Férfi meddőség: mi az oka, mit lehet tenni ellene?
A férfiak egészségével a termékenységükkel és sok más területtel kapcsolatosan is nagyon sok tévhitet tartanak fent, hisznek el. A termékenységi szakember most segít képbe kerülni.
Ezek közül most összeszedtünk 5-öt, melyeket megmagyarázunk - ebben segítségünkre van Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő.
Férfivitamin=szteroid
Nagyon nem! A szteroid, pontosabban szteroidok hormonok, vagyis semmi közük nincsen a férfivitaminokhoz. Ezek a készítmények alapesetben vitaminokat, nyomelemeket és ásványi anyagokat tartalmaznak, céljuk pedig az egészség támogatása, a teljesítmény fokozása, vagy éppen a termékenység helyreállítása - de ezek mindegyike az egészséggel függ össze.
Ugyanakkor kár azt hinni, hogy egy vitaminkészítmény nem lehet veszélyes, vagy hogy mindegyik hatékony! Fontos, hogy az adott készítmény szerves, biológiailag aktív kötési formákban (pl.: -citrátok; -glukonátok) tartalmazza az anyagokat, hiszen azok így akár 80%kal is jobban hasznosulnak. Hasznosulás híján ugyanis sajnos nem képesek segíteni a szervezetnek, hiába szedjük őket. Szem előtt kell tartani az NRV értékeket is, melyek a napi ajánlott beviteli mennyiségek százalékos értékei egy kiegyensúlyozott étkezés mellett. A vitaminokat is túl lehet ugyanis adagolni, és bizony ennek következményei nem éppen kellemesek. A megfelelő férfivitamin azonban nem csak a termékenységet képes helyre tenni, de segít a sportteljesítmény fokozásában is, pusztán azzal, hogy feltölti a tápanyagraktárakat!
Apatest vagy szuperman
A férfiak szeretnek az alapján gondolkozni, hogy mi az, ami a leginkább tetszik a másik nemnek. Ez azonban nem az “apatest” és nem is a testépítő izomkolosszus. Alapvetően az egészséges, normál testtel rendelkező férfi a szerencsés befutó. Azt is tisztázni kell, hogy sem az apatest – vagyis a pocakos pasi – sem a szuperman külső nem a legegészségesebb! A felesleges zsírtömeg ösztrogént is termel, így több ponton támadja testet, a túledzés és az aktuális divattest hajszolása pedig funkcióromlással is járhat. Az edzés nagyon jó dolog, a szép test elérése is nemes cél, de maradjunk az észszerűség határai között!
A meddőség azt jelenti, nem lehet gyerekem
Ez így nem egészen igaz. A meddőség fogalma azt takarja, amikor egy párnak normál szexuális élet mellett egy év alatt sem fogan meg a gyermeke.
– mondja Ratkó Tünde. Ez a jelenség a férfiakat legalább annyira érinti, mint a nőket, de az esetek túlnyomó többségében mindkét nemnél kezelhető. Első lépés a megfelelő tápanyagellátottság helyreállítása, hiszen ennek hiány a meddőség egyik leggyakoribb okozója! Ebből pedig következik egy másik tévhit is.
Ha már van gyerekem, nem lehetek meddő
Mivel a meddőség kialakulhat bármikor, így a fenti kijelentés nem igaz. Az úgynevezett másodlagos, vagy secunder meddőség a férfiak esetében is kialakulhat, hátterében pedig igen gyakran a rohanó életvitel miatt kialakuló tápanyaghiányos állapotok húzódnak meg. De meddőség létrejöhet betegség vagy más tényezők révén is!
Ha meddő vagyok, csak gyerekem nem lehet, más bajom nincs
Tisztázzuk, hogy a meddőség egy tünet, azt jelezi, a test működése nem megfelelő! Ez azért fontos, mert a férfiak sok esetben még örülnek is ennek a diagnózisnak, hiszen ez azt jelenti, hogy nem kell védekezniük a nem kívánt terhesség ellen. Azonban egyrészt a nemi betegségek veszélye így is fennáll, másrészt a meddőség hormonális, tápanyaghiányos vagy akár genetikai gondokra utalhat, melyek hosszabb távon más, komoly betegségek táptalajai is lehetnek, mint a szívproblémák, a keringési panaszok, vagy éppen a kiválasztási szervrendszer működési problémái.
Babanet, 2024. augusztus 09.