#baba#anya

Ereszd ki a gőzt!

Banális mondás, hogy a gyereknevelés 24 órás munka, de valóban így van. Sőt: nekem még sosem volt ennél keményebb munkahelyem – és ennél keményebb főnököm sem. A gyerek többet követel tőlünk, mint bárki más, és ha nem így lenne, akkor is többet adnánk neki, mint bárki másnak. Ám egyikünk ereje sem végtelen, és bizony, még egy anyával is előfordulhat, hogy kimerül.

A kimerült anya viszont nem jó senkinek sem: a gyereknek semmiképp, hiszen a végletekig kifacsart anya türelmetlen és szétszórt, de önmagának sem, hiszen a lelkiismeret-furdalás csak tovább ronthat a helyzeten.

Épp ezért szerintem elengedhetetlenül fontos, hogy időnként kieresszük a gőzt. Erről ugyan mindig a Szaffi idevágó jelenete jut eszembe – amin 20 év után is jókat derülök -, de pontosan ez a lényeg. Gőz ki, anya lenyugszik, megy az élet tovább. Hogy ki hogyan tud leereszteni, az mindenkinél egyéni.

Van, akit már egy forró fürdő is ellazít, vagy ha kap egy teljes, megszakítatlan alvással tölthető éjszakát. Van, aki egy-egy délelőtt-délután szabadul ki otthonról, és megy el a barátnőkkel kávézni, vásárolgatni, trécselni. Az sem ritka, hogy valaki a férjével – vagy a barátaival – szökik meg egy-egy hétvégére vagy hétre a mindennapok elől. Akad olyan is, aki minden este felveszi a futócipőt, és az aszfaltba döngöli minden frusztrációját. És persze, nem kevesen vannak azok, akik valamilyen kézműves foglalkozással – horgolással, keresztszemezéssel – simítják el összegabalyodott idegeiket.

Nekem személy szerint a tánc kell a lelazuláshoz. De nem táncóra formájában - bár úgysem rossz. Ha nagyon kiszipolyozottnak éreztem már magam, akkor rábíztam a gyereket valakire – apjára, nagyszülőkre, barátokra -, és anyatársaimmal bevetettük magunkat az éjszakába. A buli részünkről valóban kimerült a durva dózisú és energiájú táncban, ami főleg a gyerekeink dackorszaka környékén vadult el igazán. Kvázi úgy éreztük magunkat a táncparketten, ahogy a felbőszített bokszoló a boxzsák előtt.

Egy ilyen este után kimerülten, hullafáradtan, de elsimulva mentem mindig haza. Még az sem okozott gondot, hogy hajnalban kelni kell a gyerekhez. És utána jó ideig angyali türelemmel tudtam tolerálni a kétévesem hisztijeit. Kicsit sem éreztem úgy, hogy rögvest lekaparom a falat, ha nem hagyja abba a nyafogást.

Persze, hozzá kell tennem, egyes rokonaimból rosszallást váltott ki, hogy egy-egy estét csak magamra fordítok. Önzésnek tekintették, mondván, szegény gyerek, pedig a szegény gyerek addig alvással töltötte az idejét, amihez én kevéssé vagyok szükséges hozzávaló. Már csak azért sem értettem a dolgot, mert ilyen táncos estékre mondjuk havonta egyszer került sor, nem hetente, pláne nem háromnaponta.

De egyébként is feltűnt: mintha egyesek bűnnek tekintenék, ha egy anya olykor arra vágyik, bár távol tölthetne pár órát a gyerekétől, bár találkozhatna a barátaival úgy, hogy nem kell közben pontpontvesszőcskét rajzolnia. Mintha úgy éreznék helyesnek, hogy a gyerekszüléssel egy nő adja fel önmagát teljes mértékben.

Nem vagyok ennek a híve. Szerintem, aki feladja önmagát, feloldódik teljes mértékben a gyerekeiben, ne adj isten mártírként terelgeti a családját, alárendelve a saját vágyait, igényeit mindenki másénak, az hosszú távon csak veszíthet. Arról nem is beszélve, miféle mintát ad át a lányának – és persze a fiának is.

Ha ez önzés, akkor ennyi kell, hogy legyen bennünk. A gyerekeinkért is: egy kisimult, odafigyelni képes és türelmes anya sokkal többet tud adni nekik. De szerintem nem az, erre mindannyiunknak szüksége van.

Ti hogyan szoktátok kiengedni a gőzt?

Szilágyi Diána, 2011. április 26.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(13 hozzászólás) 

2011 04 26. 16:06
Kedves Dia!

