Miért nem alszik?
Néha tanácstalanul állunk éjszaka kiságy felett, hiszen nemrég evett a baba, az előbb még aludt, most megint nyűgös: mi lehet a baj? Rengeteg oka lehet annak, hogy nem jól alszik a pici, ezek megoldására az esetek nagy részében szerencsére van lehetőség. Persze nincs két egyforma gyermek, így más-más módszerek működnek családonként, de érdemes néha kicsit „kísérleteznünk” a nyugodt éjszakák érdekében.
Álom-álom, édes álom
A csecsemők átlagosan napi 16 órát alszanak, ami így egyben soknak tűnhet, ám legtöbbször mégsem nyugodtak az éjszakák. A kicsik alvási szokásaik ugyanis még jelentősen eltérnek a felnőttekétől – rövidebbek a mélyalvásos fázisok, könnyebben ébrednek, felületesebben alszanak -, ráadásul napi alvásszükségletük jó részét napközben tudják maguk mögött, például egy kiadós séta alkalmával.
Azért van remény, hiszen a gyerekek általában hathónapos kortól átalusszák az éjszakát, miközben napközben még 2-3 alkalommal szundítanak is. Persze, a kicsik nem egyformák, így jelentős különbségek lehetnek abban, hogy mikor hagyják a szülőket pihenni egész éjszaka, de azért mi is segíthetünk nekik egy kicsit.
Rend(szer) a lelke mindennek
Nagyon fontos a rendszer kialakítása. Napközben sem árt, ha van egyfajta, nem merev ritmusa a napnak, de estére mindenképp ajánlatos egyfajta szertartást kialakítanunk. Kezdjünk a fektetéshez minden este ugyanakkor, ugyanabban a sorrendben haladva a lefekvés előtti teendőkkel.
Érdemes a fürdetéssel kezdeni, majd az esti szoptatással, etetéssel folytatni. Amikor már a pici elpilledt, de még ébren van, betehetjük a kiságyba, hogy ott aludjon el. Az etetés után – főleg nagyobb gyerek esetén – ideje elénekelni egy altatót vagy elmondani egy rövid mesét, s ha ez általában ugyanaz minden este, az is segítheti a kicsit abban, hogy tudja: alvásidő következik.
Üres gyomorral?
A kisbaba életében és a nyugodt alvásban nagy szerepet játszik, hogy mennyire lakott jól. Az első hónapokban még nem tud nagy mennyiségeket elfogyasztani, ezért nem lakik jól egész éjszakára, így hamarabb lesz éhes, és akár többször is felébred. Amikor eléri a 3-5 hónapos kort, már nő az egyszerre elfogyasztott mennyiség, és szép lassan eléri azt a szintet, amivel egész éjszakára jóllakik a baba.
Később, úgy hathónapos kor után, érdemes esetleg este szilárd, de nem nehezen emészthető táplálékkal is megkínálni a babát, hátha az hosszabb távon jóllakatja. Természetesen, mindig a korának megfelelő ételt adjunk neki.
Fáj a hasa
A legfontosabb, hogy nappal ügyeljünk: ne kapjon a baba olyan táplálékot, ételt, amit nehezen emészt, vagy ami neki még nem ajánlott. Ha esetleg nehezen emészthető ételt adtunk neki vacsorára, az hasi görcsöket, esetleg puffadást okozhat, ami miatt nem tud a baba elaludni, vagy akár többször felébred az éjszaka folyamán. Ezért készítsünk a pici számára könnyen emészthető, és egyben laktató ételt vacsorára. Ügyeljünk arra, hogy a hozzátáplálást, csak 6 hónapos kor körül kezdjük el, és akkor is csak fokozatosan vezessük be az új ízeket! Egyéves korig ne adjunk a kicsinek tehéntejet!
Fogas kérdés
A fogak megindulásának első jelei az erős nyálzás, a napközbeni nyugtalan alvás, és esetleg az ételek visszautasítása. Ilyenkor természetes, hogy az eddig jól evő gyerek most kicsit nehezebben fogadja el az ételeket, előfordulhat az is, hogy a már pépeset evő baba ismét csak az anyatejet vagy a tápszert fogyasztja szívesen.
Nappal a baba könnyebben elfoglalja magát, mert mindent megrágcsálhat, ami a keze ügyébe kerül, és a szájába tud tenni. Sajnos az éjszakai ébredés ebben a periódusban ismét gyakoribbá válhat. Ilyenkor több lehetőség közül választhatunk, hogy mivel nyugtatjuk meg a babát, a lényeg, hogy próbáljuk meg csillapítani a fájdalmát legalább éjszakára, így a baba is és az anya is pihentebb lesz másnap. A fogzás kellemetlenségeit csökkenthetjük különböző készítményekkel, léteznek homeopátiás készítmények, de kúpok és kenőcsök is, melyeket ebben a problémás időszakban kérhetünk gyermekorvosunktól.
