi/ovi elhelyezés tényleg nagyon nehéz dolog, vidéken még nehezebb. Aztán ha fel is vették a kicsi valamilyen intézménybe, meg kell oldani, hogy elvidd és időben érte menj. Hiába van este hatig nyitva az intézmény, 4 után már rossz szemmel nézik, ha a te fiad/lányod még mindig ott van. Nem is beszélve a sok szünetről, ami szintén szülő döntő többségének óriási kihívás, főleg ha nincs rokon vagy nagyszülő.
Jól belelovaltad magad, de az az igazság, hogy teljesen egyet értek veled.
Ezt az abortuszdolgot tuti férfi találta ki. A szíved alatt hordani 9 hónapig egy babát akit nem engedhetsz meg magadnak? :(
És valóban ez a dolog nyitja szerintem is, hogy az adózó, dolgozó állampolgárokat jobban támogatni és biztonságérzetet nyújtani számukra, mert nem hiszem, hogy komolyabb statisztika kellene ahhoz, hogy lássák, akinek a szülei soha nem dolgoznak, na annak a gyereke sem fog, mert ezt látta otthon.
Én is azok közé tartozom akik későn vállaltak gyereket, amikor már minden klappolt, mert nekem még azt tanították, hogy házasság, ház, gyerek. Még nincs 1 éves a kislányom, de már jövőre tervezek visszamenni dolgozni, mert jó lenne valamennyit bedolgozni a két gyerek között és szerencsésnek mondhatom magam, mert várnak vissza.
Szörnyű érzés lehet odaadni a gyerekedet,de szerintem azzal a tudattal élni egy életen át,hogy megöltem a saját gyerekem,még szörnyűbb.
Egyébként meg mindenki azt csinál,amit akar,maga dönt.A plakát csak felhívta a figyelmet egy lehetőségre,ami még nincs eléggé a köztudatban.
Ez azért elég érdekes megjegyzés....
A salamoni döntés:vágják ketté a babát és osszák el.Erre az egyik anya azt mondta,rendben,felezzük el,ne legyen egyikünké sem,a másik felkiáltott,hogy inkább adják oda a másik nőnek,csak hagyják életben.Mit gondoltok,Salamon melyiküknek adta végül a kisbabát?
Szeretne az ember gyereket,meg kistetvért a meglévő gyerkőce mellé,de a legtöbb esetben mire ?Mi vár rájuk mikor óriási követelmények vannak az iskolákba,munkahelyeken,már ha van ,és szinte rabszolgák vagyunk a saját országunkba!A miniszterek meg bújnának álruhába mint Mátyás.Szegény nemrég elvesztett papám idézte sokszor hogy meddig tűr a nép?
Van jó pár ismerősöm aki hasonló korú,33-34 éves , és nincs komoly kapcsolatuk,így babájuk sincs.Normális pasi híján kívül is azt mondják hogy nem is kell gyerek.Örülnek hogy dolgoznak valahol maguknak.Van egy kutyájuk oszt kész.Ez mondjuk elég durva hogy nagyon sokan ide jukadnak ki.De ebben az országban tényleg ellehetetlenítik az embereket.
Hát,szomorú a helyzet minden téren.
Lehet kicsit összeszedtlen voltam,bocsi,de siettem.Lehetne még részletezni persze mindent.
az én hozzászólásom is elszállt,amiben megírtam,hogy én írtam azt a nemi életről,de ha figyelmesen olvastad volna,rájöttél volna,hogy egy korábbi hozzászólásra reagáltam,miszerint a tiniknek drága az óvszer és a tabletta.Erre írtam,hogy nem kötelező olyan fiatalon kezdeni,ahogy engem is visszatartott többek közt a teherbeesés veszélye.Nem az érett húszasokra és harmincasokra gondoltam,ennyire azért nem vagyok korlátolt!
Az én kérdésem ezzel kapcsolatban csak annyi: mi lesz a fennmaradó 38 500 gyerekkel + x évszer 40 ezerrel?
Fogamzásgátlást szerintem nem véletlenül nem teszik mindenki számára elérhetővé, de lehet, hogy ez már részemről egy cseppet összeesküvés-elmélet...
A másik pedig, hogy nyilván nem az lenne a célja az abortuszellenes kampánynak, hogy ezután egyetlen terhességet se szakítsanak meg, hanem hogy a jelenlegi (szerintem rémisztően sok) 40 000-es számot leszorítsák mondjuk pl. 35 ezerre.
Szerintem a közeljövőben nem fog az a veszély fenyegetni, hogy elfogyjanak az örökbefogadásra váró párok.
IGEN lehet ,hogy érdekes megjegyzés de ez van, nem kötelező velem egyet érteni ÉN így gondolom és nincs az az isten se helyzet se semmi, hogy örökbe adjam a gyerekem inkább elvetetem, hálisten 2 gyönyörű egészséges gyerekem van és 3 hónap múlva itt a harmadik, nincs nagyobb gondunk az életben, de ha ilyen döntés előtt kéne állnom akkor inkább abortusz mint örökbe adás.
dia ,nem összeesküvés elmélet,jól gondolod, naná, hogy direkt nem elérhető mindenki számára a fogamzásgátlás, de legalább a rossz anyagi helyzetben lévőknek lenne az
és ezzel le is zártam ezt a témát, nem vagyunk egyformák hálisten :)