Őszintén, a babanet eddigi EGYIK legjobb cikke! Gratulálok! Főleg a bátor témaválasztást illetően és messzemenőkig egyetértek minden szavával!
Bár nekem még eléggé messzinek tűnik az hogy akár fél napot kihagyjak, mivel sajnos a Kisebbem táplálkozás-zavaros és refluxos, így egyáltalán nem eszik nem iszik, csak velem (de velem sem mindig:-( ) Szóval én vágyakozom, álmodozom még csak az ilyen esték, vagy akár csak délutánok után. Persze tudom hogy az első 4-5 év a legnehezebb....lesz ez még sokkal, sokkal nyugisabb is, amikor már én igényelnék kis időt tölteni a skacokkal, de ott fog lógni a rikító stoptábla az szobaajtókon.:-)
→ válasz erre
2011 04 27. 08:06
Ez a cikk nekem is nagyon tetszik, abszolút aktuális nálunk is. Nekem van egy másfél éves kislányom és az eddig nélküle eltöltött idő nem tesz ki egy teljes napot (azaz 24 órát). Sajnos sokszor érzem magam a nap végére úgy, hogy teljesen kiszívták az agyamat, fáradtabb vagyok, mint egy 24 órás ügyelet után (koraszülött intenzív osztályon dolgozom egyébként). Itt tényleg nincs az, hogy 8 óra után hazamész, és azt csinálsz, amit akarsz, plusz minden éjszaka egy készenlét. Nekünk levezetésnek a zumba nagyon bevált, hetente egyszer járunk a párommal, utána teljesen feltöltődöm.
→ válasz erre
2011 04 27. 09:44
Eta
DIA!

Köszi a cikket! Teljes mértékben egyet értek! Szerencsére nekem van módom az aszfaltba döngölni az energiámat, persze csak ha a párom nem éjfélkor ér haza:) De néha még ettől is lelkiismeret furdalásom van.Rossz anyának érzem magam amikor kimondom hogy elegem van! És azt hiszem csak én vagyok ilyen egoista. Ezért köszönöm a cikket, mivel kicsit megnyugodtam hogy nem én vagyok az egyetlen.
→ válasz erre
2011 04 27. 12:09
Ez a cikk nekem is nagyon tetszett!
→ válasz erre
2011 04 27. 13:04
Én tegnap este pont gőzkieresztésen voltam, mondhatom, igen jól esett. Én a barátnőkkel étteremben rendezett traccspartit rendszeresítettem. Bevallom, azért érzek ilyenkor valami lelkifurdalás-félét, pedig csak a szeparációs szorongás időszakában, 8 hónapos kor körül volt ebből gond, mármint annyiban, hogy Apa nem tudta megnyugtatni a kislányt. Egyszer meg haza kellett rohannom, mert a gyerek összehányta a lakást. Azóta viszont minden flottul megy, pedig Apa nálunk nem az a típus, aki kikapkodta a gyereket a kezemből, hogy ő akarja pelenkázni.
Egyetlen dolog nagyon fontos a gyereknek (2 éves): előre kell szólnom, mondjuk előző nap vagy aznap délelőtt, hogy este elmegyek és Apával lesz. Mindjárt egyúttal kedvet is csinálok hozzá, megkérdezem, mit fog játszani Apával, vagy veszek egy új csomag gyurmát a közös játékhoz, és elmondom, milyen klassz lesz kettesben játszani. Persze a hazaérkezés beígért idejét (mikor fürdesz, mire ágyba bújsz, mire felébredsz) mindenképp be kell tartani, hogy a bizalom ne sérüljön, és máskor is "elengedjen".
→ válasz erre
2011 04 27. 13:08
Ja és még egy: szerintem fontos a nagyszülőkhöz is szoktatni a gyereket, ha elég jó a kapcsolat a szülők és a nagyszülők közt. Mi mindig is csináltunk olyan programokat kettesben Embremmel, hogy a kölök a Nagyinál maradt. Sose sírt utánunk, max. amíg kettőt léptünk az ajtótól. Bár éjszakára eddig csak 1x hagytuk ott. Visszagondolva a saját gyerekkoromra, nekem nagyon fontos részei voltak az életemnek a nagyszüleim, és ezt a kapcsolatot nem szeretném a gyerekemtől sem megvonni.
→ válasz erre
2011 04 28. 11:04
Jó cikk! :)

Azt hiszem ez egy olyan tanács, amit érdemes megfogadniuk az anyukáknak.
Én egy erősen hiperaktív anyuka vagyok és könnyen depi leszek a 4 fal között, úgyhogy nálunk igen korán kialakult, hogy "ki kell menekülnöm" a lakásból a gyermek nélkül. Sajnos még így sem úsztuk meg a depit, de azt hiszem ez inkább a szüléssel kapcsolatos élmény-, és test-gyászomnak volt köszönhető :( Szerencsére párom egy csoda és szó szerint az első perctől nyugodtan rábízhatom a drágánkat.
Az első hetekben a bevásárlás átvállalása volt a gőzkieresztés. Ahogy a baba is és én is erősödtem elkezdtem visszatérni a négylábú "gyerekeimhez", a lovakhoz és a kutyákhoz: megszeretgetem őket, takarítok utánuk, gyönyörködöm bennük :)