Csak szervezés kérdése
Ahhoz, hogy mindenki tovább tudjon aludni, érdemes kicsit kitolni a lefekvés előtti szoptatást vagy vacsorát. Csak akkor keljünk fel hajnalban a babához, ha felébred teljesen. Ha nem, akkor simogatással, vigyázva arra, hogy ne zökkentsük ki az alvásból, altassuk őt vissza. Próbáljuk követni az életritmusának alakulását és így pár hónap alatt elérhető, hogy csak hajnali 4-5 körül ébredjen fel. Ezzel a módszerrel szép lassan növekednek az egybefüggő alvási periódusok.
Éjszaka, ha egy mód van rá, ne pelenkázzunk. Ezzel ugyanis egészen biztos, hogy sikerül majd felébreszteni az éppen elbóbiskoló gyereket is. Ha mindenképpen elkerülhetetlennek bizonyul a pelenkacsere, akkor a lehető legtompább fényforrás mellett – haladók próbálkozhatnak villanygyújtás nélkül is -, a lehető leggyorsabban, de minél kevesebbet mozgatva a gyereket bonyolítsuk le a rendbetételt.
Együtt vagy külön?
Közvetlenül születés után, kb. 3-4 hónapos korig érdemes egy szobában aludni a babával. Az egy ágyban alvással kapcsolatos döntés mindig a szülő saját felelőssége, figyelembe véve alvási szokásaikat, de ezt a Magyar Gyermekorvosok Társaságának hírlevele szerint a gyermekorvosok nem ajánlják.
Az egy szobában alvás viszont nem csupán a babának, hanem a szülőknek is megnyugtató a kezdeti időkben, főként, hogy ebben az időszakban még rendszeres az éjszakai szoptatás vagy cumiztatás. A szülőknek is sokkal könnyebb esténként felkelni a babához.
Később már áttehetjük a babát a saját szobájába, hogy megtanuljon egyedül aludni, és ha felébred, visszaaludni. Természetesen mivel minden gyerek más és más, ezért nem biztos, hogy ez mindig és mindenhol könnyedén fog zajlani.
Tippek a nyugodt éjszakák érdekében
- Alakítsunk ki egy napi ritmust, és egy mindig ugyanúgy zajló esti szertartást!
- Adjunk megfelelő táplálékot a babának lefekvés előtt!
- Teremtsünk nyugodt hangulatot a baba számára alvás előtt!
- Biztosítsunk nyugodt alvóhelyet és zavartalan alvási körülményeket a babának és magunknak is!
- Sok baba nyugtalan lehet a túl nagy tértől is, érdemes esetleg kipróbálni a pólyát, hiszen ebben hasonlóan érzi magát a kicsi, mint a mama hasában.
- Ne adjunk cumit az alváshoz! Ha megszokja, hogy azt rágcsálva alszik el, és éjjel kiesik a szájából, nem fogja megtalálni és visszatenni egyedül.
- Ügyeljünk rá, hogy a kicsi ne fázzon, de ne is legyen túl melege. Egyik sem jó a nyugodt alváshoz, utóbbi pedig a kutatások szerint a hirtelen bölcsőhalállal is összefüggésbe hozható.
- Minden gyereknek van kedvenc alvópóza. Ki a hátán, ki az oldalán alszik nyugodtabban, és természetesen van, aki a hason alvást kedveli.
Babanet hozzászólások(12 hozzászólás)
Több anyukától hallom, hogy a gyerekük (egy évnél fiatalabb) alig alszik napközben. Ez is furcsa nekem, mert a lányaim jó alvók voltak és most is azok. A szakértők azt szajkózzák, hogy az idegrendszer fejletlensége miatt szükség van a sok alvásra. Akkor ezekkel a gyerekekkel mi lehet a probléma? Talán a sok inger? Napközben is megy a tv, rádió stb. A sok szülő meg nem foglalkozik ezzel és csak annyit mond, hogy hát az ő gyereke bizony nem alszik napközben.
Kérlek ne általánosíts!!! Az én fiam 5,5 hónapos és napközben 2-3* alszik fél órákat. Neki ez elég, ennyi az alvásigénye. Én is mondhatnám, hogy te meg biztos leteszed a gyerekeidet aludni, csak hogy ne legyen rájuk gond... De nem teszem, ők biztos sokkal jobb alvók, több az alvásigényük, stb. Nem kéne rossz anyának titulálni azt (még csak burkolva sem), akinek a babája kevesebb alvásigénnyel rendelkezik! És ettől nem problémás egy gyerek!!!
