Így ápold a köldökcsonkot!
Anya és baba az első életév során nemcsak lelkiekben tekinthető egyetlen egységnek, de fizikailag is. A babavárás idején ezt senkinek sem jut eszébe vitatni, hiszen még a köldökzsinórral is össze vannak kötve. Aztán a születés után persze megkezdődik a szétválás lassú és fokozatos folyamata, ami eltart még vagy 18 évig – ha nem tovább -, és első látványos jelenete a köldökzsinór elvágása a születés után.
A köldökzsinór a méhen belüli élet során két artérián keresztül látja el a fejlődő babát a szükséges tápanyagokkal és oxigénnel az anya és a méhlepény felől, míg a salakanyagokat a baba irányából egy véna szállítja el a méhlepény felé, hogy aztán a kismama szervezete intézkedjen a továbbiakban.
Születés után a köldökzsinór még jó húsz percig pulzál – elképesztő erővel, akinek van kedve és ereje hozzá, az nyugodtan fogja meg szülés után -, sok kórházban ma már nem is vágják el azonnal, hagyják, hogy a baba külvilághoz való adaptálódását a köldökzsinóron át kapott oxigén is segítse. Persze, akadnak olyan esetek, mikor kénytelen gyorsan elvágni, például, ha az anya és baba között RH ellentét áll fenn.
Miután a köldökzsinór elhal, az orvos az anyát és gyereket összekapcsoló, 50-60 centi hosszú köldökzsinórt két ponton – általában a baba hasától 2-4 centire és onnan egy tenyérnyire – elszorítja, majd ő vagy a büszke és bátor apa egy határozott mozdulattal e két pont között elvágja. Aki attól tartana, hogy ez fájdalommal jár, azt megnyugtathatjuk: sem az anyának, sem a babának nem okoz problémát.
Ami a baba pocakjából ezek után a köldökzsinórból maradt, azt nevezzük köldökcsonknak. Ez tulajdonképpen nyílt seb, nyitott kapu a különféle kórokozók számára, ezért teljes leszáradásáig alapos kezelés igényel. A köldökcsonktól a kicsi általában 1-2 hét alatt megszabadul, ám előfordulhat, hogy ennél ragaszkodóbbnak bizonyul – nálunk a 21. napon esett le -, de ez sem probléma.
A kezeléshez sok mindenre nem lesz szükség: csak gyógyszertári, 70% alkohol (hivatalos nevén spiritus salicilatus) és sebhintőpor (spars hexachloropheni) szükségeltetik hozzá, de az utóbbihoz sem ragaszkodik manapság minden gyermekorvos. Mindkét szerhez a patikában lehet hozzájutni, recept ellenében, amit vagy még a kórházban megkap az anyuka, vagy a gyermekorvos ad, amikor kijön a gyereket megnézni. Az alkohol felviteléhez szükség lesz még steril vattára vagy gézlapra, ezt szintén gyógyszertárban vehetjük meg.
Fontos, hogy a köldökcsonk nem ázhat fel! Ezt azért érdemes betartani, mert ha a száradó csonkot tartósan víz éri, felpuhul és elfertőződhet. Ezért a fürdetésnél a csonk leeséséig vagy tartsuk úgy a gyereket, hogy a csonk biztonságos távolban legyen a víztől, vagy csak annyi vizet eresszünk a kádba, hogy az fel ne érjen a pici hasáig.
Ha mégis víz fröccsenne a csonkra, ne essen senki se kétségbe: alaposan, de finoman meg kell szárítani – le kell róla itatni a vizet -, majd fertőtleníteni a területet.
A pontos eljárás a következő: a csonkot minden részén a 70% alkohollal átitatott vattával vagy gézlappal le kell törölni – emeljük is meg a csonkot, hogy az alatta megbúvó területet is le tudjuk fertőtleníteni. Ezután lehet használni a sebhintőport, de ez el is hagyható, mert erősen szárító hatású, ráadásul a csonk nedvével keveredve nem engedi lélegezni a baba bőrét.
A fertőtlenítést érdemes eleinte minden pelenkázásnál és fürdetésnél elvégezni, később – otthon - elég, ha csak naponta 1-2 alkalommal és a fürdetésnél kezeljük le a köldökcsonkot. Ha a csonkból kevés váladék vagy egy pici vér ürül, nem kell megijedni, ez teljesen normálisnak számít. Akkor forduljunk orvoshoz, ha a csonk vagy a körülötte lévő bőr begyullad, bepirosodik, erősen váladékozik és büdös, kellemetlen szaga lesz.
A pelenkázásnál érdemes úgy ügyeskedni, hogy a pelenka széle ne irritálhassa a csonkot. Ha nagyon aggódunk miatta, akkor se ragasszuk le a köldököt. A babákat egyébként nem nagyon szokta zavarni a pelenka vagy a ruha, aminek az az oka, hogy maga a köldökcsonk érzéketlen.
Ha a csonk leesett, a kezelést érdemes folytatni addig, míg a köldök teljesen begyógyul, és arra is fordítsunk figyelmet, hogy a pörk se ázzon fel – ekkor már használhatunk fültisztító pálcikát is a vatta vagy gézlap helyett. Ha netán ezután ürül egy kis váladék a köldökből, ne ijedjünk meg, alaposan fertőtlenítsük le ismét a területet. A komoly gondot a fent már leírt tünetek kísérik.
Végül szeretnék eloszlatni egy tévhitet: hogy a gyereknek később milyen formájú köldöke lesz – befelé forduló vagy kidudorodó -, semmiféle összefüggésben nincs azzal, miképpen vágják el a köldökzsinórt, vagy hogyan kezeljük a csonkot. A köldök formája örökletes, a gyerekvárás hónapjai alatt lehet találgatni, kinek a köldöke köszön majd vissza a baba pocakjáról.
Szilágyi Diána, 2011. február 16.
Babanet hozzászólások(9 hozzászólás)
Az első gyermekkel mindent úgy csináltunk, ahogy a cikkben írod, Dia. Talán egy kivétellel: nem zavartattuk magunkat fürdés közben, úgyis csak pár perc az egész, szépen megszárítottuk a végén és kész. Néhány nappal a születése után elolvastam tüzetesen a Hexaclorophen betegtájékoztatóját, amiben ez áll:
"A készítmény hatóanyaga, a hexaklorofén, áthatol a lipid-membránokon, így a bőrön keresztül felszívódik. A bőrön keresztüli felszívódás jelentős újszülöttekben és sérült bőrön keresztül, így szisztémás (általános) toxikus hatásokat okozhat."
Ekkor repült a kukába.
A lányomnál már rutinosabb voltam, kizárólag alkohollal törölgettem körbe, semmi mást nem használtunk, víz is érte, pelus is, soha semmi baj nem volt.
Ha eszembe jut, majd megírom, hogy sikerült a 3. babó köldökkezelése. :)