Derűs napot!
→ válasz erre
2011 04 30. 08:12
Egyetértek Viktimmel, 13 hónapos múlt a fiam és még összesen nem voltam 24 órát távol tőle.De azért sztem nem elég csak az elhatározás h kieresztem a gőzt, valahogy nekem nem megy a leválás, ha el is határozom h na most aztán elmegyek, 1-2 óra és hazavágyom..
pedig te jó ég időnként hulla vagyok, én nem átaludt éjjelre vágyom, én átaludt 2 órára, fiam képes hónapok óta éjjelente akár 15* is felébredni.
→ válasz erre
2011 04 30. 09:51
Ez a cikk nekem is tetszett. A mi kislányunk fél éves, és szerencsére barátságos, kedves baba, bár csak átlag kéthetente találkozik a nagyival, mégis előfordult már, hogy ráhagytam, mert főiskolára mentem, és tökéletesen jól elvoltak. Így megbeszéltük, hogy olyankor is ráhagyhatom, ha esetleg szórakozni akarnék menni, ami nálam a teljesítménytúrázás lenne, így háromhavonta elő fog fordulni, hogy elmegyek egy egész napra, és mamázni fog a baba. Bár még nem volt ilyen alkalom, tervezem a közeljövőben.
→ válasz erre
2011 05 02. 09:48
A cikk jó, és valóban kell a kikapcsolódás. Személy szerint én azt vallom, hogy akinek a kikapcsolódásra nincs igénye az saját magát csapja be, mert igenis kell. Legyünk annyira önzőek, hogy merjünk menni és kikapcsolódni.
Nálunk az élet furcsa fintora, hogy amíg a gyerekek kisebbek voltak sokkal többet tudtunk elmenni, mint most. Valahogy akkor nagyobb volt a gyerekvigyázást vállaló nagyszülők kapacitása. Mióta több gyerek van annyira nem lelkes senki, illetve az első számú gyerekvigyázó nagyszülőt elvesztettük. :( De mostanában talán eljutunk arra a szintre, amikor a 3 gyerek már 1-2 órára egymással is el tud lenni, így jut időnk egy pár órát kettesben vagy a barátokkal lenni.
→ válasz erre
2011 05 03. 16:08
Köszönet a cikkért!

Egyetértek, és meghajolok az előttem szólok előtt.
Mindenhonnan azt hallani, így a tökéletes anya, meg úgy.

Csak az anya sem bírja a hét minden napján 24 órában. Egy anya is önálló személyiség, nem gép.
Hosszú távon mindenkinek kárára van a családban, ha nem találunk feltöltési lehetőséget, mert gyermekeinkkel szemben mi nem D***cell elemmel működünk :o)
→ válasz erre
2011 05 04. 07:05
Engem az éneklés lazít el. Vagy a zuhany alatt vagy egyszerűen feltekerni a hangerőt és úgy éneklek, mintha rajtam kívül senki nem létezne. Az persze más kérdés, hogy jobb, ha a hangom senki nem hallja :D
Egyébként komolyabbra fordítva a szót, még a "könnyebb" gyerekekkel is vannak baromi nehéz időszakok, mi épp egy ilyen kellős közepén vagyunk. 9 éves csajom és 4 éves fiam nem tudnak fél percig egymás mellett úgy meglenni, hogy ne szívnák egymás vérét. Néha a fejem majd' szét szakad, ilyenkor fél perc alatt ki tudok merülni. Sokszor azt sem tudom, sírjak vagy nevessek, egyáltalán megpróbáljam -e őket lecsitítani vagy sem. Viszont mostanában kb. 2 hetente anyukáméknál alszanak szombaton, és ez annyira kell!!!!
→ válasz erre
2011 09 15. 09:53
Nagyon tetszik a cikk!

Főleg azért, amit már előttem is említett más anyuka, mert magam is úgy gondoltam, hogy egyedül vagyok ezzel és csak én vagyok ilyen önző, hogy képes vagyok akár több órát is a gyerekem nélkül tölteni, ha úgy érzem szükségét. 10 hónapos kislányunkra sokan mondják, hogy egy álom jó kisbaba, mégis ki tud hozni a béketűrésből időnként. Nekem nagy szerencsém, hogy páromra is bármikor rábízhatom (mármint ha otthon van), viszont 3 hete rendszeresítettem, hogy amikor csak tehetem, mivel 8 körül már alszik Csenge és nincs vele semmi gond, a szomszédban lakó keresztanyámmal kimegyünk 1 órát, esetleg 1.5-et biciklizni. Nagyon jól szokott esni, fáradtan, de feltöltődve érek haza, a párom sokszor ébren vár és lelkesen fogad (holott szeret korán feküdni és aludni), és így duplán "jól járok" mert fel is töltődöm és a párom figyelmét is elnyerem, plusz Csenge sem veszít semmit, hiszen jókat alszik a szobájában :) Még a bulizós táncolós estéket (akár mérsékelt alkohol társaságában) sem tartom túlzásnak egy kimerült anyukától és csak bátorítani tudok mindenkit, hogy bizony eressze ki néha a gőzt! ;)
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?