Én 10 hónapig bírtam alvás nélkül - akkor már dolgoztam is újra-, kipróbáltam rengeteg mindent, az együttalvást is, semmi sem segített. Utána szó szerint letreníroztam a kelésről, egyszerűen eljutottam a tűrőképességem legeslegvégső pontjára. Azóta alszik, és mit ad isten, mióta először átaludt egy éjszakát, tudott aludni délután is - olykor 2-3 órát is egyhuzamban.
Hogy miért így alakult, nem tudom. Lehet, hogy én rontottam el azzal, hogy piciként a legkisebb pisszenésre is felvettem. Lehet, hogy egyszerűen ilyennek született. Lehet, hogy más anyák tovább bírták volna az állandó éjszakázást, és a félórás alvásperiódusokat. Részemről csak azt tudom, hogy életemben nem voltam olyan kimerült, fáradt, mint akkoriban. És hogy megváltásnak éreztem, mikor először 4-6 órákat tudtam egyben aludni.
És addig is megpróbáltam mindent megtenni azért, hogy a gyereknek nyugodt körülményeket nyújtsak. Nem ingereltem túl, figyeltem rá, szoptattam, szerettem, tutujgattam, de van, hogy semmi sem elég.
Én pont az az anyuka vagyok akinek a gyerköce napközben 1/2 órákat alszik. Amit csak lehetett kipróbáltunk, most is az ébrenlétes letevős modszert gyakoroljuk, eddig nem sok sikerrel, még ennél is kevesebbet alszik.Ezért délután kiviszem a levegőre és félóránként megtologatom, így ha szerencsém van egy idő után elalszik és olyankor 3 -5 órát alszik, de ez nem mindig van így.
A mi babánk is rengeteget pukizott még a mai napig is . Ez lehet a böfi helyett is. Legalább is nekünk ezt mondták és emellett böfizett is. Biztosan bántja a pociját. Azt mondta a dokink, hogy örüljünk , mert így megszabadul a felesleges levegőtől. Már 4 hónaposak vagyunk, kb: 2,5 - 3 hónaposan javult a helyzet. Mi is kaptunk minden féle csodaszert a vége az lett, hogy 6 naponta kakilt, így abbahagytuk és láss csodát javult a helyzet, habár én kamilla teát adok neki. Talán éttől??? Nem tudom próbáld ki, hátha segít.
mit értesz "letrenírozás" alatt? Az én fiam 9 hónapos, már nem sokáig bírom alvás nélkül... de a nagyobb fiamat sem akarom felverni éjszakánként, márpedig a kicsi azonnal rákezd, ahogy felébred, úgyhogy hamar felkapom. Van, hogy 1-2 óránként felébred éjszaka. A nagyobb sem volt jó alvó úgy 2 éves koráig, de a kicsi túltesz rajta.
@bsuzy: anyatejes gyereknél tök normális, hogy 5-6 naponta egyszer kakál, ha krémes a cucc állaga. Az anyatej kb. 95 százalékban hasznosul, a fennmaradó 5 százalék salakanyag meg annyira kevés, hogy nem képes ingert kiváltani a gyerekből, csak egy bizonyos mennyiség felett. Mire ez összegyűlik, beletelik pár napba. A kamillatea csak akkor hajt, ha sok cukorral édesítik, amúgy nem.
@mergi: én anno megvettem az Aludj jól, gyermekemet, és a gyerekre szabva, de lényegében azzal a módszerrel szoktattam le a felébredésről, illetve arról, hogy tőlem várja az elaltatását. A módszert sokan vitatják, nekem-nekünk megváltás volt. A vitatók fő érve az, hogy mivel a gyerek sírhat közben, és ki kell menned a szobából, majd jól sérül az ősbizalma , de kb. annyi időre kell magára hagynod, míg egy rövid pisit kidobnál. Nálunk bevált, és így majd egy évtized után nem nagyon látom negatív hatását a dolognak.
Hogyan treníroztad a gyerkőcöt a hosszú alvásra? Én totál ugyan abban a szituban vagyok amiben te voltál. Az én fiam most 5 hónapost és napközben is alszik 4-5x 1-1 órát, de éjjel sűrűn kel. Van hogy óránként, van hogy felébred és nem lehet 2-3 órára vissza altatni. És nem hinném, hogy azért mert napközben sokat alszik. Azt is kipróbáltam már, hogy fenntartom és jóval kevesebbszer teszem le. Az este ugyan úgy zajlik. Te mit csináltál, hogy végre tudjál aludni?